בעקבות המחאה: רה"מ נפתלי בנט, שר האוצר, אביגדור ליברמן, ושרת הכלכלה, אורנה ברביאי, הציגו הערב (רביעי) במסיבת עיתונאים את תוכניתם החדשה להורדת יוקר המחייה. ההכרזה על התוכנית הגיעה בימים מתוחים שבהם נמתחת ביקורת נוקבת על חלקה של הממשלה בשורת התייקרויות רחבה בכלל המשק. עלות התוכנית: כ-4 מיליארד שקלים.

עיקרי התוכנית הכלכלית

הורדת מס הכנסה למשפחות עובדות

משפחות עובדות שמשלמות מסים ייהנו מנקודת זיכוי נוספת לכל אחד מבני הזוג בשנת 2022, עבור כל ילד בן 6-12. שווי ההטבה במשפחה שבה שני בני הזוג עובדים, מגיע עד ל-5,352 שקל בשנה לכל ילד. מההטבה צפויים ליהנות כ-530 אלף הורים משלמי מסים.

לדוגמה, משפחה עם שני ילדים בני 6-12 שבה שני ההורים מרוויחים שכר ממוצע, תזכה להטבת מס בגובה של כ-10,500 שקל בשנה, שהם כ-875 שקל בחודש. לשם יישום הצעד יקודם תיקון חקיקה בכנסת. עלות הצעד נאמדת ב-2.1 מיליארד שקלים.

הגדלת מענק עבודה לעובדים בשכר נמוך

כ-300 אלף העובדים הזכאים למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) יקבלו תוספת חד פעמית של 20% למענק בגין עבודה בשנת 2022. סכום התוספת הממוצעת עומד על 800 שקל בשנה לכל עובד ויכול להגיע עד ל-1,700 שקל בשנה לאימהות לשלושה ילדים. על מנת להקל על הזכאים גם מבחינה תזרימית, ישולמו מקדמות בחודש יולי בגין המענק המשוער. גם לשם יישום צעד זה יקודם תיקון חקיקה בכנסת. עלות הצעד נאמדת ב-250 מיליון שקל.

הגדלת הסבסוד לצהרונים למשפחות במעמד הביניים באשכולות 4-5

סבסוד תוכנית "ניצנים" לצהרונים לילדים בני 3-8 יגדל באופן מיידי בסך של כ-2,500 שקל לשנת לימודים לכל ילד, למשקי בית באשכול חברתי-כלכלי 4 ו-5. כך, משפחה עם שני ילדים בני 3-8 בצהרונים באשכולות החברתיים הרלוונטיים תחסוך כ-5,000 שקל בשנה. מההטבה ייהנו כ-60 אלף ילדים. עלות הצעד נאמדת ב-150 מיליון שקל. זאת, בנוסף לאשכולות 1-3 שזכאים לסבסוד כיום.

צעדים להפחתת מחירים במגוון מוצרים

• צמצום העלייה במחירי החשמל ל-3.4% בלבד – לעומת העלייה המתוכננת בשיעור של 5.7%. הירידה תתבצע באמצעות הפחתה חד-פעמית של מס הבלו על הפחם בשנת 2022. כאמור, המשמעות למשק בית טיפוסי תהיה מיתון העלייה בכ-2.4%. זאת, לצד מחויבות הממשלה לגמילה משימוש בפחם וצמצום השימוש בדלקים מזהמים בשנים הקרובות. הצעד דורש את אישור מליאת רשות החשמל. עלות הצעד נאמדת ב-600 מיליון שקל.

• הפחתת מכסים רוחבית על מגוון מוצרי מזון באמצעות ביטול מכסים והגדלת מכסות פטורות. התכנית כוללת את ביטול המכס על בשר בקר, דגי ים, מזון מן הים, שימורי טונה, נקניקים, רטבים, פירות יבשים, עוגות, עוגיות וקמח. בנוסף יורחבו באופן משמעותי המכסות הפטורות שיחולקו במכרז, מה שיביא למחיר מינימום לצרכן בשמן זית, ביצים ודבש. לשם יישום הצעד, יחתום שר האוצר על צו. עלות הצעד נאמדת ב-260 מיליון שקל.

• ביטול מכסים על מגוון מוצרי צריכה, מוצרי תעשייה וחומרי גלם לבנייה בשנת 2022, בסך של כמיליארד שקלים. המוצרים כוללים בין היתר: מוצרים לבית כגון, ריהוט, כלי אוכל, מוצרי טקסטיל, שטיחים, תחבושות היגייניות, אופניים חשמליים, חומרי גלם ומכונות לתעשייה, חומרי גלם לענף הבנייה, ציוד רפואי וחלקי חילוף לרכב.

ראש הממשלה נפתלי בנט- התוכנית להקלת יוקר המחיה (צילום: חדשות 12)
בנט במסיבת העיתונאים | צילום: חדשות 12
שר האוצר אביגדור ליברמן (צילום: חדשות 12)
שר האוצר ליברמן מציג את התוכנית | צילום: חדשות 12

הביקורת על התוכנית

ישנה תהייה מאוד גדולה למה הטבת המס באופן של נקודות הזיכוי ניתנת מגילים 6 עד 12 בלבד, ולא לקבוצת מגילי 0 עד 6 – שגם שם הוצאות ההורים מאוד גדולות. במשרד האוצר מסבירים שאלו נקודות זיכוי שכבר קיימות היום להורים לילדים עד גיל 6 ולכן הם העדיפו להמשיך את זה הלאה לגיל 6 ומעלה.

ביקורת נוספת נשמעת על כך שאין מבחן הכנסה מאחורי הטבת המס הזו, כך שההטבה הזאת ניתנת גם לאלו שמרוויחים 10 אלף שקלים וגם לאלו שמרוויחים 50 אלף שקלים.

כמו כן, חשוב להבין שלמרות כל ההצהרות החגיגיות של ליברמן ובנט, אלה לא הצעדים שיורידו את יוקר המחיה. כדי לעשות זאת צריך לנקוט בשורה של צעדים ארוכים, פוליטיים, קשים להעברה, שכוללות המון מלחמות ומאבקי כוח מול היצרנים והיבואנים הגדולים – וכל הממשלות נכשלו בזה עד כה.

צריך לזכור שמי שהתחיל את עליות המחירים במשק היא דווקא הממשלה שהעלתה בשיעור חד ודרמטי גם את המס על כלים חד-פעמיים ומשקאות ממותקים. כמו כן, יש לציין את הפיל הכי גדול שבחדר - מחירי הנדל"ן שממשיכים לטפס. התוכנית הממשלתית שהוצגה לא מספקת ורק חלק קטן ממנה מיושמת.

הצהרת רה"מ ושר האוצר

בנט: "משפחות רבות בישראל מרגישות שהגיעו לקו האדום"

"אני רוצה לספר לכם הערב את סיפורה של משפחה - משפחת גונן", פתח רה"מ בנט את מסיבת העיתונאים. "במשך שנים משפחת גונן, או לוי, או אדרי – נותנת ונותנת. ההורים שירתו בצבא, משלמים מיסים, המשפחה מחזיקה מעמד בזמנים טובים ובזמנים קשים. אלה האנשים הטובים שקמים כל בוקר, בודקים את הילדים, שולחים אותם לבית הספר, מפזרים לחוגים. אלה האנשים שיוצאים לעבוד. אלה המשפחות העובדות. משפחת גונן נותנת ונותנת, ומסתכלת בעיניים כלות על החשבון בסופר, שהולך ונעשה בלתי אפשרי, על המיסים שאוכלים לה את המשכורת".

"בשבועות האחרונים, עם עליית המחירים העולמית, משפחות רבות בישראל מרגישות שהגיעו לקו האדום", ציין בנט. "האינפלציה בישראל אמנם מתונה ביחס למה שקורה בעולם בשבועות האחרונים, אבל מכיוון שיוקר המחיה פה גבוה מלכתחילה, זה הקש ששובר את גב המשפחה".

רה"מ המשיך: "הממשלה שלנו שמה את ההורים האלה, את המשפחות העובדות, מול עיניה - גם בצד הנטו שצריך לעלות, וגם בצד ההוצאות שצריך לרדת. הצעדים שנציג היום, שגיבש שר האוצר ליברמן וסיכמנו עליהם יחד עם השר לפיד, ועם שרת הכלכלה ברביבאי, הצעדים האלה יגדילו את הנטו של המשפחות העובדות באופן מורגש, ויתנו אוויר לבתים רבים בישראל".

אישה קונה כלים חד פעמיים בסניף אושר עד בגבעת שאול (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
הממשלה היא הראשונה שהעלתה את המחירים במשק: המס על החד-פעמי והמשקאות הממותקים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בשלב זה בנט עבר להציג את עיקרי הצעדים שהוחלטו. "ראשית - אנחנו נפחית את המס לכל הורה עובד ב-223 שקלים לחודש עבור כל ילד מגיל 6 עד 12, כך שמשפחה בה שני הורים שמשלמים מיסים, עם שלושה ילדים בגילאים האלה, תהנה מעוד 1,300 שקלים בנטו, בכל חודש. הצעד השני הוא הורדת מכסים ומחירים לשלל מוצרי צריכה, כמו בשר ודגים, קמח, שמן זית, ביצים וגם רהיטים, כלי מטבח ועוד. הממשלה גם תשתתף בנטל ההתייקרות במחירי החשמל, כך שכולנו נרגיש אותו פחות. ולבסוף, בעלי שכר נמוך במיוחד יזכו להגדלה של 20% במענק העבודה שהם מקבלים. זו הקלה משמעותית".

ליברמן: "הגענו לגל ההתייקרות טוב יותר מכל העולם"

שר האוצר ליברמן שהציג את פרטי התוכנית הכלכלית, אמר: "כשהקמנו את הממשלה קיבלנו בירושה מדינה במצב של משבר כלכלי עמוק, גירעון גבוה ורמת אבטלה גבוהה. לא היססנו ולא התמהמהנו. פעלנו באומץ ותוך מספר חודשים התחלנו במהלכים משמעותיים שקודמנו פחדו לעשות. הצלחנו להעלות את מדינת ישראל בחזרה על המסלול ולהוביל אותה לצמיחה. הפחתנו את הגירעון באופן משמעותי, העלנו את רמת התעסוקה ויזמנו רפורמות מהפכניות להוזלת יוקר המחייה".

ליברמן המשיך: "הטיפול ביוקר המחיה אינו בגדר נוסחת קסם. מדובר בתהליכים מורכבים על פני זמן. יחד עם זאת, אנחנו איננו מרפים בנושא וממשיכים גם היום לקחת אחריות. גיבשנו צעדים חשובים שיעודדו תעסוקה, יגדילו את ההכנסה ויפחיתו את יוקר המחייה. הפעם באמצעות מודל מהפכני במסגרתו אנו מתמקדים באזרחים שעובדים ומשלמים מיסים".

_OBJ

על שאלת N12 מה השתנה, חוץ מהלחץ הציבורי, שהוביל את הממשלה לגבש את הצעדים, השיב שר האוצר: "השאלה לא קשורה למציאות. כשהתחלנו לגבש את התקציב דיברנו על ביטול מכסים, תחרות כל הדברים. עובדה שהגענו לגל התייקרות הזה יותר טוב מכל העולם. אם תעשה השוואה אנחנו מצב הכי טוב. אנחנו לא יכולים להשפיע על מחיר ההובלה הימית שזה 640 דולר, חבית נפט שזה 89 דולר, או פחם שעלה ב-100%. יש נוסחה אוטומטית שמצמידה מחירי דלק וחשמל למחירים".

לדבריו, "אם תסתכל על מחיר חשמל בגרמניה - הוא פי 2 מישראל. אנחנו עושים מה שצריך והתכוננו מראש. הצעדים האלה היו מתפרסמים בלי כל ההד התקשורתי. יש עוד תוכניות קדימה. אנחנו במצב טוב. יש עסקים שנפגעו ונעזור גם לעסקים, לא נשאיר פצועים בשטח, אנחנו מתכוונים לסייע כמו שסייענו לענף התעופה, תיאטראות, תירוץ. נקבל החלטות על בסיס נתונים בלבד, לא על בסיס לחצים בתקשורת ולחצים פוליטיים".