בעקבות מחירי הדיור הגבוהים במרכז ובאזורי הביקוש - רבים עברו לרכוש דירות מרוחקות יותר, בפריפריה, במטרה להשכיר אותן בתשואה גבוהה ביחס למחירן. לפי מחקר שערכו בחברת Propdo, אולי תופתעו לדעת שהעיר שבה נמצאה תשואת השכירות הגבוהה ביותר לעומת מחיר הדירה זו אופקים, עם תשואה ממוצעת של 4.2%.

בעל דירת 3 חדרים (בעיר אופקים) ששטחה 57 מ"ר, ומחירה 575,000 שקלים, סיפר כי מעולם לא היה מצב שבו הדירה שבבעלותו "עמדה ריקה": "אחרי שיפוץ השכרתי אותה בתוך יום וחצי – יומיים אולי". לדבריו, השכירות החודשית הממוצעת באזור עומדת על 2,100 שקלים.

דימונה (צילום: Yuri Dondish, shutterstock)
דימונה - במקום הרביעי בתשואה מהשכרת דירה | צילום: Yuri Dondish, shutterstock

במקום השני על פי המחקר, נמצאת העיר אילת, שבה מחיר דירת שלושה חדרים ממוצעת עומד על כמיליון שקלים, והשכירות נעה בין 3,500 שקלים ל-4,000 שקלים. תשואת השכירות בעיר הדרומית עומדת בממוצע על כ-4.1%. אחריה ברשימה קריית שמונה, עם תשואה ממוצעת של כ-4%.

"רבים מן הסטודנטים שלומדים במכללה מוצאים בקריית שמונה את מבוקשם, בעיקר בגלל מחירי שכירות נוחים מאוד", אמר נדב סילברה, משקיע נדל"ן בקריית שמונה. "בנוסף, מחירי רכישה נמוכים יחסית הופכים את קריית שמונה לאופציית השקעה מעניינת מאוד".

בהמשך דירוג הערים שבהן תשואת ההשכרה היא הגבוהה ביותר ביחס למחיר הדירה – דימונה עם כ-4% תשואה, שדרות עם 3.9%, וקריית אתא ועכו עם 3.8% ו-3.7% בהתאמה. בתחתית הרשימה: תל אביב עם תשואה ממוצעת של 2.4%, גבעתיים עם 2.5% ורמת השרון עם 2.6%, כך שרמת השכירות בהן נחשבת נמוכה לעומת מחיר הדירות.

שדרות רוטשילד, תל אביב (צילום: shutterstockBy Stanislav Samoylik)
תל אביב, "תשואה שלא ממש מתגמלת את המשקיעים" | צילום: shutterstockBy Stanislav Samoylik

"זו לא ממש תשואה שמתגמלת את המשקיעים", טען פלג דוידוביץ, מנכ"ל Propdo, על נתוני התשואה שעומדים על כ-2.8% בחלק מהיישובים. "אבל משקיעים שמעוניינים להשקיע בשביל סיבות אחרות בשוק הנדל"ן, למשל עקב עליית המחירים, וליהנות מהשבחה ועליות ערך גדולות – שוק הנדל"ן בהחלט יכול להיות רלוונטי עבורם".

כחלק מממצאי הבדיקה, בדקו גם את התשואה כתלות בשטח הדירה, וגילו שככל שהדירה קטנה יותר, כך התשואה גדולה יותר. המשמעות – דירות גדולות רווחיות פחות לבעליהן. "ולכן, אם רוצים לעשות השקעה עם תשואה גבוהה יותר בהיבט ההשכרה, בצורת ההשכרה, כדאי לשאוף לדירות קטנות יותר", הוסיף דוידוביץ. "ואם רוצים תשואה שהיא אולי יותר סולידית, טיפה יותר בטוחה, כדאי לשאוף לדירות יותר גדולות".

צריך לזכור שהעובדה שהתשואה גבוהה בעיר מסוימת, לא אומרת בהכרח שתמיד יימצא שוכר מתאים. בנוסף יש לחשב גם הוצאות של תיקונים בדירות ישנות, וצריך לזכור שיש גם עליות ערך, כך שיש להביא בחשבון את כל הפרמטרים לפני שעושים כל השקעה בנדל"ן.