התוכנית להורדת יוקר המחייה נחשפת: בזמן שמחירי החשמל, הבנזין והמים מזנקים והציבור מפעיל לחץ לנוכח גל ההתייקרויות במשק - שר האוצר אביגדור ליברמן צפוי להציג בשבוע הבא תוכנית שנועדה לבלום את המשך גל עליות המחירים, כך פרסמנו הערב (שישי) ב"אולפן שישי".

גל עליות המחירים - סיקור N12:

על רקע ההתייקרויות, בכירים בממשלה אומרים כי "השוק נתן את שלו, עכשיו אנחנו צריכים לטפל במה שהממשלה אחראית לו". לדבריהם, הבאג החברתי-כלכלי הגדול ביותר כרגע הוא מחירי הדירות ובינתיים, לא מצליחים לטפל בכך כראוי.

בין הצעדים שצפויים להיכלל בתוכנית שיציג ליברמן, הורדת מכסים שתוזיל מוצרים נוספים, סבסוד חלק מהעלייה במחירי החשמל - כך שיעלו ב-3%-2% בלבד, והורדת מסים למשתכרים בשכר נמוך ובינוני.

במשרד האוצר מתלבטים אם להוריד מסים כתשובה ליוקר המחייה, שכן הצרכנים נפגעים מאוד מההתייקרויות האלו ובפרט מי שמשתכר נמוך או בשכר הממוצע במשק, שעומד על עד 11 אלף שקלים. על כן, באוצר שוקלים ברצינות להוביל מהלך של הורדת המיסוים באמצעות יותר נקודות זיכוי, תוך שימוש במתן מענקים של מס הכנסה שלילי למס הכנסה שלילי או באמצעות הורדת מדרגות של מס הכנסה.

הלחץ הציבורי שעצר את העלאת המחירים

אחרי הלחץ הציבורי הגדול שנוצר בעקבות עליית המחירים המתוכננת של אסם-נסטלה, החברה הודיעה אמש כי חזרה בה מכוונתה להעלות את מחירי המוצרים שלה. שלשום הודיעה חברת אסם כי היא תדחה את עליית המחירים המתוכננת רק עד אחרי פסח, אבל נראה שהלחץ שנמשך עשה את שלו והביא לביטול מוחלט של ההחלטה - והחברה לא תעלה מחירים השנה.

"החלטה זו התקבלה למרות העובדה כי בשנה האחרונה החברה חוותה התייקרות מצטברת בהיקף חסר תקדים בתשומות הייצור ועלויות ההפעלה", מסרה אסם בהודעתה. "כחברה שמעסיקה 4,000 עובדים בישראל ומפעילה 8 מפעלים, אשר רובם בפריפריה, ומתוך רצון אמיתי להיות קשובים לרחשי לבם של הציבור בישראל, החברה קיבלה היום את ההחלטה לספוג את מלוא ההתייקרויות הללו, על מנת לסייע בהתמודדות עם יוקר המחייה בישראל".

 ליברמן צייץ בחשבון הטוויטר שלו אחרי ההכרזה של אסם כי "השבוע בלמנו את ההתייקרות במזון, במוצרי הצריכה ובתחבורה הציבורית". חברת אסם הודתה במכתב לליברמן ולשרת הכלכלה אורנה ברביבאי על כך ש"היו קשובים לאתגרי התקופה כפי שהצגנו בפניהם".

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון במליאה (צילום: דוברות הכנסת)
ליברמן: "השבוע בלמנו את ההתייקרות במזון" | צילום: דוברות הכנסת

גם סנו נכנעה ללחץ והחליטה להוזיל השבוע את המחירים של עשרות מוצרים ברשתות השיווק. בין 160 המוצרים שהחברה הורידה את מחיריהם - ג'ל כביסה יעלה החל ממחר בוקר 28 שקלים במקום 35 שקלים, מרכך כביסה מרוכז יעלה 15 שקלים במקום 20 שקלים, על חבילה קטנה של אבקת כביסה תשלמו 12 שקלים במקום 17 שקלים וחבילה גדולה תעלה לכם 43 שקלים במקום 50 שקלים. בנוסף אליהם, יש עוד רשימה ארוכה של מוצרים שמחיריהם ירד, בהם אלו שנחשבים לנקנים ביותר של החברה.