יזם הנדל"ן אלדד פרי, שנרצח ביום שישי האחרון, הובא אמש (שבת) למנוחות כשחובותיו הידועים עומדים על 330 מיליון שקלים. החקירה נמשכת ועדיין לא נעצר חשוד, וגורם בכיר שמעורה בחקירה מודה: "זו עדיין תעלומה". הגורם גם "החמיא" למחסל האלמוני: "שנים שלא ראינו חיסול כזה – זה היה מתנקש מקצועי".

הגורם הוסיף בשיחה עם N12: "ברור לנו שהוא לא פעל לבדו אלא שעמדו מאחוריו מספיק גורמים ומשאבים שהצליחו להשיג מודיעין מדויק, תשתית של הימלטות והגעה". לדבריו, "לא סתם בחרו ביום שישי בשעות המוקדמות לחיסול". אמש דווח ב-N12 כי שבלשי הימ"ר פיענחו את מצלמות האבטחה והבינו לשרטט את כיוון ההגעה וההימלטות – אבל עדיין התעלומה נמשכת. 

"מבחינתנו זה בגדר תעלומה אבל העבודה מתבצעת גם במישור המודיעיני וגם במישור הטכנולוגי. ברור לנו שהוא לא עבד לבד – ברור לנו שאחד מהם יעשה טעות. לא נחכה לטעות שהם יעשו אבל ברור לנו שהם יעשו טעות. ממשיכים לעבוד גם במישור המודיעיני וגם במישור הטכנולוגי כדי לאסוף כמה שיותר קצות חוט". לשאלת N12 הגורם מסביר: עד עכשיו לא נעשתה שום טעות במה שהם עשו – יש לנו את מצלמות האבטחה.

אלפי ישראלים שרכשו דירות במסגרת קבוצות הרכישה השונות של קבוצת "פרי נדל"ן" עדיין מחכים לכסף שלהם. בשיחות עם שניים מהם הם מספרים על התחושות הקשות מאז הרצח, על ההפסדים שמגיעים למאות אלפי שקלים ועל האשמה העיקרית בעיניהם - מדינת ישראל.   

"שילמתי 840 אלף שקל שנחסכו בעמל רב, ואני מכיר אנשים ששילמו הרבה יותר מזה ואנשים שמשלמים משכנתה עד היום, וזה פשוט סיפור מאוד מאוד כואב להרבה מאוד משפחות בישראל", סיפר ב"מהדורה ראשונה" ערן פריאון, שהפסיד מאות אלפי שקלים דרך קבוצת רכישה של פרי נדל"ן בבת ים.

למה קבוצות רכישה זה כל כך מסוכן? N12 עושים סדר

"הם פרסמו מחירים שהיו אטרקטיביים ובבדיקה פשוטה ראיתי שיש לקבוצה מוניטין די טוב, עוד לא הבנו שמשהו פה לא בסדר. עם הזמן ראינו שהפרויקט לא זז, ניסינו לחקור ולהבין מה קרה, ואז גילינו שהקרקע, שהאמנו ושנאמר לנו, שנרכשה בכסף ששילמנו, לא נרכשה מכספנו. הכספים שלנו כנראה התגלגלו לפרויקט אחר וכדי לרכוש את הקרקע נלקחה משכנתה שמסבכת אותנו עד עצם היום הזה".

דבריו של משה אלפי, משקיע בשתי קבוצות של "פרי נדל"ן" בלוד וברמלה, ב"שלוש עם עופר חדד", מציירים תמונה דומה. "אני הצטרפתי לשתי קבוצות רכישה בלוד וברמלה, ובלוד אף התנדבתי להיות בנציגות במשך שנתיים, מה שחשף בפניי המון דברים מאחורי הקלעים שלא חשופים לאנשים אחרים", סיפר. "במשך הזמן מתברר שפרי מתנהל בצורה עקומה לחלוטין, עקומה על גבול הפלילית. הכספים של קבוצות הרכישה מעורבבים, עורכי הדין מגבים אותם ולא מגבים אותנו, אתה מגיע למצב שאתה מבקש מהם נתונים ומעולם לא מקבל נתוני אמת".

אלפי השקיע כ-900 אלף שקלים בשתי הקבוצות ביחד, כרגע רוב הכסף בסימן שאלה: "150 אלף קיבלתי ו-170 אלף עוד חייבים להחזיר לי. על הדירה בלוד, מה שהיה אמור להסתיים בעוד 600 אלף שקל, אם אני ארצה את הדירה אני אצטרך לשלם עוד 1.2 מיליון שקל. ואם לא אשלים את הסכום – הלך כל הכסף".

איך מרגישים אחרי שמי שלכאורה "עוקץ" אותך נרצח?

הרוכשים, שאיבדו חסכונות של חיים שלמים בגלל מעללי קבוצות הרכישה, הופתעו לשמוע בשישי בבוקר שהיזם והמארגן של הקבוצות נרצח. "זה כואב, אני כעסתי עליו הרבה מאוד זמן, הוא פגע בסביבות 2,500-2,000 משפחות, פגע אנושות, כספים שמשפחות חסכו כל החיים", סיפר פריאון. "אבל בסופו של דבר תראה, במשפחה שלו הוא פגע יותר – היום הם איבדו אבא ואח ואני מתאר לעצמי שמאוד כואב להם, וזה סיפור כואב. כנראה שהיו לו חלומות קצת גדולים מדי וכשהוא ראה שהמציאות לא מגבה את החלומות הוא כנראה החליט לכופף קצת את המציאות".

אלפי לא מודאג מההתפתחות החדשה בסיפור. "אני לא חושב שאנחנו מסובכים עוד יותר, למרות שלי אישית יש גם תביעה אישית נגדו על סכום שהוא התחייב אישית להחזיר על דירה ברמלה, ולא החזיר. אני מאמין שיש שם את עורכי הדין הנאמנים שמטפלים בצורה נאמנה וטובה, כבר למעלה משנה שהקבוצה לא בידיים של פרי אלא בידיים של עורכי הדין והם מטפלים בזה", הסביר.

עם זאת את האשמה הוא מפנה לגורם אחר לחלוטין: "העניין הוא כזה – מדינת ישראל שוב איבדה משילות. הממונה שבדק את פרי בדק וידע שזה הולך למקום כזה, הולך לקריסה, ידע שלמעלה מאלף משפחות נמצאות בסכנה, הוא יכל לעצור את זה קודם".