לצידם של ארנון מילצ'ן והמנהיג הפופוליסטי של צ'כיה - 565 ישראלים מופיעים בהדלפת הענק מסמכי פנדורה כמוטבים הסופיים של חברות במקלטי מס. ב-40 אלף מסמכים נוספים מוזכרת ישראל, וחיפוש אחר צירוף המילים "דרכון ישראלי" מעלה עוד אלפי תוצאות.

ניתוח המסמכים שערך אתר "שומרים" העלה שורה של אנשי עסקים מוכרים שהקימו חברות אוף-שור למטרות מגוונות – מפעילות פיננסית ועד אחזקת נדל"ן, מטוס פרטי או יאכטה. במקרים אחרים מוזכרים במסמכים אנשי עסקים ישראלים על רקע עסקים, שותפיות או קשר אחר עם חברות אוף-שור.

הדלפת מסמכי פנדורה  כוללת יותר מ-12 מיליון מסמכים מ-14 חברות שנתנו שירותים לנאמנויות ולחברות מקלטי מס. אותם ניירות הגיעו לארגון התחקירנים הבין-לאומי ICIJ שחלק אותם עם מאות עיתונאים חוקרים מעשרות מדינות וכלי תקשורת. מרכז "שומרים" והעיתונאים אורי בלאו ודניאל דולב היו השותפים הישראליים בפרויקט.

בני משפחת עופר: הקרן של אייל, היאכטה של עידן והנדל"ן של דורון

הנכסים שבהם מחזיקה משפחת עופר, מהמשפחות הישראליות העשירות בעולם, כוללים בין היתר חברות ספנות מהגדולות בעולם, החברה לישראל, בנק מזרחי-טפחות, נדל"ן והרשימה עוד ארוכה. חלק מבני משפחתם של עידן עופר ואייל עופר, ומארג החברות שבבעלותם, מוזכרים במסמכי פנדורה מאות פעמים.

אחד הגילויים העולים מניתוח המסמכים הוא כי אייל עופר, שהונו מוערך בכ-11.5 מיליארד דולר, הוא המוטב הסופי של קרן בשם Ark שהקים אביו, סמי, באיי קיימן ב-2006 – והועברה אליו לאחר מות האב ב-2011.

מבנה האחזקות של הקרן, שהנאמן שלה היא חברה שוויצרית בשם Butterfield, מורכב וייתכן ורומז על רצון לשמור על חשאיות. על פי המסמכים, Ark היא המוטב הסופי של חברה בשם Elm Holdings Group הרשומה באיי הבתולה.

יעדי חורף 2014 - איי קיימן (צילום: rmanera, Thinkstock)
את הקרן Ark הקים סמי עופר באיי קיימן ב-2006 – והועברה לאייל בנו לאחר מותו | צילום: rmanera, Thinkstock

כאשר נרשמה ELM דרשה ממשלת איי הבתולה ציון שם של לפחות בעל מניות אחד. בעל המניות הרשום ב-ELM היא חברת ספנות מליבריה שנושאת את השם Marina Blue שהחזיקה מניה אחת בלבד.

החיפוש יכול היה להיגמר כאן במבוי סתום אך טופס הרישום דרש גם כתובת פיזית ואיש קשר, ושם מופיעה כתובתה במונקו של חברת הספנות Zodiac שבבעלותו של עופר. מה ייעודה של ELM? טופס הרישום אינו משאיר הרבה מקום לדמיון וקובע: "להחזיק חשבון בנק". בטופס נאמר גם שמקור ההון של החברה הוא ב"עסקי הספנות של בעליה".

יועץ התקשורת של אייל עופר לא העביר התייחסות לדברים.

אחיו של אייל עופר, עידן, שהונו מוערך בכ-6.5 מיליארד דולר, מוזכר גם הוא במסמכים בשל שליטתו בחברה בשם Vardom Holdings מאיי הבתולה. החברה החזיקה ביאכטה שקיבלה את השם Better Place המוכר לכל ישראלי ממיזם המכוניות החשמליות של עידן עופר. היאכטה היוקרתית, לפי פרסום בגלובס, כללה 300 מ"ר של מרפסות, סלון, מטבח וסוויטה.

המסמכים מגלים כי ב-2015 קיבל עידן עופר הלוואה של 15 מיליון יורו מבנק קרדיט סוויס בעוד היאכטה מהווה עירבון להלוואה. יועץ התקשורת של עידן עופר, יניב חלילי, מסר: "מבלי לאשר את הפרטים או להתייחס לנכונותם, כל החברות הקשורות לעידן עופר פועלות למטרות לגיטימיות, בהתאם לכל דין ולפי כללי הדיווח הנדרשים".

עידן עופר (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
עידן עופר. הונו מוערך בכ-6.5 מיליארד דולר | צילום: Moshe Shai/FLASH90

בן משפחה אחר המוזכר בהדלפה הוא דורון עופר, בן דודם של אייל ועידן. על פי המסמכים, דורון היה המוטב הסופי של חברה בשם "Iabelka Limited" הרשומה באיי הבתולה. מטרת החברה הייתה "להחזיק בזכויות קניין רוחני", אולם נכון ל-2018 החברה החזיקה דווקא בנדל"ן בקרואטיה ובבריטניה בשווי 9 מיליון דולר.

עופר דורג ב-2019 במקום ה-49 ברשימת מאה עשירי ישראל של המגזין "פורבס", שהעריך אז את הונו ב-3.8 מיליארד שקלים. דורון עופר מסר בתגובה כי למיטב זיכרונו המידע שבמסמכים כבר אינו עדכני וכי הוא לא מעוניין להתייחס מעבר לכך.

טדי שגיא: כ-60 חברות במקלטי מס

המיליארדר הישראלי טדי שגיא, שהונו מוערך בכ-5.4 מיליארד דולר, מוזכר גם הוא מאות פעמים במסמכי פנדורה. במסמכים מאוזכרות כ-60 חברות בין-לאומיות במקלטי מס שקשורות אליו. בחלקן הוא המוטב הסופי, ואחרות בבעלותו הישירה או בבעלות של חברות הנוגעות לו.

בחלק מהמקרים ניתן להבין מהמסמכים מהי מטרת החברה ברבים אחרים לא. כך למשל, שלוש מהחברות הרשומות באיי הבתולה היו הבעלים של שלוש דירות בלונדון. חברה אחרת החזיקה במניות של Safecharge שעסקה בסליקה, וששגיא היה אחד מבעליה עד 2019. חברה נוספת הוקמה במטרה "להשקיע בחברות הייטק" וחברה שישית הוקמה כדי "לפתח ולהפיץ במזרח הרחוק תוכנות גיימינג הקשורות לפליי-טק", חברה של שגיא גם כן.

טדי שגיא (צילום: חדשות 12)
המיליארדר טדי שגיא | צילום: חדשות 12

שמו של שגיא הופיע גם במסמכי פנמה הקודמים שהתפרסמו ב-2016. באותה הדלפה נחשפו  לפי פרסומים 16 חברות אוף-שור שהוא נרשם כבעל המניות היחיד שלהן.

מטדי שגיא נמסר בתגובה כי בניגוד למשתמע, שגיא והחברות שבשליטתו משלמים את מלוא המיסים החלים במדינות פעילותם, ומדווחים כדין על פעילותם ועל החזקותיהם. כך, גם החברות המוזכרות בפנייה מדווחות בבריטניה – ומיסים בגינם משולמים בבריטניה.

משה חוגג והתביעה של עוזרו האישי

איש העסקים משה חוגג מוזכר במסמכים בין היתר בשל קשר לחברה בשם IDC Global Services Ltd הרשומה בבליז. על פי מסמכי התאגדות החברה מ-2017 מי שהיה המוטב הסופי הוא רועי ברוכיאל, וחוגג מופיע כממליץ לצד אחד משותפיו בקרן סינגולריטים.

לפני כחצי שנה הגיש ברוכיאל בביהמ"ש המחוזי בתל אביב תביעה בגובה 18 מיליון דולר נגד חוגג והשותפים האחרים בקרן. ברוכיאל מציג עצמו כמי שהיה חבר ילדות של חוגג וכמי ששימש כעוזרו האישי. לפי הנטען בתביעה, השותפים בסינגולריטים ביצעו "מעשי מרמה והונאה חמורים שכמותם לא נראו בישראל עד היום בהיקף של מאות מיליוני דולרים".

משה חוגג (צילום: החדשות 12, החדשות12)
משה חוגג, בעלי מועדון בית"ר ירושלים | צילום: החדשות 12, החדשות12

אזכור אחר של חוגג במסמכים מגיע מעסקה שבוצעה ב-2014 עם חברה מסינגפור בשם Dragon Fortune, שבמסגרתה רכשה האחרונה כמיליון מניות בחברת מובלי של חוגג תמורת כ-20 מיליון דולר. המסמכים חושפים כי מי שעמד בפועל מאחורי Dragon Fortune היה מולטי מיליונר קזחי בשם דינמוחמט אידריסוב.

בשנים האחרונות נקלעה מובלי לקשיים, וב-2019 הוגשה נגד חוגג תביעה על סך 6 מיליון שקלים מצד משקיעים אמריקניים שטענו כי רומו. התביעה נמחקה לבקשת התובעים, כמו גם בקשה נפרדת שהוגשה לבית המשפט לפירוק החברה.

חוגג וברוכיאל בחרו שלא להתייחס לדברים.

איתן סטיבה: האסטרונאוט הראשון של מקלטי המס

איש העסקים איתן סטיבה שאמור להיות האסטרונאוט הישראלי השני מוזכר במסמכי פנדורה כמה פעמים. סטיבה, טייס קרב לשעבר, החל את דרכו העסקית עם שניים מחבריו לטייסת, עמי  לוסטיג ורועי בן ימי. לפי הפרסומים, החברה שהקימו, LR, זכתה לפרסום בשל מכירת ציוד ביטחוני במהלך מלחמת האזרחים למשטרו של חוזה אדוארדו דוש סנטוס, ששלט באנגולה במשך 38 שנים. השותפים בחברה מצידם הכחישו כי מכרו נשק.

ב-2011 נפרד סטיבה מהשותפות ופנה לדרך עצמאית. הוא הקים את קרן Vital Capital להשקעות אימפקט באפריקה, ובמקביל את קבוצת מיטרלי, שהיה פעיל בה עד 2019.

איתן סטיבה (צילום: אלעד מלכה)
איתן סטיבה | צילום: אלעד מלכה

במסמכי פנדורה מוזכרים שלושת השותפים ב-LR ועולה מהם כי למרות שעזב סטיבה את LR הם המשיכו לתחזק חברות יחד במשך כמה שנים נוספות. אחד המסמכים הוא תרשים מ-2013 שבו מתואר שרשור של כשלוש חברות אוף-שור בבעלות ישירה של השלושה.

החברה התחתונה בשרשור החזיקה בשש חברות נוספות, גם הן במקלטי מס, שבהן היו שותפים אזרח ישראלי שהיה מעורב בעבר באנגולה וכן חברת הנפט של אנגולה, Sonangol. על פי התרשים החברות הללו החזיקו מספר נכסי נדל"ן באנגליה. בהתכתבות משנת 2017  נאמר כי מרבית החברות בתרשים עומדות בפני פירוק.

מקבוצת LR נמסר: "מבנה הקבוצה גלוי, שקוף ומדווח לשלטונות המס בישראל. בניגוד לנטען רוב רובם של יחסי השותפות עם סטיבה הסתיימו כבר בשנת 2012".

אייל אברהמי עורך אתר "שומרים", שלקח חלק בפרויקט, מסביר כי מדובר בתופעה נרחבת בקרב בעלי ההון. "אין שום דבר פלילי בעצם האחזקה של חברה במקלט מס – אבל זה כן מעורר שאלה מוסרית: האם ראוי שבן אדם, משפחה או חברה שעשו את הונם במקום אחד ישלמו מיסים במקום אחר?". עוד הוא הוסיף: "אם מדברים על מקלטי מס, אולי ראוי שהם לא ישלמו כלל מיסים על הכנסות אלה?".