כניסת שר האוצר אביגדור ליברמן לתפקידו מסמנת כפי הנראה את סיום מודל החל"ת כפי שהוא מוכר כיום. על פניו המטרה היא לעודד אנשים לצאת לעבוד. אולם לא מעט מגזרים, לרוב מוחלשים, יפגעו מההחלטה המסתמנת. המגזר שייפגע באופן הקשה ביותר מסיום החל"ת הן נשים בהריון. במיוחד נשים שנכנסו להריון לאחר שפוטרו במהלך החל"ת, ובנם או בתם ייוולדו לאחר ה-1 ביולי. הן לא זכאיות לדמי אבטלה, כמו גם דמי לידה, מה שיוביל לקריסה כלכלית של אלפי משפחות.

"הוציאו אותי לחל"ת די בהתחלה, לפני משהו כמו שנה. חצי שנה אחרי פיטרו אותי מהעבודה", מספרת לילך בן ארי. זו הייתה אמורה להיות לידה מרגשת במיוחד, הראשונה שלה. "אבל עכשיו אני ובעלי בחרדות. גם ככה אנחנו חיים על חסכונות וסיוע מההורים כשכל שקל חשוב לנו", אמרה. "אני מאוד מקווה שזה לא יקרה ולא ישאירו אותנו בלי שום הכנסה".

צעירה נוספת איתה שוחחנו ביממה האחרונה דיברה גם היא על "חרדות". מדובר באם לילד בן שלוש "אני צפויה ללדת בסוף אוגוסט ועכשיו אני מבינה שאני בבעיה. גם ככה ההורמונים משתוללים ואני בפחדים בגלל שאין לי עבודה מאז שהתחילה הקורונה. באמת שאין לי מושג מה אני הולכת לעשות אם זה יקרה". היא מבקשת לפנות לממשלה ולשר האוצר ליברמן. "אני לא מנותק מהמצב. אני מבינה שצריכים לעשו צעדים, אבל מבקשת ממך לא לקבל החלטה גורפת. גם ככה אוכלוסיית הנשים נחשבת להכי פגיעה בשוק וצריכה רשת ביטחון".

עו"ד נעמי לנדאו, מומחית לדיני עבודה, מסבירה כי ההחלטה המסתמנת תורגש בקרב אלפי משפחות צעירות. "חוקי החל"ת השרירותיים הובילו למצב אבסורדי בו אלפי נשים בהריון צפויות להגיע לחרפת רעב, אם משרד האוצר לא ישנה את תקנותיו בדחיפות. אפליית נשים בשוק התעסוקה אינה תופעה חדשה, אך ככל שמדובר בנשים הרות העוול זועק לשמיים. גם אם אותן נשים ירצו לחזור למעגל העבודה במהלך חופשת הלידה, אסור למעסיק על פי החוק להעסיקם, מה שיותירם ללא מקור הכנסה כלל".

לדבריה המשמעות של המהלך ברורה. "המגזר שייפגע באופן הקשה ביותר מסיום מענקי החל"ת הן נשים בהריון. אלו שנכנסו להריון לאחר שפוטרו  ושילדם יוולד לאחר ה-1 ביולי לא יקבלו דמי אבטלה, כמו גם דמי לידה".

החוק הקיים הביא למצב שבו מובטלת שנכנסה להריון בתקופת האבטלה ולא חזרה לעבודה אינה יכולה לקבל דמי לידה או אבטלה. לפני ארבעה חודשים האוצר והביטוח הלאומי סיכמו שהן יקבלו דמי לידה אם יילדו עד ה-30 ביוני. אולם הסיכום היה טעון אישור הכנסת. כעת לא ברור מה יקרה עם אלפי הנשים הנוספות שמנסות להבין איך ימשיכו להתפרנס.

אולם מה שלא נסגר עדיין, זה מה יקרה עם נשים שילדו אחרי ה-1 ליולי וכאמור מדובר באלפים.