ברגע האחרון, לאחר סערה במליאת הכנסת בעקבות ההצבעה הכפולה של אביר קארה, והצבעה חוזרת - חוק החל"ת החדש שאושר בוועדת הכספים, וכולל בתוכו גם הטבות לבני ובנות 67 ומעלה, זכאיות לדמי לידה נשים לאחר לידה שחזרו למעגל העבודה, אנשים עם מוגבלויות ועובדים שחוזרים לשוק העבודה - אושר סופית. מי זכאי למה - ולכמה זמן? N12 עושה לכם סדר

הקואליציה הייתה חייבת להגיע להסכמה על החוק רגע לפני שפוקע תוקפה של רשת הביטחון הכלכלית שהמדינה פרשה בפני נפגעי הקורונה. שר האוצר, אביגדור ליברמן, מסר לאחר אישור החוק: "מתווה החל"ת שאושר היום משקף מדיניות כלכלית אחראית בשילוב דאגה לחלשים וחסרי ישע. אני מודה לראש הממשלה ולראש הממשלה החליפי על התמיכה הפעילה בחוק, ותודה מיוחדת ליו"ר ועדת הכספים אלכס קושניר, שלמרות שורת לחצים ודרישות קנטרניות ופופוליסטיות, הצליח לנווט את הדיונים וההצבעות באופן מעורר כבוד והערכה".

יו"ר ועדת הכספים אלכס קושניר אמר עם אישור החוק בוועדה: "מה שקרה פה לא מובן מאליו, חוק ראשון, חוק מאוד מורכב ובסופו של דבר בעזרת כל מי שנמצא כאן, קואליציה ואופוזיציה, הצלחנו להגיע לסיכומים ולהביא בשורה לאזרחי ישראל והמשק הישראלי".

משרדי ביטוח לאומי בחולון, אוקטובר 2020 (צילום: Roman Yanushevsky, shutterstock)
ביטוח הלאומי בזמן משבר הקורונה | צילום: Roman Yanushevsky, shutterstock

ח"כ קושניר פירט את ההסכמות שעליהן הגיעו חברי הכנסת: הפתרון עבור בני ה-67 ומעלה הוא המשך מענקי סיוע, כאשר בחודש הראשון יקבלו 90% מהחל"ת, בחודש השני 80% ובחודש השלישי 70%. עבור היולדות החל"ת יהיה לפי גובה השכר האחרון שקיבלו ולא לפי גובה דמי האבטלה, שינוי שמגדיל משמעותית את גובה החל"ת.

בסוגיית הסיוע לאנשים עם המוגבלויות, האוצר יקים מנגנון תמרוץ דרך זרוע העבודה, שיכלול סבסוד שכר של 20% לעשרה חודשים. הנוהל יכנס לתוקף החל מחודש אוגוסט אך הבקשות יתקבלו רטרואקטיבית מחודש יולי.

"עבור העובדים בשכר נמוך, נבצע הסכם חל"ת גמיש בשלוש פעימות במקום בארבע, ונאריך את זכאות המענק לחזרה לעבודה כך שיכלול גם את חודש יולי, על מנת לעודד את החזרה לשוק העבודה".

דמי אבטלה - מי זכאי להן?

אדם שהופסקה העסקתו בחודשים יולי עד ספטמבר בשנת 2021, יזדקק ל-6 חודשי אכשרה בלבד (מתוך 18 החודשים האחרונים) במקום 12 חודשים כפי שקובע חוק הביטוח הלאומי. כמו כן, הוא יהיה זכאי למחצית מימי האבטלה הקבועים בחוק לאדם במצב משפחתי זהה שצבר תקופת אכשרה מלאה.

עוד סוכם כי מי שהופסקה עבודתו בשלושת החודשים האחרונים של 2021, יהיה זכאי ל-83% מימי האבטלה הקבועים בחוק, אם צבר 10 חודשי אכשרה.

שירות התעסוקה (צילום: שירות התעסוקה)
החוק יקצר את ימי אכשרה לקבלת דמי אבטלה | צילום: שירות התעסוקה

בנוסף, אדם שמלאו לו 45 שנים ושולמו לו דמי אבטלה במהלך תקופת הקורונה, יהיה זכאי לימי אבטלה נוספים שמספרם מחצית מימי האבטלה להם היה זכאי לפי החוק המקורי ושאותם מימש בתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה.

מובטלים בני 45 ומעלה יוכלו לממש את ימי האבטלה הנוספים וכן ימי אבטלה לפי החוק המקורי שלא מימשו עד לסוף חודש יוני, עד תום 2021 או עד 12 חודשים מהתאריך שנקבע להם אישית, לפי הגבוה ביניהם. דמי האבטלה יהיו בגובה 85% משיעורם בחוק.

חדר יולדות (צילום: פלאש 90 - משה שי, חדשות)
הגדלת דמי לידה לנשים שכירות ועצמאיות | צילום: פלאש 90 - משה שי, חדשות

עוד הוסכם כי מי שנמצא בהכשרה מקצועית יהיה זכאי לדמי אבטלה מלאים, במקום 70% בלבד בנוסח החוק המקורי. כמו-כן, מוצע לקבוע כהוראה קבועה כי אדם לא יהיה זכאי לדמי אבטלה בתקופת חל"ת בעד ימי חופשה שהוא זכאי להם, בין ששולמו לו ובין שלא שולמו לו.

כמה זמן יימשכו מענקי ההסתגלות לבני 67 ומעלה?

לדרישת חברי הוועדה התווסף לחוק גם סעיף הקובע את המשך מענקי ההסתגלות לאנשים מגיל 67 ומעלה שהיו זכאים למענק בחודש יוני - מתן מענקים אלה יימשך לתקופה של 3 חודשים נוספים, עם מתווה פוחת של 90, 80, 70 אחוזים בהתאמה.

דמי לידה לנשים שכירות ועצמאיות - מי זכאית?

נשים שילדו בין יולי 2020 ועד 31 בדצמבר 2021 והיו זכאיות לדמי אבטלה ב-30 ביוני או לפניו ושלא היו זכאיות לדמי לידה משום שלא היו בהיריון בזמן שהופסקה עבודתן, החוק החדש יקבע כי הן יהיו זכאיות לדמי לידה בגובה השכר האחרון שקיבלו. כמו כן, יולדות עצמאיות יקבלו דמי לידה על בסיס רבע שנה בשנת 2019.

ח"כ אלכס קושניר (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
יו"ר ועדת הכספים אלכס קושניר: "הבאנו בשורה לעם ישראל" | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בנוסף נקבעה הארכה עד לסוף השנה כך שתקופת חל"ת לא תיחשב במניין הימים שבהם עובדת מוגנת מפני פיטורים לפי חוק עבודת נשים.

סבסוד שכר לאנשים עם מוגבלויות - מי זכאי להטבה?

החוק החדש כולל בתוכו גם עידוד תעסוקת אנשים עם מוגבלויות. סוכם על סבסוד שכר באמצעות זרוע העבודה, בגובה של 20% ל-10 חודשים לאדם עם מוגבלות, כאשר ברגע שייכנס אדם עם מוגבלות למעגל העבודה, יוכל המעסיק להגיש בקשה לסבסוד שכר. ניתן יהיה להגיש בקשות מחודש אוגוסט והתשלום יהיו רטרואקטיבית מחודש יולי. הנושא צפוי להיות מעוגן בנוהל נפרד מהחוק. במסגרת כך ולדרישת חברי הוועדה, סוכם כי להטבה זו של סבסוד השכר, יהיו זכאים גם בני 40 ומעלה עם 3 תלויים.

עד מתי עובדים ימשיכו לקבל מענק חזרה לעבודה?

בעקבות דרישות חברי הכנסת, הוסכם כי במקביל לחוק החל"ת ייקבע כי מענק החזרה לעבודה למקבלי דמי אבטלה בתקופת הקורונה שאמור היה להסתיים בסוף חודש יוני - יוארך בחודש נוסף (עד סוף יולי) ועובדים יוכלו לחזור לעבוד ולקבל את המענק ב-3 פעימות. בנוסף, אנשים שכבר נכללו במענק העבודה יהיו זכאים לתשלום בגין חודש נוסף במסגרת מענק.