המשבר הכלכלי של החודשים האחרונים השפיע גם על שוק ההלוואות. אנשים נאלצים לקחת הלוואות בסכומי כסף גבוהים ואף לפנות לאפיקים שאינם בנקים או חברות האשראי. אך התחום הזה מלא בחברות לא כשרות, שמשכנעות אנשים לשלם על "פתיחת תיק להלוואה" ונעלמות עם הכסף. כך למשל התקבלו במערכת "תוכנית חיסכון" תלונות על חברת TSM פיננסים, שנגדה עומדת תביעה בימים אלו בגין נושא זה בדיוק. הנפגעים העיקריים משיטת פעולה זו הם דווקא אלו שזקוקים לכסף יותר מכל. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לקחתי הלוואה מ-TSM פיננסים לפני שלושה חודשים. ביקשתי מהם הלוואה לצורך עסק שהקמתי", סיפר נתן וונסי. "הם אמרו לי שאין בעיה, 'אנחנו צריכים רק לקבל אישור עקרוני, ואחרי זה אנחנו נתחיל את העבודה איתך'.  חיכיתי לשיחת טלפון כמה שעות, אחרי זה התקשרו אלי ואמרו לי שעברתי את האישור העקרוני ומבחינתם יש לי 100 אחוז הצלחה שאני אקבל את ההלוואה".

לאחר קבלת האישור העקרוני, המאשר לכאורה את קבלת ההלוואה, מופנים הלקוחות להעביר סכום מסוים של כסף לפתיחת תיק. לרוב מדובר באלפי שקלים. שי ששנקר סיפר שבתמורה להלוואה בסכום של 70 אלף שקלים, ולאחר הבטחה כי ההלוואה תאושר, הוא התבקש להעביר 2,800 שקלים לפתיחת התיק. "גם את ה-2,800 האלה גירדתי", סיפר. 

אלא שאז מחכה ללקוחות הפתעה, לאחר שהעבירו את התשלום - הבקשה מסורבת. וכאילו החברה מתכוננת למקרים אלו בדיוק, הלקוחות מתבקשים לחתום על חוזה לפני העברת הכסף, הפוטר את החברה מכל אחריות. "דמי הטיפול לא יוחזרו בשום מקרה שבו הבקשה להלוואה תסורב על ידי הגופים הפיננסים", נכתב בחוזה וכך גם נטען בכתב התביעה נגד החברה שהוגש לאחרונה לבית המשפט. 

על מנת לוודא שהדברים מתנהלים כפי שהלקוחות המאוכזבים טוענים, התקשר צוות "תוכנית חיסכון" לחברת TSM, כדי "לבקש הלוואה":

כתבת החדשות: "אם אני מקבלת אישור עקרוני לא אמורה להיות בעיה נכון?"

נציגה: "ברור שלא".

כתבת החדשות: "האם יש סיכוי שאחרי שאני משלמת שאני לא אקבל את ההלוואה?".

נציגה: "אני לא מאמינה שנגיע למצב כזה, אנחנו לא רוצים להכניס אותך ליותר חובות ממה שאת נמצאת. אם אני רואה סיכוי כזה  אני אומרת לך - 50% תקבלי 50% שלא, את רוצה לקחת את הסיכון באהבה. אני אומרת".

כתבת החדשות: "את אומרת לכל אחד?".

נציגה: "רק למי שאני רואה חמישים חמישים בגלל זה כל הבדיקה". 

אז איך אפשר להיזהר?

ראשית כדאי לברר על כל חברת הלוואות באינטרנט לפני מתן תשלום - אם אין עמוד פייסבוק רציני, אתר ותגובות, קיים סיכוי סביר שהחברה פיקטיבית ומנסה להיעלם מהרשויות. בנוסף, כדאי לשים לב לתנאים שהחברה נותנת לכם - עמלה מאוד גבוהה או תשלומים נוספים שאינם נדרשים במקומות אחרים, יכולים להעיד על נוכלות.  

תגובת חברת TSM פיננסים:

"ב-T.S.M אנו מתמחים בגיוס מימון מגופים מממנים וכך אנחנו מציגים את עצמנו. הניסיון להציג את חברתנו כחברה המציגה את עצמה כגוף המבטיח מתן הלוואה היא הטעיה קשה של הציבור ועולה כדי לשון הרע. אנו גובים כספים רק מאותם לקוחות שקיבלו מאתנו אישור עקרוני להגשת בקשה לגיוס מימון. הבדיקות שלנו להתקדמות נעשות על סמך ניסיוננו הרב בהשגת מימון ללקוחות הרבים שלנו, ועל בסיס הנתונים שהם מוסרים לנו.

"ללקוחות שהוצגו בכתבה, כמו גם ליתר לקוחותינו, אנו מסבירים מפורשות כי איננו הגוף המממן וכי העמלות הנגבות על ידינו נועדו לכיסוי המאמצים שאנו עושים על מנת לנסות ולהביא תוצאה. כך, מתן ההלוואות כפוף לאישור הגורמים המממנים ובתנאים שיקבע ואין לחברה כל אחריות או מחויבות מה שמצוין בשיחה ובהסכם בהרחבה מול כל לקוח.

"אנו מתחייבים לעשות את המאמץ המקסימלי כדי להביא ללקוח תוצאות מול גופי המימון השונים – מה שלא בהכרח מתאפשר, במיוחד כאשר חלק מהלקוחות המוצגים בכתבה מסרו מידע שאינו מדויק בטפסים שלהם. החברה מעולם לא התחמקה מכל פניה שהופנתה אליה והיא תמשיך לפעול בהתאם לחוק והרגולציה החלה עליה ולמען הלקוחות".