מה לעזאזל קורה עם מניית גיימסטופ? נראה שזאת השאלה ששואלים את עצמם המשקיעים מאז נפתחה שנת 2021, ובפרט בשבוע האחרון, שבו זינקה המניה הוותיקה בשיעורים גבוהים יותר ממניית טסלה. ברור לכולם שהסיבה היא לא השווי העולה של רשת חנויות משחקי המחשב האמריקנית, שסובלת בעיקר מהפסדים מאז החלה הקורונה. הסיבה נעוצה בתהליך אחר לחלוטין ומטריד הרבה יותר: כניסתו של דור הרשתות החברתיות לשוק המניות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גיימסטופ (GameStop) היא כאמור רשת של חנויות משחקי מחשב פיזיות שפרוסות בקניונים ברחבי ארה"ב. הרשת סובלת מהפסדים הולכים ונערמים בעקבות משבר הקורונה שפגע במסחר הפיזי בפרט ועקב התפתחות שוק המשחקים באינטרנט בכלל. כשמניה כמו זו יורדת, משקיעים, חלקם ותיקים וממסדיים, מהמרים שהמניה תמשיך לרדת ושמים את הכסף שלהם במוצרים פיננסיים שהולכים הפוך מהמניה. לזה קוראים להשקיע בשורט.

עד פה הכול כרגיל, אבל לאחרונה נכנסו לשוק המניות משקיעים חדשים, צעירים שמושפעים מרשתות חברתיות כמו טיקטוק, טוויטר, ובמקרה הזה - רדיט (Reddit). בלוח המודעות של רדיט התפתח דיון על כך שמניית גיימסטופ נסחרת בחסר. כלומר היא אמנם שווה מעט, אבל בכל זאת שווה יותר מהערך שבו היא נסחרה באותה עת (בסביבות 17 דולרים למניה).

הנושא הפך לפופולרי ומשקיעי יום צעירים רבים, כאלו שמשתמשים באפליקציות של סחר במניות ללא עמלות קנייה ורכישה כמו "רובין הוד", החלו לקנות את המניה ולהעלות את שוויה. בכמה להעלות? היום בקדם מסחר המניה עומדת על שווי של 145 דולר. מנכ"ל טסלה אילן מאסק, שכמובן לא ייעדר מאף סערה תורנית, צייץ את המילה "Gamestonk!!", והקפיץ את המניה לרגע למעל 200 דולר. מנהל קרן ההשקעות Melvin Capital, שמנהלת 7 מיליארד דולרים, נאלץ לסגור היום את פוזיציית השורט שלו כדי לצמצם הפסדים, לאחר שהמניה עלתה בטרום-מסחר ב-93%.

והמשקיעים הצעירים חוגגים. הסחר במניה הרנדומלית הזו הפך למעין זירת קרב בין הדור הישן לדור החדש בבורסה, והתרחק שנות אור מהערך האמיתי של החברה. הצעירים נוהרים אחרי המלצות בטיקטוק, ומרוצים שכל מי שהימר "נגדם" פורש מהמשחק, הרי הדבר רק מעלה את שווי המניה עוד יותר ומזין את הסחר בה.

ואיך זה ייגמר? הציפיה הרחבה היא שמתישהו זה פשוט יסתיים. הפופולריות של המניה תדעך מעט, המשקיעים הצעירים ישתעממו ויעברו לשחק במניה אחרת, וגיימסטופ תקרוס, בתקווה בחזרה לשווי הטבעי שלה ולא מתחת לכך. איתה יקרסו כנראה כמה צעירים שיפספסו את הרגע הנכון לצאת, ויישארו יום אחד, או אפילו שעה אחת יותר מידי. אבל אלה כאמור הציפיות של המשקיעים הוותיקים, בינתיים, לפחות במקרה הזה, ההימורים שלהם בעיקר נכשלים.