על רקע התורים שאפיינו את פתיחת המסחר אתמול (א') לאחר סגר שלישי ארוך ומתיש, מתפרסמים הנתונים שמראים כי הצרכנים באו לקנות, ולא רק למתוח רגליים.

בחברת שב״א (שירותי בנק אוטומטיים), מנהלת מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי אשראי, מוסרים כי סך הכל הישראלים הוציאו אתמול מעל ל-1.3 מיליארד שקלים באשראי. כ- 486,779,970 שקל מהם בענפים המרכזיים: רשתות מזון, מסעדות ומזון מהיר, תחבורה, דלק, פארמה ובתי מרקחת, חשמל וכלי בית, מלונאות, פנאי ובידור, הלבשה והנעלה, תעופה, סוכנויות נסיעות, מכולות ופיצוציות. לשם השוואה, ביום ראשון הקודם הוציאו הישראלים 428,795,417 שקלים, בענפים המרכזיים וכ- 1.039 מיליארד שקלים סך הכל.

מנתוני שב״א עולה כי הענפים שנותרו ללא שינוי מהותי היחס לשבוע שעבר הם רשתות המזון, הדלק, התחבורה וענף החשמל וכלי הבית. לעומתם, הענפים המובילים בעלייה במכירות, בהשוואה ליום ראשון הקודם (14 בפברואר) הם:

הלבשה והנעלה - 84%+

סוכנות נסיעות 45%+

פנאי ובידור 28%+

מלונאות 29%+

מסעדות ומזון מהיר 15%+

הענפים בהם דווקא נרשמה ירידה לעומת השבוע שעבר הם:

פארמה ובית המרקחת 5%-

תעופה 34%-

מכולות ופיצוציות 12%-

"יום ראשון הקודם הוא לא ממש אינדיקציה למה שקרה כאן כל החודש מכיוון שהישראלים ביצעו רכישות במסגרת הוולנטיין דיי", אומר גורם בשב"א. "היו למשל עליות במסעדות ובפארמה, מה שלא קרה כל החודש. ולכן נרמה אתמול ירידה בפארמה. ענף התעופה ירד מהשבוע שעבר כי מספיק שפתחו טיסת חילוץ מארה"ב כדי שאנשים יקנו כרטיסים ויעלו את ההוצאה. לעומת זאת אנחנו רואים שפתיחת המסחר הטיבה עם רשתות המזון והמסעדות".

המסחר אתמול התאפיין בגידול לעומת יום ממוצע בחודש פברואר בשנים הקודמות. כך למעשה בפברואר 2020 הוציאו הישראלים בממוצע 467,678,544 ביום. הממוצע היומי בפברואר 2019 היה 403,409,983 שקלים.

עם זאת בדרך כלל ימי המסחר הגבוהים הם בדרך כלל בסוף השבוע, כך שבשב"א צופים אף עלייה בהוצאות לקראת פורים.