בקרוב - צ'ק לכל אזרח: בצל הביקורת על התוכנית הכלכלית שנחשפה בחמישי האחרון, ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ פועלים לתת מענק מיידי וחד-פעמי - כך נודע הערב (רביעי) ל-N12. היוזמה של השניים, שמוערכת בכ-6 מיליארד שקלים ושהתקבלה חרף התנגדות חריפה במשרד האוצר, תוכרז במסיבת עיתונאים משותפת שמתוכננת לשעה 20:45. זעם בכחול לבן: שרים כינו את התוכנית "פופוליזם במקום עזרה אמיתית" - ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ הוזמן למסיבת העיתונאים והחליט להחרים אותה ואמר: "אגיע להצהרה כשתועבר האחריות האופרטיבית למשרד הביטחון". מסיבת העיתונאים תשודר בשידור ישיר ב-N12 ובמהדורה המרכזית של חדשות 12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מפרטי התוכנית שהגיעו לידינו עולה כל אזרח ואזרח מגיל 18 ומעלה יקבל 750 שקלים. גובה המענק למשפחות ייקבע לפי מספר הילדים: משפחה עם ילד אחד תקבל 2,000 שקלים, עם שני ילדים 2,500 ועם שלושה ילדים - הרף העליון - 3,000 שקל. התוכנית כוללת גם מענקים למשפחות חד-הוריות: 1,000 שקלים לכל הורה ו-500 שקלים לכל ילד.

ראש הממשלה ושר האוצר יציגו את התוכנית עוד הערב ופרטיה סוכמו בישיבה סוערת שהתקיימה היום: כל הגורמים במשרד האוצר הביעו התנגדות גורפת למהלך והסבירו שהוא לא יעיל מכיוון שהמענק יינתן גם לאזרחים עובדים וגם לבעלי שכר גבוה. משום שהמענק יועבר לאזרחים ללא מבחן הכנסה, במשרד האוצר סבורים שמדובר במהלך פופוליסטי ללא יעילות כלכלית‎ - אך פרופסור אבי שמחון, הכלכלן שמייעץ לראש הממשלה ושנכח בעצמו בישיבה, דווקא הביע תמיכה בתוכנית.

מענק לעצמאיים מהמדינה‎ (עיבוד: תומר נויברג, פלאש 90)
הפגנה נגד המצב הכלכלי, השבוע בקריית הממשלה בת"א | עיבוד: תומר נויברג, פלאש 90

בסביבת נתניהו וכ"ץ דוחים את הביקורת ואומרים שצריך את הסכומים האלה כדי לתמרץ את המשק ושהיוזמה הזאת תהיה קלה יותר לביצוע בהשוואה לתוכניות קודמות, בין היתר משום שאין מבחן הכנסה כדי לקבל את המענק. נציגי העצמאיים גילו על התוכנית בסיום פגישה באוצר, שהסתיימה ללא תוצאות וללא סיכום על פיצוי נוסף‎ וכשיצאו הופתעו לשמוע על התוכנית החדשה - בהיקף של 6 מיליארד‎ שקלים.

בכחול לבן הגיבו לתוכנית ואמרו כי "כל חיזוק כלכלי לאזרחי ישראל מבורך, אך צריך לעגן זאת בתכנית אחראית וארוכת טווח שתבטיח שגם בשנה הבאה פרנסתם וחוסנם יישמר. באשר למענקים - כחול לבן תומכת בהזרמת כסף ישירות לאזרחים, אך יש לעשות זאת בדגש על מי שפרנסתו נפגעה - מובטלים ומשפחות שזקוקות לכך. נדון בכך בהמשך בממשלה".

מנכ"לית משרד האוצר הנכנסת, קרן טרנר, התארחה הערב בתוכנית חיסכון ואמרה כי ראש הממשלה ושר האוצר יציגו את פרטי התוכנית. על חילוקי הדעות שהיו בישיבה אמרה: "אני לא רוצה להתייחס לתוכנית הזאת. נכון, היה דיון העניין הזה ומאוחר יותר נתניהו ושר האוצר יציגו את פרטיה. התקיים דיון וכל אחד אמר את עמדתו ואני לא יודעת מה נסגר. אני מעריכה שכל אחד יכול להגיד את דעתו בצורה פתוחה, אך בסופו של דבר מי שמקבל את ההחלטות הם ראש הממשלה, שר האוצר והדרג הנבחר. יהיו עוד תוכניות לאחר מכן".

"התכנית המסתמנת לא תצמצם את הפערים החברתיים אלא רק תנציח אותם"

בקרן רש"י, שפועלת לצמצום פערים חברתיים, הביעו הערב "דאגה מתכנית המענקים החדשה" ומזהירים מהיעדר מבחן הכנסה כדי לקבל את הכסף. "יש לברך על כל סיוע לאזרחים אשר נפגעו בשל המשבר או איבדו לחלוטין את פרנסתם. יחד עם זאת, אין שום היגיון מסדר בהענקת מענק קבוע ללא שום מבחן הכנסה - יש לתת יותר לאלו שיש להם פחות", אמרה מנכ"לית הקרן, מיכל כהן. "התכנית המסתמנת לא תצמצם את הפערים החברתיים בישראל, אלא רק תנציח אותם. לא דומה מצבם של מובטלים ושל מרוויחי שכר מינימום למצבם של העשירונים העליונים".

בחג פסח האחרון החליטה הממשלה לתת מענק מיידי למשפחות, אזרחים ותיקים ומקבלי קצבאות נכות, הבטחת הכנסה ומזונות - והחידוש העיקרי בתוכנית הזאת היא שגם רווקים ורווקות יהיו זכאים לסיוע כספי. בתוך כך, היום הגיע רגע האמת - והכסף שהבטיחו נתניהו וכ"ץ הועבר כמובטח לעצמאיים. אך בשונה מההכרזה החגיגית על "סיוע מיידי שיכול להגיע ל-7,500", בפועל - רבים קיבלו סכום נמוך משמעותית. כך למשל, השף הפרטי ברק אלמיש קיבל הבוקר 2,154 שקלים בלבד. "חילקו לנו פירורים", אמר הבוקר ל-N12. "אני אשמח שיסבירו לי איך אפשר לחיות חמישה חודשים מ-6,100 שקלים. זה כל מה שקיבלתי בכל המענקים יחד. פשוט אי אפשר".

עם זאת, יש בעלי עסקים שכן קיבלו את גובה הסיוע המקסימלי. אל חשבונו של שי קציר, בעל הפאב דבלין בירושלים, הועברו הבוקר 7,500 שקלים. "עמדו הפעם במילה ועל זה אי אפשר להתווכח", אמר ל-N12 והדגיש: "זה לא פרס, זה מה שמגיע לנו וזה מוכיח שכשרוצים להעביר מהר אפשר. הלוואי שכל החלקים בתוכנית הסיוע יעבדו ככה - אבל אני עדיין מתקשה מאוד להאמין".