במשרד האוצר גיבשו הלילה (בין שלישי לרביעי) מתווה תשלומים לעובדים שנאלצו להיכנס לבידוד ולהיעדר ממקום עבודתם בשל כך. על פי המתווה שגובש ושיובא לאישור הכנסת, התשלום עבור ימי הבידוד ירדו ממכסת ימי המחלה של העובד. היום הראשון של הבידוד יהיה על חשבון העובד באופן מלא, היום השני והשלישי יהיו 50% על חשבון העובד, ומהיום הרביעי ואילך העובד יקבל תשלום מלא, כשהמדינה תתחלק עם המעסיק בתשלום באופן שווה (50%-50%).

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד הוחלט כי עובד שיצא לחו"ל למדינה אדומה מיוזמתו האישית ונאלץ להיכנס לבידוד – לא יהיה זכאי לתשלום עבור ימי הבידוד. עבור עובדים שלא צברו עדיין ימי מחלה הוסכם כי הם יקבלו תשלום עבור ימי הבידוד באופן הבא: 0% מהשכר על היום הראשון, 50% מהשכר על היום השני, 50% מהשכר על היום השלישי, ו-70% החל מהיום הרביעי והלאה. תשלום זה ימומן במלואו על-ידי המדינה.

יו"ר התאחדות התעשיינים, רון תומר, הסכים למתווה. לעומתו, יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, התנגד – אך באוצר מתכוונים להעבירו לחקיקה בכנסת למרות התנגדותו.

הוסכם כי המדינה תבקש מבג"ץ ארכה של 28 יום לחקיקת המתווה. למרות שעל פי הצפוי תהליך החקיקה צפוי לקחת מספר שבועות, במשרד האוצר הסכימו כי החוק, לכשיעבור, יחול רטרואקטיבית החל מ-1 באוקטובר הקרוב. 

ממשרד האוצר נמסר כי לפי המתווה שגובש עם ההסתדרות, היא לא תכריז על סכסוכי עבודה ולא תנקוט בצעדים ארגוניים בדרישה להרחבת הזכאות. יחד עם זאת, ההסתדרות תוכל באופן עצמאי להגיע להסכמים מיטיבים לעניין ימי הבידוד, לפיהם המעסיק יהיה רשאי בין היתר, לשלם לעובד 100% מערך יום מחלה, החל מיום הבידוד הראשון. 

שר האוצר ישראל כ"ץ בירך על ההסכם שגובש וציין כי הוא הושג "תוך שיתוף פעולה חשוב בין הגורמים, שיסייע באופן ישיר ובלתי מתפשר למגזר העסקי". עוד הוסיף השר כי "מדובר בלקיחת אחריות משמעותית מצד מדינת ישראל על השלכות משבר הקורונה".

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, בירך גם הוא על המתווה: "גודל השעה מחייב את כולם להפגין אחריות ולשאת במשותף בנטל. מאז פרוץ המשבר, הוכחנו יותר מפעם אחת כי רק שיתוף פעולה אמיתי בין הצדדים, יכול להחזיר את התקווה ולחזק את החברה הישראלית מבפנים. אנו לא יודעים כמה זמן המשבר הזה עוד ילווה אותנו, אבל אנו כן יודעים שהפערים ראויים לגישור. על כולנו להמשיך ולעשות את המקסימום כדי שהמשק יחזיק מעמד ויעלה למסלול שיאפשר את שיקומו וצמיחתו. ההסכמות שהושגו על אף חילוקי הדעות, בסוגיית תשלום ימי הבידוד, מייצרות איזון ראוי בעולם יחסי העבודה. תודה לכל השותפים שגילו מנהיגות אחראית וחתימה טובה לכל בית ישראל".

יו"ר נשיאות המעסיקים ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר: "אני שומע את הקולות שדורשים שכל ימי הבידוד יהיו על חשבון המדינה או על חשבון העובד, אבל מתוך תחושת אחריות לאומית, הסכמנו לנשיאה משותפת בנטל, בכפוף לכך שגם המדינה תישא חלק משמעותי מהעלויות. זהו צעד אדיר שמסייע למגזר העסקי שהתחיל בעתירה שהגשנו לבג״צ בתחילת משבר הקורונה נגד ההכרה בימי הבידוד כמחלה, ומסתיים בלקיחת אחריות של המדינה. אני מודה לנשיאות המעסיקים והעסקים ולנשיאות התאחדות התעשיינים שאישרו פה אחד את המתווה ונמשיך לפעול על מנת להחריג עסקים שמעסיקים עד 5 עובדים כדי שעלות הבידוד לא תיפול על כתפי המעסיקים והעובדים".