המתווה שיביא לפתיחת המסעדות כבר בשבוע הבא? בפגישה שהתקיימה הערב (חמישי) במסעדת "יפו תל אביב" של השף חיים כהן, נועד איגוד המסעדנים עם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו, ועם ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי. בפגישה הוצג מתווה שגיבשו המסעדנים כדי לאפשר פתיחה כבר ב- 20 במאי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

השף חיים כהן הזהיר: "עוד סגירה אחת תהרוג אותנו, אני לא מדבר עליי אלא על אנשים צעירים יותר. יש פה עם צעיר של יזמים שמסתער על היזמות ואנחנו לא יודעים מה יהיה. אנחנו נעשה הכול בכדי שחס וחלילה לא תהיה פה הידבקות כי כלכלית לא נחזיק". עוד אמר כהן: "הלכנו לפי המודל האירופי של מטר ו-30, מטר ו-40 בין השולחנות". 

מנגד, פרופ' סדצקי שאלה: "איך אנחנו לא מגיעים למצב של מסעדות שוקקות? בשגרה אני מאחלת לכם, אבל זה לא מה שאנחנו רוצים לראות עכשיו". כהן השיב לה: "כמו כל דבר נצטרך להשגיח, אבל אי אפשר לעצור את זה. כבר אין לנו אוויר בריאות. המהירות בטוחה שלא יהיו תאונות היא מהירות 0, שלא ייסעו, אבל חייבים להניע".

פגישת המסעדנים ובכירי משרד הבריאות במסעדת יפו תל א
הפגישה במסעדת יפו תל אביב, הערב

בהמשך שאל פרופ' גרוטו איך יוכלו העסקים הקטנים יותר לשמור על כללי המתווה. השיב לו יו"ר האיגוד שי ברמן: "יש רצון לעמוד בכללים והכנו את המתווה עם עיריית תל אביב, ונשתמש במרחב הציבורי. יש נכונות של העירייה לתת שטחים ציבוריים, ובעקבות ההיענות של עיריית תל אביב עוד עיריות נענות".

בהמשך לחששות שהביעו בכירי משרד הבריאות, הסביר ברמן: "בכיכר דיזנגוף אנשים יושבים אחד על השני כי רוצים לצאת. פתיחת העסקים שלנו תאפשר לאנשים לשבת במקומות יותר נרחבים ותאפשר לנו פיקוח".

עוד הסביר ברמן כי מרוב ייאוש מסעדנים עלולים לפתוח גם ללא אישור: "זה לא איום, בימים והשבועות הקרובים יהיו אנשים שחייבים לפתוח את העסק גם בלי אישור. אנחנו לא רוצים שאנשים יעשו דברים נגד החוק. עשיתם עבודה נהדרת, ואנחנו רוצים שזה ייעשה על ידכם".

150 אלף עובדים בחל"ת

בפתח המתווה המלא שגיבשו מתארים המסעדנים את ממדיו העצומים של המשבר בענף: "תעשיית המסעדות, הבארים והמועדונים בישראל מונה מעל 14,000 בתי עסק. רובם המכריע סגורים לחלוטין או פתוחים  למשלוחים בלבד.  מעל ל-203,000 עובדים מועסקים בענף, מתוכם הוצאו 150,000 לחל"ת. לאור המגמה המבורכת של קיטון בשיעורי הנדבקים בנגיף הקורונה. מצאנו לנכון לאגד במסמך זה שורה של קריטריונים על מנת להחזיר את העסקים שלנו לפעילות, תוך שמירה על בריאות לקוחותינו".

עוד ציינו: "מסמך זה נכתב לאחר עריכת השוואות עם מדינות אחרות בעולם ומבוסס על המלצות ארגון הבריאות העולמי. על פי כל הנתונים שאספנו, אין מניעה לפתוח את העסקים כעת ותאריך היעד שהצבנו לעצמנו לפתיחה מחודשת הוא 20 במאי 2020, בהתבסס על שמירת הקריטריונים המוצעים במסמך זה. המסמך גובש בעזרתם של מומחים בתחום בטיחות המזון ובריאות הציבור, כמו גם התייעצות עם בעלי עסקים מובילים בתעשיה".

המתווה המלא

יבוצע ניקיון יסודי בכל רחבי המטבח, הבר, המחסנים, השירותים ואזור הסעדה, בחומרי חיטוי המאושרים ע"י משרד הבריאות ועל פי הנחיותיו.

לשטוף את כל הכלים, בעדיפות לשטוף במדיח בטמפ' של 70 מעלות צלזיוס לפחות.

שטיפה ידנית: שטיפה ראשונית, השריה בחומר חיטוי ולאחר מכן שטיפה יסודית במים חמים וסבון. ייבוש במגבות ניר חד פעמיות בלבד.

כניסת עובדים תחילת פעילות ותחילת כל יום/משמרת 

כל העובדים יעברו הדרכה הכוללת כללי התנהגות עקב המצב החדש. העובדים יחתמו על המסמך המאשר כי קיבלו הדרכה מתאימה, הבינו אותה ומתחייבים לפועל על פני כללי ההתנהגות שפורטו בהדרכה.

כניסה לעבודה עם מסיכת פנים בהתאם לדרישות משרד הבריאות. עובד שיגיע ללא מסכה, לא יורשה להיכנס לעבודה ויום זה יירשם כיום היעדרות.

יש לבדוק חום של כל עובד לפני כניסתו לעבודה.

לתשאל כל עובד לגבי מצב בריאותו, האם משתעל, מצונן, הרגיש לא טוב ביממה האחרונה וכו'.

לוודא שלא היה בקרבת אנשים חשודים או חולים.

יתבצע מעקב מתועד אחר כל עובד בכל כניסה לעבודה, התיעוד יכלול (מבלי לגרוע מחובת פיקוח נוכחות באמצעות מערכת הקיימת במקום): שם העובד, שעת כניסה, טמפרטורת הגוף, התחייבות העובד שלא נמצא במצבים העלולים לסכן אותו ואת הסובבים אותו. 

באופן מוחלט - כל עובד שאינו בקו הבריאות לא יכנס למסעדה.

יש לשטוף ידיים באופן יסודי בהתאם להנחיות משרד הבריאות (מים חמים, קרצוף יסודי עם סבון למשך כ- 20 שניות לפחות, שטיפה במים זורמים וניגוב במגבת נייר).

להחליף בגדי בית בבגדי עבודה נקיים או ללבוש חלוק נקי.

בגדי הבית וציוד המגיע עם העובד יאוחסן בארון סגור נפרד.

עבודה שוטפת במטבח

עבודה עם כפפות ומסיכות פנים במשך כל זמן ההימצאות במטבח.

החלפת כפפות ושטיפת ידיים בהתאם להנחיות בטיחות מזון סטנדרטיות, בתדירות גבוהה יותר.

פינוי אשפה למיכל המרכזי בתדירות גבוהה. יש להקפיד שהפחים במטבח לא יעברו את 75% המילוי.

עבודת מלצרים, ברמנים, דלפק קפה, הגשת מוצרים מוכנים, כל פעילות המחייבת מגע עם הלקוחות.

נותני השירות יהיו עם מסיכות פנים.

לא תהיה כל אפשרות של שירות עצמי, כל המוצרים יסופקו ע"י צוות העובדים (לקוחות לא יכולים לגעת במוצרי מזון).

מזון מוכן מראש יהיה ארוז (ניילון נצמד או כל אריזה אחרת המבודדת אותו מהחלל).

אולם ההסעדה וקבלת אורחים

הכנסת לקוחות: בשלב ההמתנה יש לוודא שמירת מרחק בין קבוצות הומוגניות או מוסכמות של אורחים.

המתנה בתור וכניסה, חובה מסיכת פנים בהתאם לדרישות משרד הבריאות עד הגעה לאזור הישיבה.

לבדוק חום בכניסה, כל מי שמראה סימני מחלה, לא תתאפשר כניסתו.

להנגיש עמדת שטיפת ידיים ללקוחות, לוודא שיש מים חמים סבון וניר לניגוב ידיים, להמליץ ללקוחות ללכת ולשטוף ידיים לפני שהם מתיישבים.

להציב מתקנים לחיטוי ידיים (אלכוג'ל) בכניסה, בסמוך לשירותים, אזור ההגשה ועל השולחנות.

הושבת לקוחות: קבוצות הומוגניות או מוסכמות יכולות לשבת באותו שולחן או ביחד על הדלפק/בר.

המרחק בין השולחנות או בין קבוצות אלו - תהיה הקפדה על מניעת חיכוך פיזי בין השולחנות . יש להקפיד על שמירת מרחק מינימלי של לפחות 40 ס"מ בין לקוחות משני שולחנות סמוכים הקמים בו זמנית.

הושבה בחוץ בשטחים פתוחים - תישמר הושבה בקבוצות הומוגניות או מוסכמות לאותו שולחן, המרחק בין השולחנות ישמר כפי שמוגדר בחוק רישוי עסקים.

מלצרים/יות ישרתו אורחים עם מסיכת פנים.

לאחר פינוי שולחן מאורחים יש לבצע ניקיון וחיטוי, בחומרי החיטוי המותרים, של השולחן כסאות ואביזרים על השולחן, לפני הושבה של קבוצה חדשה.

שימוש בתפריטים חד פעמיים או הצגת התפריטים בלוח מרכזי ושימוש באמצעים דיגיטאליים להצגת התפריט כך שהאורח יוכל לצפות בתפריט במכשירו הנייד (האישי).

המנעות מעריכת שולחנות טרם הגעת האורח.

עמדת משלוחים

משלוחים יוכנו בעמדה ייעודית לכך.

יש לשמור על ניקיון העמדה ולחטא בהתאם להוראות משרד הבריאות לפני תחילת העבודה ובין משלוח למשלוח.

כל העבודה תתבצע עם כפפות נקיות וחבישת מסכת פנים. רצוי לחטא את הכפפות באלכוג'ל או אלכוהול 70% לפני תחילת הכנת המשלוח.

האריזות הריקות ישמרו בשקית או כל כלי אחר סגורים ובכל פעם לפני לקיחת הכמות הדרושה להכנת המשלוח יש לחטא את הכלי בו שמורות האריזות באלכוהול 70% לפני הפתיחה.

הארגז או כל כלי אחר בו שולחים את המשלוח יעבור חיטוי לפני תחילת העבודה.

סגירה בסוף יום

סגירה קפדנית בהתאם לשגרת המסעדה.

חיטוי ציוד נייח ומשטחי עבודה בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

להקפיד על כך שכל מוצרי המזון סגורים ומכוסים.

מועדונים ובארים

למועדונים קיימת מערכת בקרה על הנכנסים, למערכת זו ניתן להוסיף פרמטרים נוספים.

מדידת חום לכל הנכנסים, תשאול על מצב בריאותי.

לוודא שכל הממתינים לכניסה שומרים על מרחק בין קבוצות אורחים מוסכמות.

חובה מסיכת פנים עד הכניסה למועדון/באר.

הגבלת גיל הנכנסים, אוכלוסיות בקבוצות סיכון לא יורשו להיכנס.

תפוסה של עד 70% מהתפוסה המותרת בימים רגילים: מועדונים פתוחים - באוויר הפתוח. מועדונים סגורים - תוך התחייבות לעד 8 תחלופות אוויר.

תחלופות אוויר יבדקו ע"י בודק מוסמך ויתועדו באופן תקופתי.