סיבוב הפרסה של רשות המיסים: אתמול דרשו ברשות המיסים החזר כספי מעצמאים שנשללה להם הזכות למענק, והיום (שלישי) החליטו ברשות, לאחר בדיקה נוספת, כי ב-5,170 מקרים שבהם נשללה אמש הזכאות למענקים לעצמאים בפעימה הראשונה והשנייה, יושב המצב לקדמותו ושלילת הזכאות תבוטל. ב-1,343 מקרים השלילה תישאר על כנה, אך, כפי שהודיעה הרשות, היא לא תפעל בשלב זה לגביית המענק ששולם ביתר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שלילת המענק ב-5,170 מהמקרים הללו, נבע בין היתר, מבדיקת נתוני הדיווח למע"מ, כך שבכל המקרים שבהם דווחה הכנסה מעסק לשנת 2018 ולא נמצא לגביהם דיווח מקביל למע"מ, בוצעה שלילת זכאות. לאחר בחינה של קריטריונים נוספים, הוחלט להשיב את המצב לקדמותו והודעה בעניין תשלח למגישי הבקשות. שווי המענקים שהוחזרו הוא 22 מיליון שקלים.

רשות המיסים דורשת את המענקים לעצמאים בחזרה
ההודעות שקיבלו אתמול עצמאים | צילום: מתוך "חי בלילה", קשת 12

ביתר 1,343 המקרים שבהם נשללה הזכאות, לא נעשה שינוי בהחלטה, שכן, בהתאם לעדכון נתונים בשומות, שנעשה מאז תשלום המענק, נמצאו מקרים אלו כבלתי זכאים, על פי הקריטריונים לזכאות. שווי המענקים במקרים אלו עומד על 5 מיליון שקלים.

יצוין כי במסגרת המהלך, נמצאו 14,477 מקרים שבהם הוכרו עצמאים כזכאים חדשים למענק, או שהוגדל סכום המענק ששולם להם. סה"כ שולם במסגרת זו סכום של 40 מיליון שקלים. ברשות המיסים הבהירו כי במקרים רבים ישנה חפיפה בין הזכאים לפעימה הראשונה והשנייה לכן מספר המקרים אינו מהווה מספר העצמאים אלא מספר המענקים ששולמו.

רשות המיסים דורשת את המענקים לעצמאיים בחזרה EXT
ההודעות שקיבלו אתמול עצמאים | צילום: מתוך "חי בלילה", קשת 12

אתמול דווח כי אלפי עצמאים קיבלו הודעות מרשות המיסים שלפיהן נשללה זכאותם למענק – בפעימה ראשונה או שנייה – ובהן מצוין הסכום שכבר קיבלו. "לפי הנתונים המצויים בידינו כעת, נשללה זכאותך למענק בפעימה הראשונה כמפורט בנתוני הפעימה. לתשומת לבך, הסכום ששולם לך עד כה הינו X ש"ח".

ברשות המיסים הגיבו אתמול לדיווח ואמרו: "בעקבות עדכון, עודכנה זכאותם של אלפי עצמאים שעכשיו יגדל סכום המענק לו הם זכאים. במקביל היו מקרים בהם התוצאה הייתה הקטנה או שלילת זכאות והודעה בעניין נשלחה. ככל שחלה טעות במקרה ספציפי, היא תיבדק. בכל מקרה, הרשות לא תפעל בשלב זה לגביית המענק ששולם".