המתיחות בירושלים לא נרגעת: בחמאס הכריזו על "יום הזעם" וקראו לערביי ישראל להגן על מסגד אל אקצא ולשפוך דם ברחבי ישראל. במערכת הביטחון מאשימים את חמאס בליבוי היצרים ובניסיון לעורר אינתיפאדה שלישית. החל מהבוקר אנו מעבירים בערוץ החדשות סיקור מיוחד בשידור ישיר ממזרח ירושלים.

מספר תקריות של ידויי אבנים נרשמו מאז הבוקר. עשרות צעירים ערבים רעולי פנים יידו אבנים לעבר שוטרים, מה שגרם לפציעתם קל של 14 שוטרים וחיילי מג"ב. המשטרה מפעילה מדי פעם אמצעים לפיזור הפגנות בשועפט, עיסאוויה ובוואדי ג'וז.

הפלסטינים מדווחים כי עשרות נעצרו. המשטרה הישראלית מדווחת על 60 פלסטינים עצורים עד כה. משטרה ביצעה חסימות כבישים ובהם כביש 6 מכיוון צפון לכיוון ירושלים וכלי רכב נבדקים בקפדנות.

חזרה לשגרה - ביום ראשון

מפכ"ל המשטרה רנ"צ דודי כהן אמר במסיבת עיתונאים שערך ברחבת הכותל: "משטרת ישראל תמשיך להיות ערוכה עד יום שישי באזור הר הבית בכדי למנוע הפרות סדר. אני קורא למנהיגי הציבור ולמנהיגים הערבים בפרט לגלות איפוק והבנה ולהימנע מהפרות סדר באזור הר הבית".

עוד אמר המפכ"ל, כי זהו אזור מיוחד וצריך לשמור אותו כאזור מיוחד בבירה של ישראל. "אני מקווה שהתנועה האיסלמאית תבין שצריך לשמור על סדר באזור הר הבית. המטרה שלנו היא לחזור לשגרה כבר ביום ראשון".

"מלחמה במדינת ישראל"

ח"כ הכנסת מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי, הגיב לאירועים האחרונים בראיון לערוץ החדשות. "קוראים לזה יום זעם אבל זה מלחמה במדינת ישראל", הוא מסביר. לדבריו ישנם גורמים בתנועה האסלאמית שמשתמשים במסגד אל-אקצא כמוקד של אלימות.

"התנועה האסלאמית היא תנועת בת של האחים המוסלמים והם קיצוניים מחמאס", טוען בן ארי, ומוסיף כי למרות ההתנגדות שהיא מביעה הטיפול של ישראל בכך הוא שולי. "כל פעם שהורדנו את הראש קיבלנו בעיטה באחוריים, וכך בדיוק מתנהל כעת ראש הממשלה", הוסיף.

על רקע העימותים האחרונים, מנהלים אמצעי התקשורת של חמאס ושל פת"ח הסתה חסרת תקדים, שמזכירה במובנים רבים את ההסתה שהייתה לפני האינתיפאדה השנייה בשנת 2000.

"הדם צריך להישפך בכל מקום, מדובר במלחמת דת", אמר אמש חליל אל חיאבה, אחד מראשי חמאס. גם בפת"ח מדברים על כך שישראל מזייפת היסטוריה יהודית מפוברקת, כיוון שלטענתם כל עניין החורבן בירושלים לא היה ולא נברא.

קולות בפת"ח, בעיקר מצד מתנגדי אבו מאזן, יצאו אתמול בקריאה לפתוח באינתיפאדה שלישית. הקושי לבצע את המהומות שהפלסטינים מנסים ליצור טמון בפריסה הרחבה של הכוחות המשטרתיים בירושלים, והעובדה שכוחות הביטחון בגדה לא מאפשרים לארגן הפגנות באזור המחסומים, כפי שיאסר עראפת ארגן בזמנו לפני אירועי ספטמבר 2000

"למנוע את הרס מסגד אל אקצה"

נראה שהחשש שמאחד כרגע את שני הפלגים הפלסטינים הוא אותו תסריט על פיו, לטענתם, ישראל הכריזה על ספירה לאחור לקראת הרס מסגד אל אקצה. טקס חנוכת בית הכנסת החורבה שנערך הערב בעיר העתיקה, הוסיף למתיחות, למרות דבריו של הרב מצגר, שאמר בעת שקבע את המזוזה בכניסה לבית הכנסת, כי אין כל כוונה לבנות מחדש את בית המקדש.

בירושלים שררה היום כוננות גבוהה, שאפשרה לקיים את טקס חנוכת בית הכנסת בשקט יחסי. כ-3,000 אלפים שוטרים אבטחו את הבירה, במיוחד לנוכח טקס חנוכת בית הכנסת החורבה הערב ברובע היהודי. לאחר יומיים של שקט יחסי, התעוררו מהומות באזור קלנדיה כשמספר פלסטינים יידו אבנים לעבר השוטרים, אולם הן הסתיימו ללא נפגעים.

בית הכנסת החורבה ברובע היהודי בירושלים העתיקה, נחרב שלוש פעמים במהלך המאה ה-18, ה-19 ובמאה ה-20. היום הוא נחנך בשלישית, בתום עבודת שיפוץ ושיחזור גדולה. ההתקהלות מצד גורמים יהודיים באזור החלה אמש עם חנוכת בית הכנסת שהביאה לירושלים וסביבותיה אלפי שוטרים שהתפרסו ברחובות העיר העתיקה מאז אתמול בניסיון למנוע תגובה חריפה של פלסטינים.

צומת אחיהוד: תגרה בין שוטרים למתפללים

בשעות הבוקר יצאו ארבעה אוטובוסים ועליהם מתפללים מוסלמים שהיו בדרכם להר הבית. מחסום משטרתי שהוצב בצומת אחיהוד, עצר אותם מלהמשיך בדרכם לעבר הבירה. המתפללים הורדו מהאוטובוסים ובמקום התפתחה תגרה בין השוטרים שהיו במקום לבין המתפללים. במהלך התגרה נפצעו שני מתפללים ושניים נוספים נעצרו.

ראש התנועה האסלאמית במג'דל כרום אמר בתגובה: "רק רצינו לעלות לירושלים ולשמור על מסגד אל אקצה, זה מה שאנחנו מתכוונים לעשות גם בימים הקרובים". דברים אלה מהווים חיזוק לדבריו של ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית שקרא אתמול ברשת הטלוויזיה אל ג'זירה לעולם הערבי להתערב בנעשה בירושלים. "שלושת הימים הקרובים הם ימי זעם, ימים בהם נעלה בכוחות גדולים לירושלים".