שער, פרנקל ויפרח ז"ל (צילום: חדשות 2)
נעצר מפקד חוליית החוטפים | צילום: חדשות 2

חודש וחצי אחרי חטיפת שלושת הנערים, השב"כ יחד עם כוח של הימ"מ הצליח לעצור את חוסאם קוואסמה, קרוב משפחתו של מרוואן קוואסמה, אחד משני רוצחיהם של הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנק ואייל יפרח ז"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חוסאם פיקד בפועל על החולייה, שהוכוונה מחמאס עזה והייתה תחת חסותה. הוא נעצר, נחקר בשב"כ והודה במיוחס לו. המרדף אחרי שני הרוצחים עצמם, מרוואן קוואסמה ועמאר אבו-עיישה, עדיין לא הסתיים.

"אנחנו יודעים שהצבא, השב"כ וכוחות הביטחון, בהנחיית הממשלה, עושים הכל כדי לתפוס את הרוצחים", אמרו בתגובה למעצר אופיר ובת גלים שער, הוריו של גיל-עד ז"ל. "עצירת מפקד החוליה היא צעד משמעותי בעניין, ואנו מודים על כך. בטוחים שההנהגה תעשה את המיטב והמרב כדי להעניק בטחון לתושבי המדינה", הוסיפו ההורים.

רוצחי הנערים
רוצחי הנערים | צילום:

18 ימים של חיפושים הסתיימו בטרגדיה

הפרשה החלה ב-12 ביוני (יום חמישי), אז יצאו שלושת הנערים מישיבת "מקור חיים" שבה הם לומדים בכפר עציון - לעבר בתיהם שבטלמון, אלעד ונוף איילון. אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל עלו או הוכנסו, ככל הנראה, לרכב בצומת אלון-שבות.

בלילה שבין חמישי לשישי נפרשו כוחות נרחבים בפאתי חברון, ובשישי לפנות בוקר אותר באזור רכב שרוף. הרכב נלקח לחקירה בכדי לבדוק אם הוא קשור להיעלמותם של שלושת הנערים. בבוקרו של יום שישי החלו להתפשט השמועות, אך בשעה חמש בערב אישר דובר צה"ל את החשש לחטיפה באופן רשמי.

כעבור זמן קצר כינס ראש הממשלה נתניהו הערכת מצב בקריה, ובשעות הלילה החל מבצע מעצרים נרחב באזור חברון. בשבת קיים ראש הממשלה התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל וראש השב"כ, ושעות לאחר מכן הותרו לפרסום שמותיהם של שלושת הנערים הנעדרים.

ארכיון (צילום: AP, חדשות)
החיפושים נערכו 18 יום | צילום: AP, חדשות

18 ימים לאחר שנעלמו בצומת אלון-שבות שבגוש עציון, נמצאו גופות הנערים החטופים כשהן כפותות - כקילומטר מערבית ליישוב חלחול שמצפון לחברון. הן הועברו לבדיקה פתולוגית במכון לרפואה משפטית באבו כביר.