אירן ערכה ניסוי מוצלח במטוס חמקן המכונה "דג חרב", המסוגל לטענתה להתחמק מכל מערכת מכ"מ - כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית "אירנה".

הסוכנות מצטטת בכיר בצבא האירני, עזיז נאסירזדה, שאמר כי המטוס המכונה "דג חרב" הצליח להתחמק היום מכמה "עיניים" של המכ"מים שבחנו אותו במהלך טיסת הניסוי הראשונה.

"האב-טיפוס של המטוס הזה מסוגל להתגבר על כל מערכות המכ"ם המוכרות לנו", אמר הבכיר האירני. "אנחנו מעריכים את הנתונים מטיסת הניסוי, וכעת, אחרי שנשלים כמה בחינות נוספות, הוא יעבור לשלב הייצור".

וגם: מערכת חדשה ליירוט מטוסים

גם בAP מדווחים כעת על תקיפה. אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
מערך טילים אירניים חדש. צילום ארכיון | צילום: רויטרס

רק הבוקר הודיעו באירן כי חנכו שתי תכניות טילים צבאיות חדשות - טילי קרקע-אוויר וטילים נגד טנקים. הדיווח בכלי התקשורת האירניים על תכנית הטילים החדשה בא שלושה ימים בלבד לאחר הודעתה של טהרן על שיגורו של טיל לחלל.

באירן דיווחו כי שמה של מערכת טילי הקרקע-אוויר הוא "קאאם" ("התרוממות" בפרסית) וכי היא מיועדת לפגוע במסוקים עוינים. שמה של מערכת הטילים נגד הטנקים הוא "טופאן-5" ("סערה" בפרסית). שר ההגנה האירני, אחמד ווחידי, חנך את שתי תכניות הטילים.

ארה"ב: לא צפוי הסכם בקרוב

"טילי הטופאן מסוגלים לשאת ראשי נפץ ולהשמיד טנקים בעלי שריון מעובה", דווח ברדיו טהרן, הרדיו האירני הממלכתי. נראה כי מערכת טילי הקרקע-אוויר היא רק נדבך נוסף בהיערכות אירן לקראת תקיפה אווירית אפשרית בשטחה.

בתוך כך מסר היום שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס כי הוא אינו צופה בקרוב הסכם בין המערב לאירן באשר לתכנית הגרעין האירנית. "איני סבור שאנו קרובים להסכם", אמר גייטס במהלך ביקורו בטורקיה. "נוכל להגיע להסכם רק אם האירנים יהיו מוכנים להצעה המקורית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית".