"ממשלת ישראל חייבת לשים סוף לבעיית האסירים": כך אומר הערב בכיר הרשות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב בראיון מיוחד לחדשות 2. לטענת רג'וב בעיית האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל היא שגורמת להתלקחות בשטחים, וכי על הממשלה לשים סוף לסוגיה על מנת לחתור לפתרונות של שלום מול הרשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עניין האסירים אצלנו הוא עניין חשוב ורגיש שמחמם את כל האזור", אמר רג'וב. "יש לנו עצורים בישראל אפילו מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. כל יום עוצרים פלסטינים עם או בלי סיבה והם שובתים רעב או מתים. צריך לשים לזה סוף", קרא הבכיר הפלסטיני שהדגיש כי הבנה ישראלית בנושא האסירים תבטא הבנה של המצוקה הפלסטינית -  "זו הזדמנות חשובה לישראלים שיבינו בדיוק מה מתרחש אצלנו", אמר.

"זו לא אינתיפאדה, זו מחאה"

רג'וב מסרב להגדיר את ההתקוממות הפלסטינית בימים האחרונים כאינתיפאדה שלישית - אלא מאבק שכל כולו סובב סביב עניין האסירים הרגיש בחברה הפלסטינית. "אין זו אינתיפאדה של שפיכות דמים, זו מחאה שבה אנחנו פונים אליכם ומבקשים שתגידו לאן אתם הולכים עם עניין האסירים", אמר רג'וב וקרא לצה"ל להפסיק להתערב בתהליך מימוש המדינה הפלסטינית לצידה של ישראל.

"הכיבוש הוא השורש לבעיה. הוא האיום עליכם ועל עתידכם", הזהיר רג'וב. "מה אתם רוצים? שלום וביטחון או התנחלויות וסיפוח אדמות? הימין מוביל אתכם לשפיכת דמים ולהרס", אמר והוסיף: "אל תצפו מאיתנו שנבוא עם דגל לבן. אנחנו עם חי, קיים תחת כיבוש גזעני ואכזרי 46 שנים שהוא בושה להיסטוריה היהודית", חתם.

מלחמת גרסאות סביב מות האסיר: "ישראל אחראית"

העציר הפלסטיני שמת בכלא (צילום: סוכנות הידיעות "מען")
האסיר ג'רידאת | צילום: סוכנות הידיעות "מען"

הערב הציגה הרשות הפלסטינית את ממצאי דוח הנתיחה של גופת האסיר ערפאת ג'רידאת, שנעצר לפני כמה ימים לאחר שיידה אבנים על חיילי צה"ל ומת בסוף השבוע בכלא בישראל. רג'וב התייחס לסוגיה ותלה את האחריות למותו על ישראל, אולם לא ציין מפורשות כי מדובר בהתעללות, כפי שטוענים הפלסטינים.

"ישראל אחראית למותו של האסיר", אמר רג'וב, ובכך ביטא עמדה דומה לזו של שר האסירים הפלסטיני שהציג היום את תוצאות נתיחת הגופה שהתבצעה במכון לרפואה משפטית באבו כביר. לדברי השר, בגופתו נמצאו סימנים לעינויים בפלג הגב העליון, שברים בצלעות, פציעה ביד וכן פציעה ודימום בבטן התחתונה. "נתיחת הגופה מעלה כי הגרסה של ישראל לתקרית היא שקרית", טען השר.

הסוף לשחרור מוקדם? (צילום: רויטרס, חדשות)
השורש לבעיה? אסירים פלסטינים בישראל, ארכ | צילום: רויטרס, חדשות

בישראל מיהרו לבטל את הצהרות הממשלה הפלסטינית ופרסמו הודעה קצרה בדבר תוצאות הנתיחה שביצעו הפרופ' יהודה היס ובהשתתפות הפתולוג הפלסטיני ד"ר סאבר עלול. "במהלך הנתיחה לא נמצאו סימני חבלה חיצוניים למעט סימני החייאה ושפשוף קטן בחזה ימין", נכתב בהודעה הישראלית.