גם לישראל יהיה מטוס "אייר פורס 1". ועדה בין משרדית שכללה את השב"כ, משרד התחבורה, משרד האוצר ויועץ ראש הממשלה יעקב עמידרור סיימה עבודה של שנה והחליטה: מדינת ישראל תרכוש מטוס מיוחד שישמש את ראש הממשלה ואת הנשיא.

התפיסה שהובילה להחלטה היא שרכישת מטוס מיוחד היא החלופה הביטחונית הטובה ביותר, וגם החלופה הטובה ביותר מבחינה כלכלית. כעת עדיין לא ברור אם יקנה מטוס חדש, או שיירכש מטוס משומש שיותאם למשימה.

טלטלות רבות עברו ראשי המדינה בדרך להחלטה. במשך השנים הטיס את המנהיגים מטוס בואינג 707 מיושן של חיל האוויר, שנבנה בשנות ה-60, ובימים שלא הטיס את ראשי הממשלה והנשיאים לביקורים רשמיים הוא שימש כמטוס תדלוק. המטוס לא היה נוח לנוסעים וסבל מלא מעט תקלות, כמו זו שחווה ראש הממשלה נתניהו ב-1997 בעת שחלון בתא הטייס נסדק במהלך הטיסה ואילץ את הצוות להנמיך גובה כדי להוריד את הלחץ על החלונות.

בדרך לנתב"ג. המטוס הנשיאותי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
בקרוב אצלנו? מטוסו של נשיא ארה"ב | צילום: חדשות 2

לאור התקלות המרובות, תלונות הנוסעים והעובדה שה-707 לא היה מסוגל לטוס ישירות מישראל לצפון אמריקה, הוחלט ב-2003 שהמדינה תערוך מכרז בקרב חברות התעופה הישראליות לפני כל טיסה ממלכתית, אך בעוד שבטיסות לאירופה ולמצרים הייתה תחרות אמיתית בין אל-על, ארקיע וישראייר בטיסות לצפון אמריקה רק אל-על החזיקה מטוס לטווח ארוך, ויכלה להציג מחיר ודרישות לא מקובלות כמו הדרישה מבית הנשיא לשלם 5,000 דולר על מיכל חמצן, דרישה שגרמה לנשיא לטוס בחברת תעופה זרה.

לראשי מדינות רבים ישנם מטוסים משלהם, כמו נשיאי צרפת ויפן, קנצלרית גרמניה והמטוס המפורסם מכולם - מטוסו של נשיא ארה"ב, ה"אייר פורס 1". ראשי מדינות אחרים טסים בחברות תעופה מסחריות, ביניהם ראש ממשלת בריטניה ונשיא סין העממית.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק