יום לאחר שנחשף כי החשוד בהטמנת המטען שהתפוצץ השבוע באוטובוס בתל אביב הוא ערבי-ישראלי תושב טייבה, הפך הנושא לשיחת היום בעיר שבמשולש. בסיור ברחובותיה התברר כי החשוד ובני משפחתו מוכרים כאנשים שקטים ונעימי הליכות, ועל כן התקשו רבים להצביע על סימן שעשוי היה לרמז על מעורבותו לכאורה בפעילות ארגוני טרור ובביצוע הפיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא מאמינה. אין סיכוי בעולם שהבן שלי יבצע ויעשה דבר כזה", קבעה אמו של החשוד נחרצות בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "הבן שלי הלך מהעבודה לבית - ומהבית לעבודה", הוסיפה והדגישה: "אין לו חיי חברה והחברים שלו מחוץ לעיר בכלל. הוא בן אדם כבוד למשפחתו ולכל מי שהוא פוגש ברחוב - אפילו אנשים זרים".

אמו של העצור המשיכה וטענה כי לדעתה, בנה הולך שולל. "אני לא יודעת מהן ההתפתחויות, אך עורך הדין שלנו מטפל בזה", אמרה והדגישה: "לדעתי - הוא ישוחרר בקרוב מאוד".

גם ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל), תושב טייבה בעצמו, סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, כי הוא "מבקש שלא להכליל את כל תושבי העיר. מדובר במשפחה שנתנו לה לגור בטייבה והיו יכולים לתת לה לגור באותה מידה גם בחיפה, כך שאי אפשר להכפיש את כל תושבי המקום. אני מקווה שבקרוב יפרסמו את שמו".

תושבי טייבה: "מדובר באדם מופנם ושקט"

החשוד הוא פלסטיני במוצאו, יליד הכפר בית-ליקיה שבאזור רמאללה - שבו מתגוררים יתר חברי החוליה שביצעה את הפיגוע. הוא קיבל תעודת זהות כחולה אחרי שנישא לערביה-ישראלית, במסגרת "איחוד משפחות". בבית משפט השלום בירושלים הוחלט בצהריים להאריך את מעצרו ב-10 ימים.

לטענת שב"כ, העביר החשוד את המטען לתל אביב ברכבו של מעסיקו, תושב מזרח ירושלים, והניח אותו בתוך האוטובוס שהתפוצץ. אחרי שהטמין את חומר הנפץ הוא עדכן בדבר את מפקדו, והאחרון התקשר אל אחד הטלפונים - וכך הפעיל את המטען.

החשוד ובני משפחתו מתגוררים ב"שכונת הזרים" בטייבה, שמאכלסת ברובה תושבי שטחים לשעבר וכן משתפי פעולה עם ישראל. בפתח ביתו תיארו אותו שכניו כ"בחור מופנם ושקט" ואמרו כי הוא וקרוביו מעולם לא הסתבכו בכל קטטה. אחרים הביעו זעם על הנזק התדמיתי שגרמה הפרשה לעיר.

תושבי העיר: "מתנגדים נחרצות לכל מעשה רצח"

זירת הפיגוע בתל אביב, לפני כחודשיים (צילום: רויטרס)
האוטובוס המנופץ, דקות לאחר הפיצוץ | צילום: רויטרס

"אני מבקש מהמשטרה לפרסם את השם שלו", דרש ד"ר ג'וואד אנקר, רופא במקצועו המתגורר בעיר. "שיציגו אותו כמו שקוראים לו ולא 'תושב טייבה'. זה לא מגיע לנו. יש לנו חיים משותפים עם היהודים ואנו רואים עצמנו חלק ממדינת ישראל. אסור להכליל במקרים כאלה. אנחנו מוקיעים את המעשה הזה ומתנגדים נחרצות לכל מעשה רצח".

מכרים אחרים של החשוד הביעו חשש כי נפל קורבן למזימה. "הוא אדם רגיל, שהלך מדי בוקר לעבודה וחזר בשעות הערב. ככל הנראה היה מי שניצל את התמימות שלו ואת המצוקה הכלכלית של המשפחה. אולי נתנו לו כסף בשביל לעשות את זה, אבל קשה להאמין", סיפרו השכנים.

בבתי הקפה של טייבה הורגשה היום אווירת נכאים, בצל החשש שתדמית העיר תספוג פגיעה אנושה לנוכח הפרשה. אחד התושבים, שהבחין במצלמות חדשות 2, אמר בזעם: "חבל שהגעתם לכאן רק עכשיו, בגלל אותו האדם. בעבר לא טרחתם לבוא לפה כדי לסקר את המצב הכלכלי הירוד שאנו סובלים ממנו או את התשתיות הלקויות".