הממשלה תצביע מחר על אישור הקמת היכל זיכרון לחללי מערכות ישראל, שמתוכנן לקום בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. ההיכל ייבנה בצורת לפיד המתנשא לגובה של 18 מטרים, כשעלות הפרויקט: 40 מיליון שקלים.

שלושה ימים לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, יביאו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק מחר בבוקר לשולחן הממשלה את אישור התכנית לבניית ההיכל, מתוך מטרה להנציח לראשונה במקום אחד את כלל חללי מערכות ישראל.

ההיכל לחללי מערכות ישראל. הדמייה ממוחשבת (צילום: משרד הביטחון)
ההיכל לחללי מערכות ישראל. הדמייה ממוחשבת | צילום: משרד הביטחון

במשך שנים רבות פועל אגף משפחות והנצחה למען תכנון והקמת אתר הנצחה מרכזי. עלות הקמת היכל הזיכרון מוערכת בכ-40 מיליון שקלים, כאשר משרד הביטחון יישא במימון חצי מהסכום ויהיה אחראי על אחזקתו השוטפת. ביתרת הסכום יתחלקו משרדי ראש הממשלה, האוצר, ביטחון הפנים, המשרד לנושאים אסטרטגיים והמשרד לענייני מודיעין.

היכל הזיכרון ייבנה בצורת לפיד המתנשא לגובה של 18 מטרים, בו תבער אש בכל ימות השנה. שמו של כל חלל יופיע על לבנה, עם תאריך הנפילה ונר שיידלק ביום האזכרה למותו. מדי בוקר תתקיים אזכרה לחיילים שנפלו באותו היום על-ידי חזן צבאי.

עלות הפרויקט: 40 מיליון שקלים (צילום: משרד הביטחון)
עלות הפרויקט: 40 מיליון שקלים | צילום: משרד הביטחון

"הקמת היכל הזיכרון שיזם משרד הביטחון תאפשר לעם ישראל להתייחד עם זכרם של כל הנופלים בכל ימות השנה", הדגיש ברק. "הקמת היכל הזיכרון תיצור אחדות בכל הקשור להנצחת הנופלים, שלא כולם מונצחים באנדרטאות ברחבי הארץ. היכל הזיכרון ייתן מענה גם לפניות של הורים שכולים רבים, בעיקר מבוגרים, שחוששים שכאשר ילכו לעולמם, לא יהיה מי שיערוך להם אזכרה ביום נפילתם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק