שחרור אסירים פלסטינים, ארכיון (וידאו WMV: חדשות)
אסירים פלסטינים משתחררים, ארכיון | וידאו WMV: חדשות

הממשלה אישרה הבוקר בישיבתה את שחרורם של 250 אסירים פלסטינים מהפת"ח כמחווה ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, זאת לכבוד חג הקורבן, עיד אל-אדחא. יועציו של אולמרט הסבירו כי מדובר בנוהל מקובל וגם באמצעי לחץ על חמאס שאסיריו נשארים כלואים. בשל המצב בעזה אמר ראש הממשלה שהאחריות על הפרת הרגיעה מוטלת על חמאס וכי יש סיכוי שהמצב עוד יתדרדר.

בתגובה לשחרור הצפוי הגיב הרכש החדש של מפלגת ישראל ביתנו, עוזי לנדאו וציין כי "כל מי שירים ידו לאישור מהלך אווילי וחסר אחריות זה יצטרך לתת דין וחשבון לאזרחים" עוד הוסיף לנדאו כי זהו "מהלך מעודד טרור ונותן פרס למחבלים ולא ממגר טרור ונותן ביטחון לאזרחי המדינה". לשחרור התנגדו השרים יעקב אדרי, אלי ישי ושאול מופז.

יו"ר סיעת הליכוד בכנסת גדעון סער הוסיף ואמר כי "ממשלת לבני-אולמרט ממשיכה במסלול הקבוע של שחרור מחבלים ללא תמורה." עוד אמר סער כי "מקוממת במיוחד העובדה שהחלטת הממשלה מתקבלת בסמוך למתקפת הקסאמים והפצמרים על ישובי הנגב המערבי בסוף השבוע ובשעה שגלעד שליט עדיין בשבי בעזה".

"אני תוהה אם אולמרט הוא רה"מ ישראל או ראש הרשות הפלסטינית"

במטה המאבק לשחרור גלעד שליט הביעו את זעמם על מחוותיו של ראש הממשלה. "לפעמים אני תוהה אם אהוד אולמרט הוא ראש ממשלת ישראל או ראש הרשות הפלסטינית", אמר מיקי ליבוביץ', דובר מטה המאבק, והוסיף "עד כה שוחררו על ידי אהוד אולמרט למעלה מאלף אסירים פלסטינים ללא כל תמורה וכאילו אין חייל חטוף ישראלי כבר שנתים וחצי בעזה". לדברי ליבוביץ, שחרור האסירים מהווה דוגמה נוספת לחולשת ראש הממשלה ומדינת ישראל "שממשיכה להתרפס בפני ההנהגה הפלסטינית ללא כל דרישה לגבי גלעד שליט".

ח"כ יובל שטייניץ, יו"ר ועדת החוץ והביטחון לשעבר הגיב בתקיפות על אישור ההחלטה לשחרר מחבלים פלסטינים. "לפלסטינים החג ואנחנו הקורבן", אמר שטייניץ. צריך אטימות לב וכהות חושים כדי לאפשר לפלסטינים לחגוג בשעה שגלעד שליט שלנו נמק בכלא הפלסטיני ללא מכתבים, ללא טלפונים ואפילו ללא ביקורים של הצלב האדום".

לבני: לאזן את שחרור האסירים באמצעות פגיעה בחמאס

שרת החוץ ציפי לבני התייחסה אף היא לשיחרור האסירים הפלסטינים ואמרה:" במקביל לשחרור האסירים לאבו מאזן ישראל צריכה לאזן את המהלך באמצעות פגיעה שיטתית בחמאס ובגילויי הטרור. אחרת, המשוואה תצא בלתי מאוזנת ותיצור דימוי שגוי ביחס למהלך ולכוונותיה של ישראל".

סגן הרמטכ"ל לשעבר עוזי דיין (ליכוד) מסר בתגובה: "המדיניות ההזויה של שחרור מחבלים פלסטינים ע"י ממשלת אולמרט-לבני הינו מחווה לחמאס והפקרה של גלעד שליט. כל עוד אביבה ונועם שליט לא רואים את גלעד חי, אין סיבה שמשפחות המחבלים הפלסטינים יראו את ילדיהן".