חיל הים רועש וגועש (צילום: חדשות 2)
סטי"ל, ארכיון | צילום: חדשות 2

שתי ספינות טילים ישראליות חצו היום באופן נדיר את תעלת סואץ המצרית, בדרכן מהים התיכון לים סוף - כך מסר מקור ביטחוני לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

אחת הספינות, אח"י חנית, כבר חצתה על פי הדיווח את התעלה פעם אחת בחודש ביוני, במה שאותו מקור כינה כמקרה הראשון של ספינת קרב ישראלית גדולה שעברה במעבר הימי האסטרטגי. גם לדיווח מהיום, כמו לזה הקודם, אין אישור ממקור ישראלי רשמי.

בעולם נהוג לחשוב כי כלי השייט הצבאיים הישראלים, ביניהם גם אח"י חנית ואח"י אילת, לא עשו שימוש בתעלה קודם לכן מסיבות מודיעיניות. על פי הדיווחים הזרים, הם מצוידים בטילים גרעיניים שצבא מצרים יכול להבחין בהם בקלות.

החודש דווח: צוללת "דולפין" עברה בסואץ

בתחילת החודש דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי צוללת ישראלית הפליגה דרך תעלת סואץ לים האדום כחלק מתרגיל של חיל הים לפני כחודש. המקור אמר אז כי זו "תצוגת יכולות אסטרטגיות בהתמודדות עם אירן".

ישראל שומרת בשנים האחרונות על שלוש צוללות ה"דולפין" שלה, שבעולם מניחים כי הן נושאות טילים גרעיניים, הרחק מתעלת סואץ. בין השאר כדי שלא לחשוף את הכלים הצבאיים לאנשי הצבא המצרי שנמצאים בנמל.

לפי הדיווח, אם ברצונה של ישראל לשלוח צוללת לאירן, הדרך הקצרה ביותר לשוט לשם היא דרך סואץ. אפשרות נוספת היא לעבור דרך אפריקה - מעקף שעלול לקחת מספר שבועות. לפי המקור הביטחוני הישראלי, חיל הים ערך תרגיל מחוץ לאילת בחודש האחרון וצוללת "דולפין" הייתה חלק ממנו, כששטה דרך סואץ.

"זו בהחלט הייתה חריגה מהמדיניות", אמר הגורם וסירב לפרט על מהות התרגיל הימי או לומר אם הצוללת עברה בדיקות כלשהן בכניסה לתעלה. לפי הדיווח, הצוללת שטה בסואץ כשהיא לא הייתה לחלוטין מתחת למים.