הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ נאם הבוקר (ב') בכנס הרצליה של המרכז הבינתחומי בעיר, והתייחס למתיחות בכלל הגזרות באזור. כאן בחדשות 2 Online העברנו בשידור ישיר את נאומו של גנץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרמטכ"ל סקר את זירות העימות השונות במזרח התיכון שלדבריו, "עובר טלטלה נוראה בשנים האחרונות". לדברי גנץ, קיימת "אי יציבות דרמטית בכל האזור וחייבים להישאר דרוכים ומוכנים".

תחילה, התייחס לאיום האירני ואמר כי הנכונות של אירן להגיע ליכולות גרעיניות מפותחות לא ירדה מהפרק: "אירן לא ויתרה על החזון הגרעיני שלה. עם זאת, האירנים שלא ויתרו על החזון, מנהלים מאבק פנימי ונאלצו להגיע לדיאלוג עם הקהילה הבינלאומית בנושא".

צפו בסיפורים המעניינים של 31.5 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
אירן לא ויתרה על יכולתה הגרעינית | צילום: רויטרס, חדשות

גנץ הוסיף כי הוא "משוכנע שחייבים למנוע מאירן להגיע ליכולת גרעינית שתפתח מרוץ גרעיני. בשיתוף פעולה בינלאומי, אפשר לגרום לכך שאירן לא תגיע לשם בכוח ולא שבכוח. אסור שאירן תגיע ליכולת הגרעינית".

"חיזבאללה וחמאס מבינים את מחיר הלחימה מול ישראל"

בנושא הסורי, צפה גנץ כי אנו נמצאים לקראת עשור של עימותים במרחב זה. "המערכת השלטונית במדינה הולכת ומתרסקת כמו מגדל קלפים. כל עוד אסד נמצא שם, לא נראה פתרון משמעותי כי נלחמים נגדו ולא למען העתיד". בנוסף, התריע גנץ כי בסוריה ישנה "התפתחות של הציר הרדיקלי בהובלת אירן וחיזבאללה. ארגון הטרור הלבנוני מעורב בנעשה במדינה עד מעל לצוואר. גם הג'יהאד העולמי מתעצם במרחב הזה".

ארה"ב מחריפה את המאבק בחיזבאללה‎ (צילום: AP, חדשות)
"לחיזבאללה ניסיון התקפי, אך הוא מורתע" | צילום: AP, חדשות

הרמטכ"ל אף הזהיר ואמר כי הוא "סבור שנפגוש את הניסיון ההתקפי של חיזבאללה - אם בעימות חזיתי, או בלחימה רחבה היקף בתוך לבנון". לדבריו, "חיזבאללה מורתע. הוא יודע מה יקרה אם ייכנס ללחימה איתנו, ושזה ייקח את לבנון עשרות שנים אחורה".

בהקשר לג'יהאד העולמי, התייחס גנץ גם לזירה הדרומית ולנעשה במצרים לאחר חילופי השלטון במדינה: "מצרים נאבקת על דמותה. משטר א-סיסי שהולך ומתייצב, מנסה להילחם אף הוא בג'יהאד העולמי".

על גזרת עזה אמר הרמטכ"ל כי ברצועה מתרחשת "דרמה לא קטנה עם היקף הרקטות לטווח בינוני וארוך. ביהודה ושומרון מתרחשים אירועים מקומיים שיכולים להתפתח לאירוע משמעותי". לדבריו, בדומה לחיזבאללה, גם חמאס "מבין את מחיר הלחימה". הרמטכ"ל הבהיר כי על צה"ל להשתנות ולהתאים את עצמו למציאות העתידית: "חייבים לשמור על העליונות שלנו בים, ביבשה, באוויר ומבחינת המודיעין".