אבנים הושלכו באורנית. ארכיון (צילום: חדשות 2)
זירת האירוע בשבוע שעבר | צילום: חדשות 2

המשטרה ממשיכה לחקור את אירוע השלכת האבנים בירושלים בשבוע שעבר, שבו נפגעה בינוני התינוקת אביגיל בן ציון, ועצרה חמישה נערים בני 17-14 מהכפר צור באהר בחשד שביצעו את המעשה על רקע לאומני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היחידה המרכזית במשטרת ירושלים עצרה אתמול לחקירה את החמישה בחשד כי השתתפו ביידוי האבנים לעבר רכבה של משפחת בן ציון בכניסה לשכונת ארמון הנציב ביום חמישי האחרון, שמהן נפגעה אביגיל בת השנה ו-11 חודשים.

מרבית החשודים קושרים עצמם לאירוע וטוענים כי ביצעו את המעשה בשל שנאת יהודים. אחד החשודים הוא בנו של איש חמאס, שהיה חבר הרשות המחוקקת של התנועה בירושלים ונתון במעצר מינהלי. החשודים שיחזרו את המעשה ורובם לא הביעו חרטה.

מהחקירה עולה, כי ברגע שהבינו כי פגעו ברכב והניחו כי הרגו את התינוקת הם ניסו לתאם גרסה משותפת לכולם, שלפיה שהו באותה עת אצל רופא השיניים בכפר. ארבעת הצעירים שנעצרו יום אחרי האירוע בחשד למעורבות, שוחררו ממעצר לאחר שהתגלה כי אינם קשורים למעשה.

"לא מסוגלים למנוע מקרים דומים" (צילום: חדשות 2)
"לא מסוגלים למנוע מקרים דומים" | צילום: חדשות 2

המשטרה: לא מסוגלים למנוע מקרים דומים בעתיד

רב-פקד יגאל אלמליח, ראש משרד החקירות במפלג לתפקידים מיוחדים בימ"ר ירושלים, אמר בתדרוך לעיתונאים שנערך היום כי "התייחסנו לאירוע כאל פיגוע והפעלנו את כל הכלים העומדים לרשותנו. הגענו להתפתחות משמעותית בחקירה, שבסופה ביצענו שני גלי מעצרים נוספים".

"יש בידינו חמישה עצורים שמעורבים באירוע", הוסיף אלמליח. "ארבעה מהם נחקרו והודו במעשה וקשרו את האחרים לאירוע. חלק מהם עדיין נמצא בחקירה. מדובר באירוע מתכונן ומתוזמן. הם נפגשו קודם לאירוע ותכננו להגיע למקום בשעות הערב כדי ליידות אבנים. בחקירה אמרו שהמניע היה שנאת יהודים".

הוא ציין כי למשטרה אין יכולת למנוע מקרים דומים בעתיד. "חלק מהם פעלו בעוד מקומות", גילה אלמליח. "לבולט מביניהם יש מספר תיקים של ידויי אבנים בהר הבית. אחד המעורבים הוא בן של דמות בכירה בחמאס. אנחנו לא יכולים להבטיח אי הישנות מקרים דומים בעתיד. באופן רצוף אנו משקיעים מאמצים בתופעה ומפלג שלם מטפל בה. הפעילות היא רציפה ואינטנסיבית".

אלמליח טען כי בידי המשטרה ראיות מוצקות נגד החשודים. "רובם לא הביעו חרטה על המעשה. אחד מהם טוען שהוא נסחף לאירוע והביע חרטה", אמר. "יש ראיות ברורות שקושרות אותם לאירוע. מכלול הראיות יוצג בבית המשפט ויבסס את החשד נגד העצורים".