לראשונה מאז מבצע עמוד ענן, צה"ל והשב"כ מבצעים חיסול בעזה: כלי טיס של חיל האוויר תקף פעיל בארגוני ג'יהאד סלפיים, שהיה מעורב בירי הרקטות לעבר אילת לפני כשבועיים ובירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישובי הדרום. הוא חוסל בשעה שרכב על אופנוע בצפון עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בתגובה החריפה ביותר של ישראל להפרות הפלסטיניות של הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס שהושג בסיום מבצע עמוד ענן. מהשב"כ נמסר כי היעד לתקיפה, הית'ם אל מסחאל, בן 24 המתגורר במחנה הפליטים שאטי, פעל בעברו במסגרת ארגוני ג'יהאד סלפיים, ובשנים האחרונות היווה עוגן טרור מרכזי בעזה בתחום אמצעי הלחימה. בשב"כ טוענים כי מדובר במומחה לכלי נשק ואמצעי לחימה שפעל מול כלל ארגוני הטרור ברצועה.

מסחאל עסק בייצור, שיפור וסחר של אמצעי לחימה שונים, כשפעילותו העיקרית התרכזה בתחום הרקטות והמטענים, אותם העביר לגורמי טרור שונים תמורת כסף, כמו גם קידום פעילות טרור כנגד צה"ל ואזרחי ישראל.

כסף לטרור במקום לאזרחים (צילום: רויטרס)
מתחמי חמאס ברצועה פונו | צילום: רויטרס

בחמאס חוששים מתקיפות נוספות

בנוסף, סייע מסחאל לארגון מועצת השורא של המוג'הידין באזור ירושלים - ארגון המורכב מפעילים סלפים הפועל במסגרת הג'יהאד העולמי והיה מעורב בפעילות טרור נרחבת נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל בשנים האחרונות.

בשב"כ אומרים כי מסחאל היה מעורב בקידום וביצוע שיגור הרקטות אל עבר אילת לפני כשבועיים. כמו כן נמסר כי פעילותו של מסאל נגד ישראל הייתה ידועה לחמאס - שלא עשה דבר על מנת לעוצרו.

בארגון חמאס אמרו שמסחאל משרת במשטרת בעזה. כוחות הביטחון של הארגון מפנים מתחמים של הארגון מחשש לתקיפות נוספות.

נפילת הרקטה באילת (צילום: משטרת ישראל)
הרקטה שנחתה באילת לפני שבועיים | צילום: משטרת ישראל

הארגון הסלפי תיעד את שיגור הרקטות לאילת

לפני כשבועיים נורו שתי רקטות לעבר אילת, ככל הנראה משטח סיני. רקטה אחת התפוצצה באתר בנייה והשנייה בשטח פתוח. לא היו נפגעים. שדה התעופה באילת נסגר להמראות ונחיתות מחשש לירי רקטות נוספות ונפתח מחדש לאחר כשעתיים.

הארגון הסלפי שלקח אחריות על הירי מכונה מועצת "א-שורא אל-מוג'הידין" ופועל בסיני ובעזה. אנשי הארגון הסבירו כי ביצעו את הירי בתגובה למותו של אסיר פלסטיני בכלא הישראלי. לפי דיווח אחר, הירי היה דווקא על רקע הרג שני משליכי בקבוקי תבערה בשטחים בשבוע שעבר. אותו ארגון טרור תיעד את שיגור הרקטות אל עבר העיר הדרומית.

על פי הידוע, הארגון האיסלאמי הקיצוני ממשיך לפעול בצורה חופשית באזור חצי האי סיני. רוב פעילותו היא חשאית, למעט ההודעות הרשמיות שהוא מפרסם בנוגע לפעילותו. עוד ידוע, כי קיים שיתוף פעולה בין גורמים מעזה לפעילי הארגון. בעקבות העובדה שמדובר בשטח מצרי שהשלטון במדינה מתקשה לאכוף את שליטתו בו, יכולים ארגונים דוגמת זה לפעול באין מפריע.

שיגור תשיעי מאז עמוד ענן

התקיפה הבוקר מגיעה לאחר שבשבת בערב נשמעה אזעקת צבע אדום, שהפסיקה את אירועי ל"ג בעומר במועצה האזורית אשכול בנגב. בפעם התשיעית בשבועות האחרונים שוגרה רקטה מרצועת עזה לעבר יישובי הנגב המערבי. הקאסם התפוצץ בשטח פתוח במועצה האזורית ולא גרם לנפגעים או לנזק.

בתגובה, תקף חיל האוויר בלילה שבין שבת לראשון מספר יעדים ברצועה. התקיפה כוונה נגד מספר בסיסים בדרום רצועת עזה, אשר שימשו את הפלסטינים לביצוע פעילות טרור ולאחסון אמצעי לחימה. בצה"ל הדגישו כי הם רואים בחומרה את הירי שבוצע בימים האחרונים, וכי מדינת ישראל רואה בחמאס האחרי הישיר להתרחשויות באזור.

בישיבת הממשלה השבועית שנערכה ביום ראשון, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לירי לעבר ישראל, ואמר כי "לא נאפשר מדיניות של טפטוף טילים או רקטות. כל פעולה כזאת תתקל בתגובה חריפה מאוד. נעשה את כל הפעולות על מנת להגן על ביטחון אזרחינו בצפון, בדרום ובכל גזרה שהיא".