גור הכלבים שניצל (צילום: תנו לחיות לחיות)
גור הכלבים שהצילו החיילים | צילום: תנו לחיות לחיות

האם הצלת גור כלבים נחשבת לפשע? לפחות לפי צה"ל, כנראה שכן. חייל בבה"ד חיל החינוך, בסיס שערי אברהם, שמצא גור כלבים משוטט בקור, החליט להעניק לו מחסה זמני. קצינות בבסיס שהבחינו בחייל ובשתי חיילות שסייעו לו, העלו את השלושה למשפט בנימוק ש"פתח גן חיות בבסיס".

לפני מספר ימים הבחין החייל בגור הכלבים כשהוא מסתובב בין מכוניות בגשם השוטף, ונתון לדבריו בסכנת חיים. החייל המודאג החליט לקחת את הכלב איתו לבסיס, ושם טיפל בו יחד עם שתי חיילות שהזעיק לעזרה.

שתי קצינות בבסיס שסיירו באזור באותו הזמן, הבחינו בשלושת החיילים המטפלים בגור והחליטו להעלותם מיד למשפט. החייל המבוהל החליט לשלוח מכתב למייסדת הארגון "תנו לחיות לחיות" אתי אלטמן ובו נכתב: "בסך הכל מדובר בגור כלבים קטן שלא מסוגל להזיק לאיש. לא ייתכן שבגלל שרצינו להציל את הגור המסכן ממוות, נענש. פקודות מטכ"ל לא יכולות להשאיר אותנו אטומי לב".

"על הרמטכ"ל להתערב ולהעביר מסר של חמלה"

אלטמן פנתה מיד לרמטכ"ל רא"ל בני גנץ בדרישה לבטל את כל האישומים נגד החיילים. "עקב המעשה הנפשע של הצלת בעל חיים משוטט יעלו החיילים למשפט. חובתנו כבני אדם, במיוחד בימים אלה, לגלות חמלה לא רק כלפי בני אדם אלא גם כלפי בעלי חיים שאין ביכולתם לדאוג לעצמם. אני מזועזעת. לא ציפיתי שפעולה המשקפת טוב לב וחמלה, תכונות הנעדרות מהנוף הישראלי, תהפוך לפשע", כתבה אלטמן וצירפה גם תמונות של הגור.

בהודעה שפרסמה אלטמן נכתב כי "רוב המקרים בהם אנו מטפלים הם של פגיעה והתעללות איומה בבעלי חיים, והנה עכשיו כשמגיע דיווח מחמם לב על חיילים שהצילו גור משוטט בכביש והעניקו לו בית חם, מזון ומחסה שלא יידרס ולא יקפא ולא ימות ברעב, הוא מלווה במשפט צבאי והאשמות חמורות. אלה הערכים שהצבא, ובפרט חיל חינוך, מנחיל לחייליו? אני מצפה מהרמטכ"ל להתערב באופן אישי ויעביר מסר של חמלה כלפי בעלי חיים ולא של קשיחות ואטימות".

מצה"ל נמסר בתגובה לידיעה כי "פקודות הצבא אוסרות הכנסת בע"ח לבסיסי צה"ל וזאת מתוך דאגה לשלומם של חייליו ולבריאותם. במקרה האמור, גילו מפקדיהם של חיילים בבה"ד החינוך והנוער הבנה לנסיבות שבעטיין הכניסו את הכלב לתחומי הבסיס ומשום כך לא יינקטו כנגד החיילים צעדים כלשהם. הכלב נמסר לעמותת 'תנו לחיות לחיות' ובמקביל חודדו הנחיות הצבא באשר לפקודה בנוגע להחזקת בע"ח בבסיסים צבאיים".

המידע הראשוני אודות הסיפור הגיע אלינו באמצעות דף הפייסבוק של חדשות 2. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור טוב במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2.