ארכיון
לקה באסטמה בגלל חומרי ניקוי. ארכיון | צילום: AP

משרד הביטחון הכיר לאחרונה באיש קבע לשעבר בן 37 מרחובות כנכה צה"ל בעקבות מחלת האסטמה בה לקה במהלך שירותו, וזאת כתוצאה מחשיפה לחומרי ניקוי במהלך שירותו בצה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרטי הפרשה יוצאת הדופן נחשפה בתצהיר שהגיש בשמו של איש הקבע, עו"ד אלי סבן, המתמחה בתביעות חיילים ואנשי כוחות הביטחון, למשרד הביטחון. על פי התצהיר, איש הקבע התגייס לצה"ל בשנת 1996 ללא כל בעיות רפואיות ושובץ לתפקיד משגיח כשרות. "עבדתי עם חומרים כימיקלים שנועדו לניקיון המטבח", פירט. "נחשפתי לחומרים כימיים בעיקר בזמן הכשרת כלים לפסח, תוך עבודה עם מספר חומרי ניקוי".

בהמשך, כך נטען בתצהיר, נאלץ במסגרת תפקידו להיחשף פעם אחר פעם לחומרים כימיים במטבח: "עיקר החשיפה נעשתה לקראת חג פסח, אז היה עלינו להכשיר כלים ולעבוד עם חומרי ניקוי בצורה אינטנסיבית". בין היתר פירט כי מדובר במסירי שומנים ואקונומיקה: "כל פסח המצב היה מחמיר עקב ההכשרות שעלי היה לבצע מתוקף תפקידי כמשגיח כשרות".

"איני אותו אדם שהייתי טרם הגיוס"

אין תמונה
עו"ד אלי סבן

בשנת 2011 חטף לראשונה התקף אסטמה קשה ופונה לבית חולים, שם קיבל טיפול תרופתי ואושפז למספר ימים. עם שובו לשירות הצבאי הוחלט לפסול את המקצוע הצבאי בו עסק, והורו לו לעסוק בעבודה משרדית בלבד. בהמשך, עם החרפת המחלה, קיבל פרופיל 21 ושוחרר מצה"ל. "איני אותו אדם שהייתי טרם גיוסי לצה"ל. אני סובל מקשיי נשימה ומטופל באופן קבוע בתרופות", הוא סיפר.

מומחה שבדק אותו קבע כי מחלת האסטמה נגרמה עקב תנאי השירות. "אני שמח שמשרד הביטחון הכיר בקשר בין תנאי השירות של איש הקבע למחלה ממנה הוא סובל", אמר עו"ד סבן. "אני סבור שעל צה"ל לדאוג שחייליו לא ייחשפו לחומרים מסוכנים לא רק בחזית, אלא גם בעורף, לרבות במקומות שאינם מסוכנים לכאורה כמו המטבח הצבאי".