פאנטום F4 (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

סוחרי נשק ישראלים ניסו לשלוח לאירן חלקי חילוף של מטוסי קרב מסוג פנטום F-4 דרך יוון, וכך ניסו להפר את אמברגו הנשק על אירן - כך מדווח היום (ב') עיתון יווני. על פי הדיווח, שלא קיבל אישור ממקור אחר, המידע התגלה בבדיקה של המחלקה לביטחון פנים של ארצות הברית בשיתוף יחידת הפשעים הפיננסים של יוון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשלוח כלל שתי מכולות ובהן חלקי חילוף למטוסי קרב מסוג פנטום F-4 שמרכיבים חלק נכבד מצי המטוסים של חיל האוויר האירני. על פי הבדיקה לכאורה, הפעולה בוצעה בשני שלבים - האחד בדצמבר 2012 והשני בחודש אפריל 2013.

בשני המקרים, פקידים איתרו מכולות עמוסות בחלקי המטוס במכולות ביוון, שהגיעו על פי הפרסום מבנימינה וגבעת עדה - זאת תחת שם של חברת קש יוונית בשם "טאסוס קאראס", הממוקמת סמוך למרכז העיר אתונה, בירת יוון. הטלפון של איש הקשר של החברה שייך בכלל לאזרח בריטי המתגורר בסלוניקי, אותו לא הצליחו הרשויות ביוון לאתר.

על פי ממצאי החקירה שהחלה בשנת 2012 עצר בית המשפט ביוון את המשלוחים והורה להעבירם לידי הממשל האמריקני. ארצות הברית הטילה סנקציות כלכליות על אירן אחרי המהפכה האסלאמית בשנת 1979 לרבות אמברגו מוחלט על מכירת נשק למשטר האייתולות. אם הדיווח יתברר כנכון מדובר בהפרה חמורה של העיצומים הבינלאומיים ובמבוכה גדולה לישראל.