ארבעה ימים לאחר שנחשפה פרשת ענת קם, מגיב הערב לראשונה אחד הבכירים ששמם נקשר בסיפור שהסעיר את המדינה כולה ושובר שתיקה.

אלוף פיקוד מרכז לשעבר יאיר נווה, שבלשכתו שירתה קם בזמן שלכאורה הדליפה יותר מ-2,000 מסמכים ביטחוניים מסווגים לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו, מתייחס לפרשה מול המצלמות של חדשות 2 באינטרנט -  והוא לא חוסך במילים.

"מדובר בשלוש פרשיות", מסביר נווה בריאיון בלעדי שנערך מחוץ לביתו בזכרון יעקב. "פרשה ראשונה, פרשה פשוטה מאוד, שבה בחורה שאני לא מכיר אישית מלבד מספר פעמים שאמרתי לה שלום גנבה חומר מסווג ממניעים אידאולוגיים והשתמשה בהם לצרכים ששב"כ חוקר".

הקצין הבכיר לשעבר מדגיש כי מדובר באירוע עם פוטנציאל לפגיעה חמורה בביטחון המדינה שעליו צריכה לתת קם את הדין. "זה כמו גניבה של טנק", הוא סבור. "הרי לא היינו אומרים שאם היא תחזיר את הטנק הכל יהיה בסדר".

בהמשך הריאיון הבלעדי מתייחס נווה לסוגיית ביטחון השדה ולעובדה שאלפי מסמכים הוצאו מלשכתו ללא מפריע. "יש נהלים קבועים בצבא", הוא מציין. "בחורות שמשרתות בתפקידים רגישים כאלה עוברות סיווגים ביטחוניים. כפי שאני יודע, הבחורה עברה סיווג ביטחוני מתאים, ושובצה בלשכת אלוף".

האלוף דוחה בתוקף את הטענות על כך שמדובר במחדל חמור שניתן היה למנוע אותו. "אין מערכת בצבא בה אנו מפקחים על חיילת שתפקידה לשמור על החומרים המסווגים שלא תגנוב אותם", הוא משוכנע ומנסה להרגיע: "מה שצריך לתקן בביטחון שדה - יתוקן".

גם לתחקיר אשר פורסם בעיתון "הארץ" לגבי פעילות צה"ל בשטחים ושבעקבותיו החלה חקירת הפרשה - מתייחס נווה ויוצא בתוקף נגד הדברים שפרסם בלאו לגבי סיקולים ממוקדים והרג מחבלים. "צה"ל פועל לפי הוראות בג"ץ", הוא מדגיש. "כל פעולה מבוצעת אחרי שברור לי שלא נוכל לעצור אותם וזאת בגין יכולות מבצעיות שקיימות או לא קיימות ושיקול הסיכון לכוחותינו".

לבסוף מבקש הקצין הבכיר להעביר מסר לעיתונאית הצעירה. "אני מקווה שתהיה בריאה ושתבין את חומרת המעשה", הוא מסכם.

לאן נעלם הדיסק?

מוקדם יותר היום התיר בית המשפט המחוזי בתל אביב לפרסם פרוטוקולים מעדויותיה של קם עדויות שבהן ניסתה להסביר לחוקרי השב"כ את גניבת 2000 המסמכים מצה"ל.

בין היתר אמרה קם: "היה חשוב לי להביא לידיעת הציבור את מדיניות צהל בשטחים, חשבתי שבמבחן ההיסטוריה אנשים שהתריעו על פשעי מלחמה - סולחים להם".

עוד הותר לפרסום כי השופט זאב המר שדן בעניינה אמר בדיון: "נדהמתי מהמחדל הבלתי נתפס בסדרי אבטחת המידע הלקויים והרשלניים". כמו כן התברר כי אחד הדיסקים שצרבה קם ובו מסמכים רגישים נעלם ואיש אינו יודע להיכן התגלגל.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשת "הדלפה במדים" - הסיקור המלא

ענת קם למקורביה: "צה"ל מבצע מעשים בניגוד לחוק"

הצצה לספר המחזור של ענת קם

"לא נגרם נזק לביטחון המדינה"

אמה של ענת קם נחלצת להגנתה

מי את ענת קם?

ענת קם העבירה אלפי מסמכים מסווגים

כך החלה הסערה