אירן השלימה היום תרגיל של ארבעה ימים, במהלכו דימתה תקיפת מטוסים ומל"טים. האירנים הודיעו כצפוי שהתרגיל היה מוצלח וכל המטרות הושמדו, אולם זהו מסר שקוף לישראל ולארה"ב - כחלק מהמשחק האסטרטגי המתחמם.

"בכל הנוגע לאיומים עתידיים, מבחינת ההגנה האווירית - אנחנו לא עומדים במקום אלא מתקדמים", אמר סגן רמטכ"ל אירן במהלך התרגיל.

בריאיון עם שר הביטחון, במסגרת התוכנית "משעל לילה" שתשודר הלילה, נשאל ברק האם ישראל מסוגלת לתקוף את אירן לבדה. "אל תהיה מודאג", השיב ברק. "הרי אם אנחנו לא מסוגלים אז לא נתקוף. אנחנו לא נעשה דבר שאנחנו לא מסוגלים לעשות אותו".

על פי סקר של מאגר מוחות, רוב הציבור בישראל מתנגד למהלך צבאי חד-צדדי מול טהרן - 65% מהציבור בישראל נגד תקיפה ישראלית לבד, כשהדגש הוא על ה"לבד", דהיינו ללא תיאום או השתתפות של כוחות אמריקנים.

"לא נעשה מה שאנו לא מסוגלים". ברק | צילום: רויטרס

בינתיים, לקראת פסגת אובמה-נתניהו בעוד עשרה ימים והפגישה בין אובמה לנשיא פרס, מתלהט הוויכוח. עיתון "הארץ" טען היום שפרס יאמר לאובמה שישראל לא צריכה לתקוף באירן וכי יש כאן היסטריה מוגזמת.

למרות שמאז הבוקר עוסק בית הנשיא בהכחשת הכותרת, נשיא המדינה פרס עצמו הופיע אחה"צ בפני ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים וניסה לתקן: "מדינת ישראל היא מדינה ריבונית. יש לה הזכות והיכולת להגן על עצמה מפני כל איום", אמר. "כשאנו אומרים שכל האופציות על השולחן, אנחנו באמת מתכוונים לזה. אירן גרעינית היא איום אסטרטגי".

"צריך להפסיק את הקשקשת"

אין נתק, רק אזהרה
פגישת פסגה בקרוב. אובמה ונתניהו | צילום: AP

גם לשר יוסי פלד היה היום מה לומר בעניין תקיפה אפשרית. "לפעמים הכרזות מרובות מדי בעצם מעידות על פאניקה ועל חוסר ביטחון עצמי", אמר. "אני חושב שצריך להפסיק את הקשקשת הזאת ולהגיד דבר מאוד פשוט: המדינה הזאת תחיה לעולם ונעשה כל מה שצריך כדי להגן עליה. נקודה".

האמריקנים מרבים בימים האחרונים לדבר על התיאום הקרוב בין המדינות. שר הביטחון ברק יוצא בשבוע הבא שוב לפגישות עם שר ההגנה האמריקני לאון פנטה ובכירי מערכת המודיעין, עוד לפני פסגת נתניהו-אובמה.

פגישת נתניהו-אובמה בעוד עשרה ימים אמורה אולי להגדיר קווים אדומים משותפים - עד מתי ייבחנו הסנקציות, באיזה תנאים עוברים לאופציה הצבאית ואיך מתאמים את המהלכים. הקשר בין שני המנהיגים כבר כמה שנים מתוח וחשדני. הפעם זאת הזדמנות לתאם, להסכים ולהתחיל - אמנם קצת מאוחר - שותפות מחודשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק