ארכיון (צילום: רויטרס)
ההתפרעויות בגדה, השבוע | צילום: רויטרס

"הכותרות בעיתונים דרמטיות יותר מהמצב בשטח, אם כי החודשים האחרונים מתאפיינים באירועים משמעותיים יותר בהיקפי אלימות גבוהה", כך אמר היום  קצין בכיר בפיקוד מרכז, בתדרוך לכתבים צבאיים, בהתייחסו לאירועים האחרונים ביהודה ושומרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הקצין הבכיר העריך כי "גל האירועים לא הסתיים, אך העוצמה שראינו בסוף השבוע האחרון ובמהלך הימים האחרונים - ברגיעה משמעותית". הוא הסביר שהאירועים הקשורים לאסירים הפלסטינים נובעים מניסיון שלהם ל"דה-לגיטימציה ולחץ נגד המעצרים והמהלך לסיכול הטרור, שמבחינתנו מהווה מרכיב קריטי בהתמודדות מול טרור והפרות סדר בשטח".

היעד שהצבנו: בלי הרוגים

"בסך הכל עברנו את האירועים, שהתאפיינו באלימות - ללא הרוגים. זה היעד שהצבנו לעצמנו", אמר הקצין הבכיר. "יש מספר מצומצם של נפגעים, בעיקר במקומות בהם רמת האלימות גבוהה, כמו באירוע בקבר רחל, שם יידו רימונים מאולתרים ומטענים מאולתרים על כוחותינו. הכוחות בשטח תיפקדו היטב, כתוצאה ממודעות גבוהה לחשיבות של הימנעות מהרוגים".

ביחס להפרות הסדר, ציין הקצין הבכיר כי הכוחות שמתמודדים עם האירועים בשטח "מיומנים למשימות מהסוג הזה, לרבות כוחות חי"ר, מג"ב וגדס"ר גבעתי. הבלימה של הפרות סדר בהן השתתפו מאות פלסטינים - נעשתה בצורה טובה". על שיתוף הפעולה עם מנגנוני הביטחון הפלסטינים אמר: "הם תורמים תרומה מסוימת להרגעת השטח, אין אובדן שליטה כללית".

הקצין הבכיר הדגיש כי בפיקוד המרכז נערכים לכל תרחיש: "אנחנו צופים רמת אירועים משמעותית גם בתקופה הקרובה. יש בפתחנו עוד אתגרים שעומדים על הפרק. נעשה כל מה שאפשר כדי לשמור על כך שהאירועים לא ייצאו משליטה ויתרחבו".