בבוקר שלאחר כניסתו לתוקף של הסכם הפסקת האש עם ישראל, ממשיכים בעזה להתפאר בתוצאותיו של מבצע "עמוד ענן" ברצועה. הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, "פלוגות ירושלים", קיימה הבוקר מסיבת עיתונאים בעזה בה איימה להרחיב את טווח הירי בסבב העימות הבא והכריזה כי ההיערכות הצבאית ברצועה אינה השתנתה למרות הפסקת האש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בידינו כל האמצעים והיכולות להגן על עמנו", הבהיר דובר הזרוע הצבאית בקול מתלהם. "סיום התוקפנות - אין משמעותו שהמערכה הסתיימה בינינו לבין האויב הזה. הנשק שלנו והיכולות הצבאיות שלנו עדיין במצב טוב ואנו ערוכים להמשך המערכה למשך זמן ארוך יותר. איבדנו רק מעט מהיכולות שלנו - בניגוד למה שניסה האויב לצייר לחזית הפנימית שלו".

"תל אביב הפכה מפרה קדושה למשחק בידי לוחמי הג'יהאד ואנשי ההתנגדות. היא אינה מבצר ממוגן יותר", המשיך דובר הארגון באיומים. "הניצחון שהשגנו הוא ניצחון השהידים. הוא לא היה מושג אילולא עמידתם של כל הפלגים כתף אל כתף נגד המתקפה הברברית הזאת". בהמשך, הודה הדובר לאירן, למצרים ולנשיא מורסי על חלקם ב"מאמצים להפסקת התוקפנות על רצועת עזה", וכן לאלו שתמכו כספית ובנשק בפלגי ההתנגדות בעזה.

אירן מתרברבת

גם באירן התייחסו הבוקר לתוצאות מבצע "עמוד ענן". "אירן מברכת על הניצחון הנוסף של ההתנגדות הפלסטינית על ישראל", אמר הבוקר חוסיין אמיר עבדול להיאן, סגן שר החוץ האירני לענייני ערב ואפריקה. "ההתנגדות בפלסטין לימדה את האויב הציוני לקח אותו הוא לא ישכח".

בדברים שפורסמו בסוכנות הידיעות האירנית הרשמית, אירנ"א, הוסיף אל-להיאן: "היישות הציונית ניסתה לכפות על תבוסותיה באמצעות תקיפותיה הפחדניות על עזה...היא נקטה אסטרטגיה שגויה לחלוטין בפשעיה אלו - וחזרה בה". לדבריו, המשטר הציוני מאוכזב מכך שלא הצליח לשבור את ההתנגדות - ועל כן חיפש כיצד להשיג סיכום מהיר.

אמש, דקות אחרי שבכירי הדרג המדיני בישראל הודיעו על סיומו של מבצע "עמוד ענן", כינס ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, מסיבת עיתונאים בקהיר - שבה הציג את הסכם הפסקת האש עם ישראל כניצחון של ארגונו. בהתאם לכך, יצאו המוני פלסטינים לרחובות הרצועה לחגוג את "תבוסת" צה"ל.

"המתקפה של ישראל על עזה הסתיימה באופן כזה שהיא מהווה אבן דרך נוספת בדרך לתבוסתה", אמר משעל לעיתונאים. "מי שהיה הראשון לשבור את הפסקת האש הקודמת הוא הצד הישראלי, שהחל בתוקפנות. ההתנגדות ובני עמנו סיפק לכך מענה הולם".

לאן תלך אירן? (צילום: פארס)
הנייה וחמנאי. ברכות באירן | צילום: פארס

המניע להפסקת האש, לטענת משעל, היה "המכה שספג האויב מהעם שלנו, שאילצה את הציוניים להיכנע לתנאים שהציבה ההתנגדות. המעורבות של מצרים לא הייתה בעוכרינו ולא כללה הפעלה של לחץ עלינו, אלא הייתה אחראית ביותר".

שבחים נוספים חלק משעל לשלטון האייתולות: "הנשק שבאמצעותו נלחמנו יוצר בחלקו בעזה, אבל היתר סופק לנו מאירן שתמכה בנו וחימשה אותנו. מה שקרה בימים האחרונים הוכיח כי המאבק צריך אומנם לכלול היבטים פוליטיים ודיפלומטיים, אך ההתנגדות היא החלק העיקרי בו".