יותר מ-100 מטוסי קרב, המשתייכים לצבאות של שורת מדינות ששמותיהן נותרו חסויים, יגיעו בקרוב לישראל כדי להשתתף ב"בלו פלאג" - התרגיל הבינלאומי הגדול ביותר שערך אי פעם חיל האוויר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתמרון יתרגלו נציגי הצבאות השונים תקיפות וקרבות אוויר משותפים בישראל - הנחשבת למגרש מבוקש, בעיקר בזכות הידע שהצטבר כאן במשך השנים על מערכות הנשק שבהן מצוידות מדינות ערב. עובדה זו הביאה חילות זרים רבים להמתין לאימון בישראל, לצד קואליציות של מדינות וכוחות אוויריים שפועלים יחדיו.

תרחיש שכזה יצא לפועל רק לאחרונה בלוב, כשכוחות נאט"ו תקפו את נאמניו של מועמר קדאפי והפילו את שלטונו, ועשוי להתרחש שוב בסוריה - אם תתקבל הפקודה לפגוע במאגרי הנשק של בשאר אסד.

"חיל האוויר שלנו בנוי על כך שהוא יכול לבצע את המשימות שלו לבד", הסביר רב-סרן ליאור - סגן מפקד "הטייסת האדומה" שמדמה מטוסי אויב. "אנחנו לא 'בונים' על חילות אחרים, אבל אני מאמין שאם נצטרך שיתוף פעולה - התרגילים הללו רק יעזרו לנו ליצור שפה משותפת עם שאר העולם".

"אחד האימונים הכי איכותיים שניתן לאפשר"

"הטייסת האדומה" מדמה את טייסות חילות האוויר שמפעילים צבאות מדינות ערב השכנות. בשנים האחרונות התאמנו טייסים ישראלים באיטליה, רומניה, בולגריה, יוון וקפריסין. שמי הים התיכון ומדינות הבלקן לא זרים להם, ובמהלך התמרונים שם הם ערכו תרגול מול מטוסי קרב דוגמת אלה מדגם מיג-29, לצד גיחות ארוכות טווח ליעדרים רחוקים ולא מוכרים. כעת יתרחש כל זה בשמיה של ישראל.

"יטוסו פה עשרות רבות של מטוסים ממדינות שונות, בשדה קרב שמאפשר טיסה נמוכה והטלת חימוש", הסביר סגן-אלוף ברק, ממנהלי תרגיל "בלו פלאג" בחיל האוויר. "זה אחד האימונים הכי איכותיים שניתן לאפשר לכוח אווירי בעולם".

שיתוף הפעולה שיבוא לידי ביטוי בתרגיל נועד לאפשר לנציגי חילות האוויר השונים ללמוד אחד מהשני ולבחון דרכים לעבודה יחדיו. כל אלה באים כשברקע ההנחה שייתכן שיום יבוא - ויידרשו להוציא לפועל את מה שתרגלו באותה המתכונת.