איש העסקים אריאן אזרבר (צילום: Toronto Sun)
איש העסקים אריאן אזרבר | צילום: Toronto Sun

ארבע שנים אחרי חיסולו של אל-מבחוח, והפרשה עדיין בכותרות. עיתון בקנדה מדווח כי הממשלה הקנדית סיפקה בסתר דרכון ששימש את אחד מסוכני המוסד שהשתתף בחיסול שהארגון ביצע לכאורה בדובאי. את הטענות העלה איש עסקים קנדי ממוצא אירני, שאמר שהוא קיבל את המידע מבכירה בשירותי הביטחון של קנדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העיתון הקנדי "טורונטו סאן" מדווח כי האיש, אריאן אזרבר, ניהל קשר עם בכירה בשירותי הביטחון בקנדה הקשורה בין היתר לשירותי ההגירה של המדינה, כולל לאגף שמנפיק דרכונים. "הממשלה הקנדית אמרה שאין לה קשר לחיסול, אבל זה שקר", אמר אזרבר בראיון. "האישה שהייתה אחראית על הנפקת הדרכונים, ואיתה הייתי בקשר, אישרה לי את הדברים", הוסיף.

אזרבר הוסיף כי הדברים נאמרו כשהבכירה הייתה בגילופין, וכשהתפכחה ביקשה ממנו לשכוח את אשר אמרה לו. האיש עצמו חשוד על ידי משטרת מונטריאול, העיר בה הוא מתגורר, בהיותו מרגל אירני - והוא מכחיש את החשד בתוקף. המשטרה בדובאי, שהשקיעה מאמצים רבים באיתור מחסלי אל-מבחוח, לא הגיבה לפרסום.

הממשלה הקנדית סירבה להגיב לפרסום

איש העסקים אמר לעיתון את שמו של "סוכן המוסד" ואת כתובתו בקנדה. העיתון עצמו לא הצליח להשיג את תגובת האישה אותה הזכיר אזרבר עד לפרסום הראיון. דובר מחלקת האזרחות וההגירה של קנדה סירב להגיב לטענות.

מחמוד אל-מבחוח חוסל בינואר 2010 בבית מלון באיחוד האמירויות הערביות. האיש היה מבכירי החמאס, והיה אחראי להעברת נשק מאירן לשלטון החמאס בעזה. לאחר החיסול, מפקד המשטרה בדובאי הציג תמונות וזהויות של מי שהוא הגדיר כסוכני המוסד שחיסלו לכאורה את האיש. הסוכנים השתמשו, לטענת מפקד המשטרה, בדרכונים של מדינות זרות מה שגרם למתח דיפלומטי עם כמה ממדינות המערב בהן בריטניה ואוסטרליה.