משדר מיוחד
החייל הנעדר הדר גולדין | צילום:

דובר צה"ל הודיע בצהריים (ו') כי קיים חשש לנפילתו בשבי של קצין גבעתי, סגן-משנה הדר גולדין, בן 23 מכפר סבא, על ידי מחבלים בדרום הרצועה. הודעה נמסרה למשפחתו. במהלך התקרית נהרגו שני לוחמים. בעקבות האירוע הקבינט יתכנס בשעה 17:30. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, עדכן אותו בהתפתחויות והדגיש: חמאס הפר את הפסקת האש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי פרטי האירוע באזור רפיח, בסמוך לשעה 09:30 פתחו מחבלים שיצאו מפיר של מנהרה בירי לעבר כוח גבעתי בדרום רצועת עזה, שפעל לאיתור והריסת מנהרת טרור באזור. אחד המחבלים פוצץ עצמו לעבר הכוח.

שני החיילים שנהרגו בתקרית הם רב-סרן בניה שראל, קצין בחטיבת גבעתי, בן 26 מקריית ארבע. הוא הועלה מדרגת סרן לדרגת רב-סרן לאחר מותו. הלוויתו תתקיים במוצאי שבת בשעה 00:15 בבית העלמין בחברון. החייל השני הוא סמל-ראשון ליאל גדעוני, לוחם בחטיבת גבעתי, בן 20 מירושלים. הלוויתו תתקיים ביום ראשון בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל.

531211 (צילום: חדשות 2)
מאמצים נרחבים לאיתור | צילום: חדשות 2

ממידע ראשוני עלה חשש כי אחד הלוחמים נחטף במהלך האירוע על ידי מחבלים. "האירוע בעיצומו וצה"ל מקיים בשעה זו מאמצים מבצעיים ומודיעיניים נרחבים לאיתור החייל", נמסר מדובר צה"ל. "מיד עם ההבנה שקיים חשש לחטיפת חייל אנחנו מכריזים על נוהל שדורך את כל המערכת לטיפול באירוע מסוג זה, שכולל הרבה מאוד ירי ארטילרי ופעילות נוספת", סיפר גורם צבאי בכיר.

בכיר חמאס מוסא מרזוק אישר תחילה בריאיון לכלי תקשורת טורקי כי בידי ארגון הטרור חייל ישראלי חטוף, אך לאחר מכן חזר בו. דובר חמאס בעזה סמי אבו זוהרי הכחיש את הפרסומים על החטיפה, ואמר כי מדובר בניסיון הטעיה של ישראל על מנת להצדיק את הפעילות ברפיח.

בניה שראל ז"ל (צילום: חדשות)
בניה שראל | צילום: חדשות

קריסת הפסקת האש

במקביל נמשך הירי לעבר הדרום. משעות הבוקר נורו רקטות לאזור אשקלון, שדרות, המועצה האזורית שער הנגב והמועצה האזורית אשכול. חלק מהרקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. אחרות נחתו בשטחים פתוחים.

הבוקר, זמן קצר לאחר כניסת הפסקת האש הזמנית לתוקף, התנהלו חילופי אש כבדים נרשמים בפאתי רפיח. לפי הדיווחים בכלי התקשורת הפלסטיניים, התקרית החלה בחילופי אש נקודתיים כשקבוצה של מחבלים הגיחה מפיר מנהרה. מכאן התקרית התפתחה לחילופי אש כבדים יותר שכללו ירי פגזי ארטילריה מהצד הישראלי. הטלוויזיה בעזה דיווחה על 50 הרוגים ו-100 פצועים. הפלסטינים הגיבו בין השאר בירי פגזי מרגמה, כששתי אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול.

ליאל גדעוני
ליאל גדעוני | צילום:

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, הודיע לשליח האו"ם רוברט סרי שבעקבות ההפרה הנוספת של חמאס את הפסקת האש ההומניטארית  חמאס הביא לקיצה את הפסקת האש ההומניטארית ומנע אותה מתושבי רצועת עזה. "ישראל תגיב בעוצמה להתקפות החמאס וארגוני הטרור הנוספים בעזה", הוסיף.

גם גורמים פלסטינים לא רשמיים בעזה אמרו כי "התקרית ברפיח היא סופה של הפסקת האש". גורם רשמי בלשכת ראש הממשלה אמר כי "זוהי פעם נוספת שחמאס והג'יהאד האסלאמי הפרו באופן בוטה את הפסקת האש אליה הם התחייבו. בכך הם הפנו את גבם גם אל מזכ"ל האו"ם וגם למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי".

בתום הערכת מצב, הורה המפכ"ל יוחנן דנינו כי פעילות משטרת ישראל תמשיך במתכונת מוגברת של רמת פעילות ג' בכל חלקי הארץ ובדגש על האזורים בהם היו ארועי הפרות סדר בימים האחרונים. "משטרת ישראל תמשיך לגלות נחישות ואפס סובלנות מול גילויי אלימות ופורעי חוק", הוסיף דנינו.

לדבריו, "אלו ימים רגישים במיוחד ומוטלת עלינו יחד עם כוחות הבטחון וצה"ל האחריות לעשות הכל ולגלות דריכות ועירנות מבצעית מירבית ולהגיב לכל תרחיש או קריאה באופן מיידי. אני רואה את ההסתות, הפרות החוק והסדר בחומרה יתרה לאור המצב הביטחוני ולכן ההנחייה לכוחותינו לגלות אפס סובלנות".

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, רוני דניאל, עזרי עמרם ואוהד חמו