לראשונה מאז האירועים האלימים בחטיבה המרחבית אפרים, התייחס הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ למתקפת פעילי הימין.

"לצערי, במהלך ליל אמש אירעו אירועים חמורים ביותר. באירועים אלו שהתרחשו בבקעת הירדן ובמרחב חטיבת אפרים בוצעו הפרות סדר יזומות ואלימות. צה"ל, המגן על עמו מצא עצמו מתגונן בפניו - זהו אבסורד ומציאות בלתי סבירה. אנו משוכנעים כי הגופים האחראים ימצו את הדין עם המתפרעים", כך אמר הרמטכ"ל בכנס לביטחון לאומי המתקיים בבנייני האומה בירושלים.

בהמשך דבריו, התייחס רא"ל גנץ לנושא הדרת נשים ושירת נשים בצה"ל. "אני סבור כי נדרש להגיע לחובת שירות לכולם: גברים ונשים כאחד. צה"ל אינו מדיר נשים משום מקום ומשום תפקיד. אין איסור על שירת נשים בצה"ל, והקצינות והחיילות שהתגייסו יכולות לשרת בכל מקום ויכולות להיות גאות - גם בשירותן וגם בשירתן".

הרמטכ"ל סיכם את דבריו והצהיר כי "מצאנו ונמשיך למצוא את הדרך להישאר נושאים יחד בזכות השירות. המפקדים, אלה שקוראים לחייליהם להסתער לאש, יהיו היחידים שיקיימו את סמכות הפיקוד ביחידות".

רה"מ נתניהו: המתקפה היא שבירת כלים

"התקיפה של חיילי וקציני צה"ל על ידי אזרחי ישראל היא שבירת כלים. אני מתכוון להילחם בתופעה הזו בחורמה ובכל העוצמה שעומדת לרשותי כראש ממשלת ישראל", כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בכנס. ראש הממשלה אף סיפר על הצעדים שיינקטו: "אנו נרחיק מהשטח את הפורעים, נאחד צוותי חקירה של צה"ל, השב"כ ומשטרת ישראל, ונמגר את הפגע הרע הזה".

בנוסף, התייחס רה"מ לשיחה שהתקיימה היום בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש השב"כ, המפכ"ל, שר הביטחון, השר לביטחון פנים ושר המשפטים. "הנחיתי להגיש עוד השבוע תכנית לטיפול ביד קשה נגד הפורענות הזאת. אני מאמין שצריך לעצור דברים רעים כשהם קטנים. הדבר הזה קטן ואנחנו נעצור אותו עכשיו".

אלוף פיקוד המרכז: לא נתקלתי בשנאה כזו מימיי

אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, תקף בחריפות את האחראים להתפרעות בחטמ"ר אפרים ולתקיפת מפקד החטיבה שנפצע בראשו. במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס סיפר מזרחי: "לפנות בוקר היה אירוע חמור מאוד. יהודים-ישראלים התפרעו על כביש 55 ופגעו בכלי רכב שעברו, כולל אלה של צה"ל ושל מפקדים". את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בתום דבריו של אלוף פיקוד המרכז התכנסו מחוץ לשער החטיבה כ-100 מתנחלים להפגנת מחאה כנגד ההתפרעות נגד צה"ל. "אנחנו בעד צה"ל, נגד פינוי יישובים", נכתב בשלטים שהניפו המפגינים, וגם "גם אני רוצה להיות חייל שלא מפנה יישובים".

האלוף מזרחי סיפר כי "30-50 בני נוער הגיעו לתחנת הדלק בקדומים כשכוחות החטיבה פרוסים בשטח מתוך כוונה להגן. הם התפרצו למחנה, יידו בקבוקי צבע ופינצ'רו שני כיל רכב. האירוע חמור מאוד מבחינתנו ונעשה מה שצריך כדי לתפוס את המבצעים ולהביא אותם לבתי המשפט".

האלוף מזרחי הדגיש כי "האירוע הזה היה מתוכנן ולא ספורדי או פתאומי. הוא בא על רקע הוראת הממשלה לצבא לפנות מאחזים עד לסוף השנה, בהתאם להתחייבות הממשלה לבג"ץ. מכיוון שעברתי בשטח, ראיתי בעצמי את הפורעים זורקים אבנים ומקללים את החיילים והמפקדים. הזדעזעתי. שנאה כזו של יהודים כלפי חיילים כמו שראיתי לא ראיתי ב-30 שנות שירותי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק