חודש בדיוק לאחר הפיגוע באיתמר, ממשיך הכפר עוורתא להיות זירת פעילות מרכזית של כוחות הביטחון. גורמים בצה"ל ובשב"כ משוכנעים כי כבר בקרוב תושג פריצת דרך משמעותית בחקירת הרצח האכזרי של בני משפחת פוגל, ובטוחים כי הרוצח ושותפיו אכן יצאו מהכפר. במהלך השבוע האחרון הם אספו כוחות הביטחון מאות דגימות DNA וטביעות אצבעות מהתושבים, בהם גם עשרות נשים.

עד שייתפס הרוצח, מתמודדים המקומיים עם מציאות חיים בלתי נסבלת המהווה פועל יוצא מהפעילות המאסיבית של כוחות הביטחון החוקרים את הפיגוע ומנסים להגיע לאחראים לו. שלא למצלמה הם מודים כי הם רוצים שהמחבל כבר ייתפס, גם אם הוא בן המקום, ולו רק כדי שיוכלו לשוב ולנהל את חייהם כסדרם.

אפילו ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד נרתע מהמצב. הוא התכוון להגיע לעוורתא כדי להביע הזדהות עם התושבים, אבל החליט לוותר אחרי שנרתע מסדר הכוחות הגדול של צה"ל שמוצב ופועל שם. 

בין לבין, מנסים הפלסטינים המקומיים להמשיך בחייהם - אך מתקשים להתמודד עם האווירה המתוחה. "הגיעו היהודים והוציאו אותנו החוצה. הוציאו את הילדים, קשרו אותם, שמו עליהם אזיקים ולקחו אותם. אנחנו לא יודעים למה. הם שברו דברים והרסו על הבית", סיפרה אחת מתושבות עוורתא.

גם שכניה האשימו במעשי ונדליזם ואמרו כי חיילי צה"ל שפועלים בכפר הרסו את תכולת בתי העצורים והטילו אימה על משפחותיהם: "אנחנו מתים מחרדה. כל לילה אני וילדיי מתים מפחד", סיפרה אחת מנשות הכפר.

אבל על ההסברים התמימים מעיבים קירות המבנה שבו מתגוררת האישה. בולטות עליהם כתובות גראפיטי שריססו חמושים ובהן מסרים של תמיכה בזרוע הצבאית של חמאס.

רק אתמול פשטו כוחות צבא על הכפר ועצרו 10 מתושביו. הם מצטרפים לכ-50 משכניהם האחרים שכבר נעצרו מאז הלילה שבו אירע הרצח. התושבים רק ממתינים שהסיוט של החודש האחרון יבוא לקיצו: "מי עשה את זה? באמת אני מדבר מהלב, לא יודעים", אמר ג'מאל, תושב עוורתא. "בכל יום באים ולוקחים אנשים, בחורות וזקנים".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק