מגמות מדאיגות. העורף במבצע צוק איתן (צילום: AP)
להתרענן משגרת הרקטות | צילום: AP

לא רק תושבים יהודים מציעים בימים אלה לארח משפחות מאזור הדרום בשל ירי הרקטות הנמשך מעזה. שייח' אחמד ג'ומעה מהכפר המוסלמי, סולם סמוך לעפולה, שלח בימים האחרונים הודעות לתושבי הדרום והמרכז, וקרא להם להתארח בביתו שבכפר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ג'ומעה (32) הוא רווק שמתגורר עם אמו ואחיותיו וסיים לפני חודש לימודי שריעה באוניברסיטת חברון וכעת עובד בבית הדין השרעי בבאקה אל גרבייה. "אני שומר על חיים משותפים ועל דו קיום ביני לבין היהודים כי בסוף כולנו ישראלים", הוא מדגיש בריאיון לחדשות 2 Online.

לדבריו בביתו יש שני חדרים פנויים וכל אחד מוזמן להתארח בכל שעה. "מי שיפנה אליי ברוך הבא, שער הבית פתוח אהלן וסהלן". הוא מציין כי כפרו לא עוין ועל האזרחים היהודים להרגיש בטוחים אצלו, והוא לא חושש מתגובות של גורמים שונים בחברה הערבית להצעתו: "זו החלטה אישית שלי ואני לא מכריח אף אחד".

ג'ומעה, חבר מפלגת העבודה בעצמו אמר כי חלק מההנהגה הערבית גורמת להסתה בקרב הצעירים המוסלמים. "צריך לשמור תמיד על איפוק משני הצדדים", טען ג'ומעה. "דרך הצבא לא פותרים בעיה, הדרך היחידה לפתור את הבעיה זה יהיה משא ומתן".

"אהלן וסהלן". אחמד ג'ומעה (צילום: באדיבות המצולם)
"אהלן וסהלן". אחמד ג'ומעה | צילום: באדיבות המצולם

"לא לחשוש להגיע אליו"

אורי שלוסברג (40), חבר קרוב שלו המתגורר בגבעתיים תיאר את ג'ומעה בשיחה עם חדשות 2 Online כאיש יוצא דופן, שעושה הכל למען דו קיום. "אין מה לתושבי הדרום לחשוש מלהגיע אליו או לכפר, הוא גם הזמין אותי אבל בגלל שיש לי שני ילדים קטנים זה לא הסתדר".

השניים הכירו בפעילות של מפלגת העבודה, מאז הם בקשר קרוב, ושלוסברג הגיע אליו בשנים האחרונות לארוחות ברמדאן. "הוא איש של שלום משכמו ומעלה", הוא מבהיר.

יוזמה זו מצטרפת ליוזמות רבות מצד תושבים רבים מהמרכז והצפון, שמבקשים לארח משפחות מהדרום. בין היתר הוקם גם דף פייסבוק המקשר בין המשפחות שמבקשות להתארח לבין אלו שמבקשות לארח.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv