אש"ף נגד קרי, ארכיון (צילום: AP)
אש"ף נגד קרי, ארכיון | צילום: AP

מתקפה על קרי גם מכיוון הרשות הפלסטינית: ההנהגה הפלסטינית ברמאללה מותחת הערב (א') ביקורת חריפה נגד חמאס ונגד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "הוועידה שאורגנה בפריז בהשתתפות קטאר והאמריקנים, היא בגדר חציית קו אדום. זוהי וועידת ידידי חמאס הבינלאומית", טענו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהנהגה הפלסטינית טוענים כי המפגש שכונס בפריז, ללא כל נוכחות של נציגים מטעם אש"ף, מהווה מעין "עקיפה" של סמכותם ורמזו כי הוא מעניק רוח גבית לארגון חמאס. "העם הפלסטיני והנהגתו לא יקבלו מזימות שכאלה בשום אופן", אמרו.

"רק אש"ף הוא הנציג החוקי של העם הפלסטיני - ונציגיו כלל לא הוזמנו לוועידה", הבהירו ברמאללה. זאת ועוד, אנשי הנהגה הפלסטינית טענו כי כל מתווה שיושג שלא על פי הצעת מצרים, שגם נציגיה לא הוזמנו לוועידה - אינו תקף. "הדרך היחידה להביא להפסקת אש היא רק דרך מצרים", הבהירו.

"שקט ייענה בשקט"

בינתיים, לאור בקשת חמאס להפסקת אש נוספת, גורמים בצה"ל אומרים כי בישראל החליטו לחזור לנוסחה מתחילת של ההסלמה לפיה - "שקט ייענה בשקט". הקבינט המדיני-ביטחוני כונס במטרה להחליט על המשך הצעדים במבצע.

לאורך כל המשא ומתן על הפסקות האש שררה אווירה של חוסר אמון. ישראל ביקשה הארכת זמן כדי לכנס את הקבינט, בחמאס חשבו שמדובר ב"טריק" וחזרו לירות - וכך התפוררה ההפוגה שעמדה על הפרק. אז חזר חמאס וביקש שוב הפסקת אש - הפעם של 24 שעות.

תקיפות ברצועה (צילום: AP, חדשות)
חוזרים לנוסחה של "שקט ייענה בשקט" | צילום: AP, חדשות

בישראל הודיעו בתגובה כי אינם מוכנים יותר ל"משחקים" של הפסקות אש המופרות בירי לסירוגין וקבעו את הכלל שוב כי שקט ייענה בשקט. מכאן, שאין הפסקת אש ברמה הצהרתית, אך יש הבנה כי אם חמאס לא יירה - ישראל לא תירה.

ההבנה בישראל היא כי חמאס מאוד מעוניין בהפסקת אש ופניו כעת, לאחר כל סבבי המשא ומתן, היא בחזרה למתווה שגיבשה מצרים.