הסלמה נוספת בירי לישראל: אזעקה נשמעה אחר הצהריים באזור, חולון ובת ים. ככל הנראה רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל ואחרת התפוצצה בשטח פתוח. בשעות הצהריים נשמעה אזעקה בבנימינה, חוף הבונים, זכרון יעקב, בת שלמה ואור עקיבא. שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים באזור הצפוני ביותר מאז תחילת סבב הלחימה הנוכחי. מערכת כיפת ברזל לא הופעלה מאחר שהרקטה נורתה לעבר שטח פתוח. במועצה האזורית אשכול נפגע בית מפיצוץ שלוש רקטות. אין נפגעים בנפש. הצטרפו למשדר המיוחד בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דקות ספורות לאחר הירי לעבר אזור זכרון יעקב, נטלה עליו אחריות הזרוע הצבאית של החמאס. בלשון ההודעה שפורסמה בעזה נכתב כי מדובר ברקטה מתוצרת עצמית מסוג R160. לטענת ארגון הטרור, הרקטה, שמקורה סורי, יכולה להגיע למרחק של יותר מ-300 קילומטרים. "ירינו לכיוון העיר חיפה הכבושה", טענו בארגון. "ישראל עדיין לא טעמה את היכולות שלנו, נפתיע את האויב ונכה בכל מקום".

"המצב לא סימפטי", סיפר ראש מועצת זכרון יעקב אלי אבוטבול בשיחה עם חדשות 2 זמן קצר לאחר הירי. "התושבים יכולים לצאת מהמרחבים המוגנים. עד אתמול חשבנו שאנחנו לא במעגלים הללו, אבל מרגע שקיבלנו את ההודעה, נערכנו לכך. אנחנו מבינים שאכן האזור שלנו נמצא גם בטווח הרקטות ונספק את כל האמצעים לתושבים".

כרמל סלע, ראש מועצת חוף הכרמל אמר בשיחה עם חדשות 2 כי מערך החירום באזורו ערוך ומוכן לפעולה. "הציבור התבקש להישמע להוראות פיקוד העורף. הורנו אתמול על פתיחת כל המקלטים בכל היישובים. אנחנו בבדיקה עם פיקוד העורף, צוותים יצאו לאזור ועורכים בדיקות", הדגיש סלע.

מדובר בנקודה הצפונית ביותר שאליה נורו רקטות בסבב הלחימה הנוכחי. הירי לאזור מצטרף לרקטה שנפלה אמש בשטח פתוח סמוך לחדרה. במערכת הביטחון הסבירו הבוקר כי הרקטה ארוכת הטווח הייתה מסוג M302, שכמוה אותרו על ספינת הנשק קלוז-סי לפני מספר חודשים. "כבר בחודש דצמבר הערכנו שיש להם (לחמאס) רקטות מסוג זה", הדגיש היום קצין בכיר בצה"ל שהעריך כי ארגון הטרור העזתי מחזיק ברשותו רקטות ארוכות טווח נוספות מסוג זה, אך שמספרן לא עולה על עשרות.

החל משעות הבוקר תקף צה"ל כ-130 יעדי טרור ברחבי הרצועה. מתחילת המבצע הותקפו מעל 550 יעדי טרור. בין היעדים שהותקפו משעות הבוקר 31 מנהרות טרור, 60 משגרים מוטמנים, מוקדי פעילות טרור ואתר לאחסון אמצעי לחימה. כמו כן, תקף צה"ל את בתיהם של 11 פעילים בכירים בחמאס, ששימשו כתשתיות פיקוד ושליטה של הארגון.

נפילה בנס ציונה, היום
נפילה בנס ציונה, היום | צילום:

יעלון קיים הערכת מצב: "המערכה נגד חמאס תתרחב"

עוד קודם לכן נורו מטחי רקטות לעבר ישראל - מיישובי הדרום ועד לגוש דן. בתגובה תקף צה"ל עשרות מטרות ברחבי הרצועה, וחיסל שני פעילי חמאס. זמן קצר לאחר מכן ערך שר הביטחון משה (בוגי) יעלון דיון הערכת מצב בהשתתפות צה"ל, מתאם הפעולות בשטחים ושירות הביטחון הכללי. "המערכה נגד חמאס תלך ותתרחב בימים הקרובים, והמחירים שהארגון ישלם יהיו כבדים מאוד", הבהיר יעלון בסיומה.

מסר לחמאס, יעלון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
המדינה:
צה"ל נערך להמשך הלחימה, ארכיון | צילום: רויטרס

"אנו ממשיכים בתקיפות שגובות מחיר כבד מאוד מחמאס", אמר שר הביטחון. "אנחנו משמידים אמצעי לחימה, תשתיות טרור, מערכות פיקוד ושליטה, מוסדות חמאס, מבני ממשל, בתי מחבלים והורגים מחבלים בדרגי פיקוד שונים".

מפת אזורי התרעה
צילום: פיקוד העורף

יעלון הדגיש כי הפעילות תימשך ותיגבר: "מבחינתנו מדובר במערכה לא קצרה, ועלינו להמשיך לשמור על אורך רוח וסבלנות. נמשיך להכות בחמאס ובארגוני הטרור האחרים ברצועה מכות קשות מהאוויר, מהים ומהיבשה כדי להבטיח ביטחון לאזרחי ישראל". הוא שיבח את התנהלות האזרחים וקורא להם להמשיך להיות קשובים להנחיות.

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

הסברה מזויפת בחסות חמאס: תמונות ההרס בעזה "הושאלו" מסוריה ועירק

נתניהו: "החלטנו להגביר את התקיפות"

ראשי הערים בדרום: "מוכנים לספוג רקטות גם שבועות, הכל בשביל שקט"

משק בחירום: למי מגיעים פיצויים?

בעקבות ההסלמה: היכן אין קייטנה?

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום