בסיס אירני בסוריה (צילום: איירבאס, מקנזי שירותי מודיעין)
הבסיס בסוריה בחודש ינואר | צילום: איירבאס, מקנזי שירותי מודיעין

רשת BBC הבריטית דיווחה אמש (שישי) כי גורם מודיעיני מערבי סיפר כי אירן מקימה בחודשים האחרונים מתקן קבע צבאי על אדמת סוריה. על פי הדיווח, הבניה התקדמה משמעותית בשבועות האחרונים, בעקבות רצף הניצחונות של צבא אסד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורמי המודיעין סיפרו ל-BBC שבשבועות האחרונים הבחינו בהאצה של עבודות הבנייה כשעד כה הוקמו יותר מ-20 בניינים לאכלוס חיילים ולאכסון כלי רכב צבאיים. עם זאת, המומחים ציינו כי הם לא יודעים את מהות ומטרת המתקן.

על פי הדיווח המתקן הצבאי האירני ממוקם סמוך לעיירה אל-כיסווה כ-50 ק"מ בלבד מגבול ישראל ברמת הגולן. בעבר דווח על מתקנים דומים שהאירנים בונים בערי חוף הרחוקות מהגבול הישראלי.

התקדמות בבנייה. הבסיס במאי 2017 (צילום: איירבאס, מקנזי שירותי מודיעין)
הבסיס בסוריה בחודש מאי | צילום: איירבאס, מקנזי שירותי מודיעין

בקיץ האחרון אמר ראש המוסד יוסי כהן שטען כי "אירן ושלוחותיה נמצאות בסוריה, לבנון, עירק ותימן". כהן הדגיש שהתהליך המרכזי שמתחולל היום במזרח התיכון הוא התפשטות אירנית באמצעות כוחות אירניים ושלוחות מקומיות, המתבססות במדינות רבות. "במקומות שבהם מצטמצמת נוכחות דאע"ש, פועלת אירן למלא את החלל", אמר.

כותרות העבר: שיחות שלום עם סוריה (צילום: חדשות 2)
בסיס 50 ק"מ בלבד מהגבול | צילום: חדשות 2

בעקבות דבריו של כהן, אמר ראש הממשלה נתניהו בדיון כי הדברים הללו מהווים הוכחה ברורה שהנחות היסוד בהסכם עם אירן היו שגויות מלכתחילה. "ישראל אינה מחויבת בשום צורה להסכמים הבינלאומיים עליהם חתמה אירן", הבהיר רה"מ. "ישראל תמשיך לפעול בנחישות ובמגוון דרכים כדי להגן על עצמה מאיומים אלו".