היערכות למהומות בירושלים
היערכות מוגברת בישראל | צילום: Sky News

כוחות הביטחון בהיערכות מוגברת לקראת תפילות יום שישי: בתום מספר הערכות מצב שקיימו, גורמי הביטחון צופים שההפרות הצפויות היום (שישי) יהיו סוערות מאלו שהיו אתמול. בנוסף, לאחר ששתי רקטות שוגרו אמש מעזה והתפוצצו בשטח הרצועה – בצה"ל לא פוסלים את האפשרות שברצועה יצטרפו גם להפרות הסדר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אתמול נפצע גבר בן 30 באורח קל לאחר שאבן נזרקה על אוטובוס בכביש 65 סמוך לאום אל-פחם. למרות פגיעת הסלע וניפוץ החלון, האוטובוס המשיך בנסיעה עד לתחנת המשטרה בעירון שם חבר הפצוע לכוח מד"א שהעניק לו טיפול רפואי. במקביל, יודו אבנים על רכבים גם בכביש 443 סמוך למחנה עופר שנמצא בכניסה הצפונית לירושלים. שלושה רכבים ניזוקו, וגם במקרה הזה נפצע אדם אחד באורח קל וקיבל טיפול רפואי במקום.

זריקת אבנים בוואדי ערה
זריקת אבנים בוואדי ערה | צילום: שון רזניקוב דוברות מד"א

ההנחיה שהועברה לחיילים לקראת היום היא לגלות איפוק ככל שניתן - עד לנקודה של סכנת חיים. במערכת הביטחון מנסים למנוע הרג בקרב המפגינים, וזאת מתוך הבנה שהדבר יכול להצית את השטח עוד יותר. בתוך כך בצה"ל מתגברים כוחות וחיילים שהיו בבית נקראו לחזור. 

בשלב הזה אין מידע ממוקד על כוונות להפר את הסדר, אך בצה"ל נערכים לחידוש הפרות הסדר על גבול הרצועה סביב זמני התפילות בירושלים, שם כוחות המשטרה ומג"ב תוגברו וככל הידוע כעת אין כוונה להגביל את כניסת המתפללים הערבים להר הבית. מפקדי המשטרה בבירה הונחו להגיב מהר ובתקיפות על כל הפרת סדר.

התפרעויות בשטחים (ארכיון)
צפי להפרות סדר בגדה ובעזה | צילום: רויטרס
כוחות היבטחון נערכים
ההנחיה: להכיל כל עוד אין סכנת חיים | צילום: Sky News

אתמול ביצע צה"ל ירי לעבר שתי עמדות חמאס במרכז הרצועה, בתגובה ראשונה לשיגור של כמה רקטות שבוצע מוקדם יותר לעבר ישראל. שתי רקטות ששוגרו התפוצצו בשטח הרצועה, וכמה נוספות התפוצצו בשטח פתוח בישראל. אישה תושבת שדרות לקתה בחרדה ופונתה לבית החולים.

במהלך הפרות הסדר השונות שהתרחשו ברחבי הארץ, נפצעו כ-100 פלסטינים, מרביתם באורח קל. הרטוריקה הפלסטינית תקיפה ומאיימת, גם מעזה וגם מרמאללה. מנהיג חמאס בעזה הנייה קרא לפלסטינים לפתוח באינתיפאדה שלישית והקריאה זוכה לתהודה גדולה, גם בשטחים וגם בעולם הערבי כולו.

הפלסטינים מנסים להשתמש בנאום ירושלים של טראמפ גם כדי להציג מצג של שיתוף פעולה ואחדות לאחר הפיוס הפלסטיני בין פתח לחמאס, שלפי הדיווחים עלה על שרטון, וכך היום בשעות הצהריים יצאו בחברון אנשי חמאס להפגנה משותפת עם פתח.

בהכנת הידיעה השתתפו ירון אברהם, משה נוסבאום, אוהד חמו, תמיר סטיינמן ורוני דניאל