היסטוריה בשמי ישראל: בפעם הראשונה בהיסטוריה מטוס קרב מדור חמישי, בעל יכולות חמקניות הוטס על ידי טייסים ישראלים. מפקד טייסת ה"אדיר", סא"ל יותם, וסגנו רס"ן ד' הטיסו את המטוסים כשעה בשמי הארץ כשהם מלווים במטוסי "סופה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

שני מטוסי החמקן F-35 שנרכשו מארצות הברית נחתו אמש בבסיס נבטים בדרום - זאת לאחר עיכוב של שעות עקב ערפל כבד ששרר. בטקס החגיגי השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל ושר ההגנה האמריקני אשטון קרטר.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, נאם בטקס קבלת המטוסים ואמר כי "המטוס הזה יחתוך את האוויר ויחצה את השמיים, עמוק יותר ורחוק יותר מאי פעם. הוא מחולל כבר מהפכה בחיל האוויר, שתחלחל ותצמיח יכולות חדשות שמבוססות על טכנולוגיה פורצת דרך".

החמקניים בשמי ישראל (צילום: דובר צה"ל)
החמקניים בשמי ישראל | צילום: דובר צה"ל

"בעבר אמרנו - 'האדם שבטנק ינצח', האדם שבמטוס ינצח. ה'אדיר' מסמל יחס אחר של קשר בין אדם למכונה. המטוס מגיע לטייסות ולטייסים שלנו. לבדו, משוכלל ומתוחכם ככל שיהיה, לא יביס את שדה הקרב העתידי בלי האדם שיפגין אומץ לב, מוסריות, אמונה בצדקת הדרך", הוסיף ריבלין.

"האמונה היא בכם אנשי ונשות החייל, אתם הרוח המפעמת מתחת לכנפיו. אתם אלו שצריכים להצמיח כנפי רוח, כנפי נשרים אדירים", המשיך הנשיא והודה לעם האמריקני ולשר ההגנה האמריקני, אשטון קרטר, שנוכח בטקס: "תודה לך, חבר. תודה על הגיבוי ועל העמידה האיתנה והבלתי מתפשרת לצד ישראל. שיתופן של היצרניות הישראליות בפיתוח המטוס חלקן מבית כחול לבן מעיד על עומק שיתוף הפעולה והאמון בין המדינות".

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה לשר ההגנה האמריקני: "זה סמל למחויבותך האישית לברית אמריקה-ישראל. אני רוצה להודות בשם העם בישראל לקונגרס, לנשיא אובמה ולעם האמריקני, ישראל היא בת הברית היציבה והכי טובה של ארה"ב. עניין העוצמה הצבאית שלנו מקבל היום תוספת כוח משמעותית ביותר. טייסי האדיר ומטוסי האדיר יוכלו לפעול בכל זירה קרובה יותר ופחות".

נחיתת המטוסים אמש (צילום: חדשות 2)
נחיתת המטוסים אמש | צילום: חדשות 2

"כמעט מדי יום אני נדרש לאשר משימות של הזרועה הארוכה של ישראל", הוסיף נתניהו, "בכל יום, אני וכל אזרחי ישראל שמים את מבטחינו בכם, טייסי ישראל. אני רוצה לומר היום לעם ישראל שהזרועה הארוכה הזו נעשתה היום יותר ארוכה ויותר עוצמתית. אני רוצה לומר גם בצורה ברורה - כל מי שחושב לתקוף אותנו יותקף. כל מי שחושב להשמיד אותנו מעמיד את עצמו בסכנת קיום. זהו תנאי הכרחי להבטחת עתידנו".