חשד לפשע שנאה: מסגד בכפר עקרבא הסמוך לשכם הוצת הלילה (שלישי) וכתובות נאצה רוססו במקום. נזק רב נגרם וכוחות המשטרה פתחו בסריקות אחר חשודים במעשה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תושבים שהגיעו הבוקר למסגד גילו כי הקומה הראשונה במבנה נשרפה ובמקום רוססו בין היתר הכתובות "תג מחיר ו-"תפוח זה כהנא". כתוצאה מהאש שהתלקחה נגרם נזק לספרי הקוראן, לשטיחים ולקירות.

בנוסף לתקרית בשכם, דיווחו הבוקר תושבים המתגוררים בירושלים על כתובת נאצה נגד ערבים שרוססה באתר בנייה בשכונת משכנות האומה בבירה. בכתובת נרשם: "לא מעסיקים ערבים".

כתובת נאצה במסגד (צילום: זכריה סדה, רבנים לזכויות אדם)
כתובת נאצה במסגד | צילום: זכריה סדה, רבנים לזכויות אדם

גם בתחנת ההסעה במחלף הראל אותרו כתובות שרוססו באמצעות ספריי צבע, בהן נכתב "ערבים החוצה" ו"כהנא צדק". המשטרה פתחה בחקירת המקרה.

"פרובוקציה בזויה של אנשי שוליים"

"מדובר בפרובוקציה בזויה. מעשה מכוער וחילול ה', המעורר גועל ובוז", אמר גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון, בתגובה להצתת המסגד. "התנהלות הרשויות השונות תמוהה ביותר ומעלה שאלות. הרשויות מכירות היטב את חבורת אנשי השוליים הזו, אשר אינם כלל מהאזור או מכפר תפוח ופועלת באלימות גם כלפי תושבים בשומרון, אולם לא עושות כמעט דבר כנגדם".

תושב כפר תפוח יקותיאל בן יעקב הטיל את האחריות למעשים על המשטרה ומזכירות היישוב. "ככל שיסתבר שיהודים עומדים מאחורי האירוע במסגד בעקרבא הרי שהאחריות לכך היא על המשטרה והמזכירות שהרסו בתיהם של נוער הגבעות בתפוח וגירשו אותם מהאיזור. האם השלטונות מעונינים לשלם את המחיר הזה?", אמר יקותיאל.  אין לי מושג מי באמת אחראי ואם זה באמת תג מחיר על רקע הגירוש של הנוער מתפוח אבל אני כן יודע מי אחראי להתעללות המיותרת נגד אותו נוער".

הכתובת שרוססה בירושלים (צילום: דור גילהר)
הכתובת שרוססה בירושלים | צילום: דור גילהר

לפני כחודשיים, במהלך מבצע "צוק איתן", הציתו אלמונים מכונית פרטית וריססו כתובות נאצה, בהן הכתובת "תג מחיר", על קיר בית מגורים בכפר יאסוף שבשומרון.

התושבים הזעיקו את המשטרה, ולזירה הגיעו גם נציגי מנהלת התיאום והקישור של המנהל האזרחי על מנת לבחון את נסיבות האירוע. כוחות המשטרה אספו ראיות, וחקירה נפתחה במפלג לפשיעה לאומנית בניסיון לאתר את האחראים.

בהכנת הכתבה השתתף מתן חצרוני