עבודות על גבול הרצועה. ארכיון (צילום: דובר צה"ל)
ארכיון | צילום: דובר צה"ל

שעות לאחר חידוש הירי לישראל, הרצועה עדיין סוערת: מאות פלסטינים  - מרביתם תומכי חמאס - התכנסו בצפון רצועת עזה באזור ג'בליה והפגינו נגד ישראל. החיילים באזור זיהו כי המפגינים מתקרבים לעבר הגדר - וביצעו ירי הרחקה, במהלכו כיוונו לפלג גופם התחתון של המתפרעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זוהו פגיעות בחמישה פלסטינים, שנפצעו קל והתפנו מהמקום בכוחות עצמם", נמסר מדובר צה"ל. אין נפגעים לחיילי צה"ל בתקרית, אך המרחב טרם פונה. בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דווח כי שישה פלסטינים נפצעו בתקרית, בעת שצעדו בסמוך לבית הקרבות אל-שוהדה, הנמצא באזור החיץ הסמוך לגדר.

מקורות רפואיים בעזה דיווחו כי הפצועים סבלו מפציעות בפלג הגוף התחתון, ומצבם לא הוגדר כחמור. הם פונו לבית החולים כמאל אדואן בעיר ג'בליה. בשעות הצהריים נפצעו פלסטינים בעימות נוסף עם צה"ל, הפעם ביהודה ושומרון: תשעה פלסטינים נפצעו בעימות עם חיילי צה"ל בהפגנה האזור תורמוסיה בסמוך לרמאללה.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", המפגינים ניסו להקים אנדרטה לבכיר הפלסטיני זיאד אבו עין, שמת לאחר עימות עם חיילים באותו אזור לפני כשבוע.

ארכיון (צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2)
נפילת הרקטה, היום | צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2

הירי חודש, חמאס משקם מנהרות

סמוך לשעה 11:45 נשמעה אזעקת צבע אדום במספר יישובים בתחומי המועצה האזורית אשכול, בהם חולית וסופה. רקטה שנורתה מרצועת עזה התפוצצה בתחומי המועצה, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. טרם התברר איזה גורם בתוך הרצועה אחראי לירי.

בתום מספר שעות של סריקות איתרו כוחות צה"ל את שרידי הרקטה בשטח פתוח מחוץ לאחד היישובים באשכול. זמן קצר לאחר הירי מתח ראש מועצת אשכול חיים ילין ביקורת על התנהלות הממשלה. "מי שחשב שהרתעה צה"לית זה הפתרון לשקט בעוטף עזה, לא מבין שמלחמות מוכרעות על ידי מדינאים, שבאומץ מביאים שקט וביטחון", אמר. השבוע הודיע ילין על הצטרפותו ליש עתיד.

"אחרי צוק איתן הייתה למדינה הזדמנות בלתי רגילה להביא להסדר ארוך טווח", הוא הוסיף. "במקום זה אנו מוצאים את עצמנו עם שעון מתקתק לקראת ההסלמה והמלחמה הבאה". מצה"ל נמסר כי בשעה זו מתבצעות סריקות בניסיון לאתר את נפל הרקטה.

מוקדם יותר היום דווח כי ארגון חמאס החל בשיקום מערך המנהרות ההתקפיות שלו שהותקף על ידי צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן". ב"קול ישראל" דווח מפי מקורות פלסטינים כי לאחרונה החלו לזלוג חומרי בנייה ומלט המיועדים לשיקום רצועת עזה - לידי ארגון חמאס. עם זאת מדגישים הגורמים כי מרבית חומרי הבנייה מגיעים ליעדם, כלומר לשיקום תשתיות ומבנים אזרחיים שנהרסו במהלך המבצע.