שעות לאחר הטבח בשכונת הר נוף בירושלים, נחשפים המראות הקשים מתוך בית הכנסת והשתלשלות האירועים שהובילה לרצח ארבעה מתפללים ולפציעתם של שמונה בני אדם נוספים. חוקר זיהוי פלילי ששמע את הדיווח על הפיגוע ברשת הקשר מיהר לבית הכנסת וניהל קרב יריות עם המחבלים עד לנטרולם.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הידיעה הראשונה על הפיגוע הקשה התקבלה במוקד המשטרה בשעה 07:01, לאחר שדווח על שמיעת יריות ברחוב אגסי בעיר. שוטרי תנועה שפעלו בסמוך לזירת הפיגוע הגיעו למקום בתוך שבע דקות ומיד חתרו למגע עם המחבלים. חוקר זיהוי פלילי ששמע גם הוא את הדיווח ברשת הקשר, מיהר להגיע למקום ומיד הבחין בשוטר שנפגע מירי.

זירת הטבח בבית הכנסת בירושלים (צילום: משה כהן)
טבח בבית הכנסת "קהילת יעקב" | צילום: משה כהן

"שמעתי דיווח בקשר על שמיעת יריות בהר נוף, הייתי בכניסה לעיר ומשם נסעתי במהירות לזירת האירוע", סיפר חוקר הזיהוי הפלילי, רפ"ק א'. "הבחנתי בשוטרים מגיעים לכניסה לישיבה, צמצמתי טווח תוך שאני מוודא שאין ירי נוסף מהגובה, הבחנתי בשוטר פצוע ירי ושני מחבלים עם סכיני מטבח מגואלים בדם ואקדח רצים לכיווננו".

"ביצעתי ירי לעברם עד שנוטרלו ואז נכנסתי עם שוטרים נוספים לסריקות בתוך הישיבה", הוסיף רפ"ק א'. בתוך המקום התגלתה לעיני השוטרים מלוא הזוועה - הרוגים ופצועים עטופים בתפילין ובטליתות וספרי קודש מוכתמים בדם. "הדבר הראשון שעלה לי בראש זה הפיגוע בישיבת מרכז הרב".

המפכ"ל הורה על ביטול חופשות

במהלך חילופי האש עם המחבלים, שניהם תושבי ג'בל מוכבר במזרח ירושלים, נפצעו שני שוטרים מירי - אחד באורח אנוש והשני באורח בינוני. "השוטרים פעלו באומץ רב ומנעו בגופם פיגוע קשה יותר", אמר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב משה (צ'יקו) אדרי.

זוועה בבית הכנסת (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
תמונות זוועה מתוך בית הכנסת | צילום: קובי גדעון / לע"מ

בתום הערכת מצב שקיים המפכ"ל יוחנן דנינו, בהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר, הוחלט כי המשטרה עוברת לפעילות מיוחדת ברמה ג'. בעקבות המצב הורה המפכ"ל על ביטול חופשות ופגרות לכל השוטרים והנחה את המשטרה להיערך לכל תרחיש אפשרי של "פעולות נקם, תג מחיר והפרות סדר לאומניות". עוד הנחה המפכ"ל להגביר את הסיורים סביב מסגדים ובתי כנסת.

משטרת ישראל מעלה כוננות
משטרת ישראל מעלה כוננות | צילום:

"מדובר בפיגוע מהקשים שידענו בשנים האחרונות במקום הקדוש ביותר בו מצאו אנשים את מותם", אמר המפכ"ל דנינו. "תגובה נחושה וראויה של שוטרים שהגיעו לזירת האירוע וחיסלו את המחבלים מנעה פיגוע קשה יותר".