האוטובוס שהותקף, הערב
האוטובוס שהותקף, הערב | צילום:

המתיחות בירושלים נמשכת - וניצני אלימות נראים גם בדרום הארץ: שני ערבים התלוננו הערב (חמישי) כי ארבע נערות ניגשו אליהם - ותקפו אותם בגז מדמיע. המשטרה פתחה בסריקות ועצרה ארבע חשודות תושבות יהודה ושומרון. בדרום ירושלים הותקפו שוטרים באבנים והגיבו באמצעים לפיזור הפגנות, וגם בערד הותקף אוטובוס באבנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבנים הושלכו הערב לעבר אוטובוס, קו 388 של חברת מטרופולין, באזור ערד. איש מהנוסעים לא נפגע, אך נגרם נזק לאוטובוס. מדובר באירוע שלישי היום באותו אזור, לאחר שבשעות הבוקר נפצעה אישה קל מאבנים שהושלכו לעבר רכבה, ולאחר מספר שעות נרגם רכב נוסף באבנים.

בירושלים התלונן נהג מונית ערבי כי הותקף על ידי ארבע נערות יהודיות במרכז העיר, ולדבריו המעשה בוצע על רקע לאומני. הנהג, שלא נזקק לטיפול רפואי, מסר תיאור כללי של הנערות ובעקבות כך פתחו השוטרים בסריקות אחר החשודות ובחקירה. זמן קצר לאחר מכן דיווח עובד ערבי מהאזור כי הותקף באותו אופן, ובעקבות הדיווח שלו איתרו שוטרי תחנת לב הבירה ארבע נערות תושבות יצהר שהסתובבו במדרחוב העירוני. בחיפוש ברכושן של הנערות נמצאו שני מיכלי גז מדמיע, והן הועברו לחקירות.

גם בג'בל מוכבר בדרום העיר לא שקט - צעירים ערבים יידו אבנים לעבר השוטרים שם, במחאה על אישור הריסת בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף השבוע. כוחות משטרה ומג"ב שהוצבו בשכונת ג'בל מוכבר הותקפו באבנים, אך לא נפגעו בעימותים. הכוח שהוצב במקום פיזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים.

המחבלים נהרגו בקרב יריות עם השוטרים (צילום: חדשות 2)
בתיהם ייהרסו. מבצעי הפיגוע | צילום: חדשות 2

בית המחבלים בג'בל מוכבר ייהרס

הערב החליטו בצה"ל סופית להרוס את בתיהם של המחבלים שדקרו למוות ארבעה מתפללים בבית הכנסת בירושלים ורצחו ביריות שוטר ביום שלישי השבוע. אלוף פיקוד העורף העביר התרעה ליושבי הבתים וכתב: "פיקוד העורף סבור כי הדבר נחוץ לצורך הרתעת מחבלים פוטנציאליים בעתיד".

הצבא הודיע כי המשפחות יכולות להעביר נימוקים למניעת ההריסה במשך 48 השעות הקרובות, כלומר עד ליום שבת אחר הצהריים. המהלך מתבצע בעקבות הנחיות ראש הממשלה להרוס את הבתים, בשכונת ג'בל מוכאבר במזרח העיר, בהחלטה שהתקבלה עם סיומה של התייעצות ביטחונית שקיים נתניהו עם, השר לביטחון פנים, ראש השב"כ, ראש עיריית ירושלים, פרקליט המדינה ואישים נוספים, שבסופה הנחה נתניהו להרוס את בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע היום ולקדם את הריסת בתי המחבלים שביצעו את הפיגועים האחרונים.

אתמול, חודש לאחר שביצע עבד אל-רחמן אל-שלודי את פיגוע הדריסה בגבעת התחמושת בירושלים בו נהרגו תינוקת וצעירה, הרסו כוחות של צה"ל, משטרה ומג"ב את ביתו. מצה"ל נמסר כי ההריסה בוצעה "כחלק מהלחימה המתמשכת בטרור ובתשתיותיו ובהתאם להנחיית הדרג המדיני".

"הריסת בתיהם של המחבלים הינה מסר חד וברור לכל אותם המבקשים לפגוע באזרחי ישראל ובכוחות הביטחון, ולפיו, לטרור ולפגיעה בחפים מפשע ישנו מחיר כבד אותו ישלמו אם יבחרו להמשיך בפעילות זו", הדגישו בצה"ל. "צה"ל ימשיך לפעול בהתאם להנחיות הדרג המדיני, תוך שיתוף פעולה עם כלל גופי הביטחון ולא יהסס לנקוט בכלל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו על מנת לפגוע במחבלים והגורמים המסייעים להם, ולהרתיע מביצועם של פיגועים נוספים".