בין 10 ל-12 מטרות הותקפו לפי דיווחים (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

16 בני אדם נהרגו בעקבות המתקפה הלילה בדמשק ובחומס שיוחסה על ידי התקשורת בסוריה לישראל. כך דווח הבוקר (שני) על ידי המרכז הסורי לזכויות אדם. על פי הדיווח, שישה הרוגים הם ילדים ועוד עשרה הם חיילי מיליציות שאינם סורים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

 בקפריסין הטורקית, שטיל שנורה במהלך האירוע פגע בשטחה, ציינו שמבדיקה שביצעו עולה כי מדובר בטיל מתוצרת רוסית מה שמחזק את ההערכה כי מדובר בטילים שנורו ממערכות מסוג S-200. "ההערכה הראשונית היא שמדובר בטיל של מערכת ההגנה מתוצרת רוסית שנעשה בו שימוש במהלך המתקפה נגד סוריה", אמר שר החוץ של קפריסין הטורקית בתגובה לאירוע.

התקיפה בפרברי דמשק (צילום: ללא, חדשות)
פיצוצים באל כיסווה, בפרברי דמשק | צילום: ללא, חדשות

תקשורת הסורית דיווחה הלילה כי מטוסי קרב ישראלים וספינות של חיל הים ירו טילים לעבר מטרות צבאיות בבירה דמשק ובעיר חומס. על פי הדיווחים לפחות עשרה יעדים של צבא אסד, אירן וחיזבאללה בדמשק ובחומס הותקפו.

לפני כן דווח כי פיצוצים עזים נשמעו בעיר, לאחר שמערכות ההגנה האוויריות הגיבו למתקפת הטילים. בסוריה טענו כי הם הצליחו ליירט מספר טילים ודיווחו על ארבעה הרוגים ומספר פצועים. במקביל, בקפריסין דיווחו על עצם לא מזוהה שנפל על הקרקע מהשמיים והצית שרפה - עלה חשד כי מדובר באחד מטילי היירוט הסורים, ככל הנראה מסוג S-200.

שרידי הטיל בצפון קפריסין (צילום: חדשות)
שרידי הטיל בצפון קפריסין | צילום: חדשות

זוהי התקיפה הראשונה בשטחי סוריה אחרי הוועידה המשולשת של היועצים לביטחון לאומי שהתקיימה בשבוע שעבר בירושלים. במהלך הוועידה יועצו של פוטין, ניקולאי פטרושייב אמר כי "תקיפות ישראליות בסוריה אינן רצויות", אולם לאחר התקיפה הלילה אפשר אולי להבין כי הרוסים מקבלים את המשך התקיפות בשתיקה.

לפי מקורות, האתרים שהותקפו הם: מרכז למחקר ג'אמראיה שכלל בתוכו מחסן טילים השייך למיליציות האירניות, לפי פרסומים; בסיס צבאי במרכז ההגנה אל-דימס; אתר צבאי ובסיס חיל אוויר המשוייך לחיזבאללה ועמדות צבאיות השייכות למשטר האירני. כמו כן, ישנם דיווחים על לפחות 12 פצועים בחומס ו-12 חיילים סורים שפונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. בנוסף, הסורים מדווחים על ארבעה הרוגים, ביניהם ילד בן 5 ותינוק בן שלושה חודשים.

בתגובה למתקפה, הסורים השיבו בטילי יירוט אבל ככל הנראה הם לא הצליחו לפגוע ולסכל את המתקפה. במקביל, בקפריסין דיווחו על עצם זר שנפל מהשמיים והצית שרפה אולם לא ברור עדיין האם יש קשר בין האירועים. עם זאת עלה החשד שמדובר באחד מטילי היירוט הסוריים שהחטיא את המטרה, ככל הנראה מסוג S-200.  

תקיפה בסוריה, ארכיןו (צילום: חדשות)
ארכיון | צילום: חדשות
תקיפה בסוריה (צילום: רשתות חברתיות, חדשות)
צילום: רשתות חברתיות, חדשות

אתמול פורסמו על ידי חברת ISI בטוויטר צילומי לווין שחושפים כי משגר רביעי של טילי קרקע-אוויר רוסיים מסוג s-300 הוצב באזור מסיאף שבסוריה. עד כה היה ידוע על שלושה משגרים שהוצבו במצב זקוף, וזה שנחשף כעת ככל הנראה הוחבא תחת רשת הסוואה במשך מספר חודשים.