התקיפה בפרברי דמשק (צילום: ללא, חדשות)
פיצוצים באל כיסווה, בפרברי דמשק | צילום: ללא, חדשות

התקשורת הסורית דיווחה הלילה (בין ראשון לשני) כי חיל האוויר הישראלי ירה טילים לעבר מטרות צבאיות בבירה דמשק ובעיר חומס. לפני כן דווח כי פיצוצים עזים נשמעו בעיר, לאחר שמערכות ההגנה האוויריות הגיבו למתקפת הטילים. בסוריה טענו כי הם הצליחו ליירט מספר טילים ודיווחו על ארבעה הרוגים ומספר פצועים. במקביל, בקפריסין דיווחו על עצם לא מזוהה שנפל על הקרקע מהשמיים והצית שרפה - עלה חשד כי מדובר באחד מטילי היירוט הסורים, ככל הנראה מסוג S-200.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

זוהי התקיפה הראשונה בשטחי סוריה אחרי הוועידה המשולשת של היועצים לביטחון לאומי שהתקיימה בשבוע שעבר בירושלים. במהלך הוועידה יועצו של פוטין, ניקולאי פטרושייב אמר כי "תקיפות ישראליות בסוריה אינן רצויות", אולם לאחר התקיפה הלילה אפשר אולי להבין כי הרוסים מקבלים את המשך התקיפות בשתיקה.

הלילה דיווחו בסוריה כי כתוצאה מהדף הפיצוצים במדינה, נהרגו ארבעה אזרחים וביניהם גם תינוק או ילד. בנוסף דווח גם על בתים אזרחיים שנפגעו בעיירה שבפרברי דמשק, והסורים טוענים כי מספר אזרחים נפצעו באורח קל בנוסף לחיילים של צבא סוריה.

תקיפה בסוריה, ארכיןו (צילום: חדשות)
ארכיון | צילום: חדשות

ככל הנראה מדובר במתקפה נרחבת על מספר אתרים צבאיים בחומס ובפרברי דמשק שבהם פועלים הכוחות שנאמנים לאירן. מדובר ביעדים שנמצאים באזור שכבר הותקף מספר פעמים בחודשים האחרונים. בתגובה למתקפה, הסורים השיבו בטילי יירוט אבל ככל הנראה הם לא הצליחו לפגוע ולסכל את המתקפה.

במקביל, בקפריסין דיווחו על עצם זר שנפל מהשמיים והצית שרפה אולם לא ברור עדיין האם יש קשר בין האירועים. עם זאת עלה החשד שמדובר באחד מטילי היירוט הסוריים שהחטיא את המטרה, ככל הנראה מסוג S-200.  

תקיפה בסוריה (צילום: רשתות חברתיות, חדשות)
צילום: רשתות חברתיות, חדשות

אתמול פורסמו על ידי חברת ISI בטוויטר צילומי לווין שחושפים כי משגר רביעי של טילי קרקע-אוויר רוסיים מסוג s-300 הוצב באזור מסיאף שבסוריה. עד כה היה ידוע על שלושה משגרים שהוצבו במצב זקוף, וזה שנחשף כעת ככל הנראה הוחבא תחת רשת הסוואה במשך מספר חודשים.

כמו כן, בפברואר האחרון פורסם כי דוח מודיעין שנסמך על תמונת לוויין בצפון סוריה הראה לראשונה שלושה מתוך ארבעת המשגרים שהוצבו במחוז מסיאף. זאת, בתגובה לתקרית הפלת מטוס הביון הרוסי על ידי צבא אסד במהלך תקיפה ישראלית בלטקיה בספטמבר בשנה שעברה. בדוח שפורסם אז נראו המשגרים המוזקפים של הסוללה.

המערכת עדיין מופעלת בשילוב של צוותים רוסיים וסוריים, אך בחברה ציינו שהתיעוד מרמז על שלב נוסף בדרך להפוך את מערכת ההגנה הרוסית למבצעית. אז נטען כי לא ברור רק משגר אחד מוסווה ומדוע לא הוסתרו שלושת המשגרים הנוספים. ההסוואה החלקית העלתה שאלות, כך לפי הדוח, על מידת המבצעיות של הסוללה הרוסית.